Čini se da sankcije Rusiji funkcionišu kako je planirano, s obzirom na to da je izvoz nafte u martu bio najveći od pandemije koronavirusa, a da su prihodi bili skoro upola niži nego pre godinu dana, prema Međunarodnoj agenciji za energetiku (IEA).
Tokom prošlog meseca, izvoz ruske nafte u proseku iznosio je 8,1 milion barela dnevno, najviši nivo od aprila 2020. Značajan popust po kojem se nafta prodaje privlači trgovce koji su spremni da rizikuju transportom ruske nafte, navodi se u izveštaju IEA objavljenom u petak.
Prihodi su bili nešto veći nego u februaru i dostigli su 12,7 milijardi dolara, ali je to za 43 odsto manje nego u martu prošle godine.
Opširnije
Cena nafte ide ka četvrtom nedeljnom dobitku
Cena nafte na svetskom tržištu je četvrtu nedelju zaredom u porastu, podržana znacima zaoštravanja globalnog tržišta i slabijim dolarom.
14.04.2023
Zahlađenje odnosa SAD i Saudijske Arabije pogađa tržište nafte
Naftni savez Rusije i Saudijske Arabije ima potencijal da stvori poteškoće za američku ekonomiju.
13.04.2023
Ruska nafta teče uprkos sankcijama
Rusija pribegava brojnim nejasnim praksama kako bi prodala manje poznati naftni proizvod kupcima koji su oprezni od kršenja sankcija.
12.04.2023
Nafta beleži treći nedeljni dobitak na krilima smanjenja OPEC+
Cena nafte na svetskom tržištu je zabeležila treći nedeljni rast zaredom, a nakon iznenadnog smanjenja ponude grupe OPEC+ i pada zaliha u SAD.
07.04.2023
'Kretanje cene nafte zavisiće i od drugih faktora, ne samo od odluke OPEC'
Kretanje cene nafte u kratkoročnom, ali i u srednjeročnom periodu trenutno je teško oceniti.
04.04.2023
Vrag je u detaljima Putinovog smanjenja proizvodnje nafte
Rusija kaže da je blizu sprovođenja plana za potpuno smanjenje proizvodnje nafte kao odgovor na zapadne sankcije i ograničenja cena na njen izvoz.
02.04.2023
Zapadne sankcije su primorale Kremlj da traži alternativna tržišta u Aziji i Latinskoj Americi, ali nametnuta cena od maksimalno 60 dolara po barelu omogućava novim klijentima da pregovaraju o popustima.
Prema podacima IEA, u martu je ruska nafta i naftni proizvodi prodati ispod gornjeg nivoa na koji su cene ograničene ako se želi koristiti usluge transporta ili osiguranja zapadnog sveta.
Tako je u slučaju nafte ponderisani prosek bio 50,67 dolara po barelu, izračunala je IEA, što je za skoro dva dolara niže nego u februaru. Ova cena ne uključuje troškove transporta i osiguranja.
Rusija je, kao odgovor na ograničenje cena, najavila da će u martu proizvodnju smanjiti za 500.000 barela dnevno u odnosu na nivo u februaru, a to se smanjenje sada produljuje na celu godinu.
IEA procenjuje da je ruska proizvodnja nafte u martu iznosila 9,58 miliona barela dnevno, što je 290.000 barela niže nego u proceni za februar.
"Čini se da je ciljana brojka u martu promašena jer Rusija svoje barele usmerava na nova tržišta", objašnjava IEA.
Rusija je prošle godine svoju naftnu statistiku odlučila proglasiti podacima osetljive prirode, što otežava objektivne nezavisne procene.
Prema jednom izvoru bliskom ruskom ministarstvu energetike, u februaru je proizvodnja iznosila nešto više od 9,4 miliona barela dnevno.