Rusija pribegava brojnim nejasnim praksama kako bi prodala manje poznati naftni proizvod kupcima koji su oprezni od kršenja sankcija i da bi prevazišla finansijsku granicu koju su postavili Evropska unija i njeni saveznici.
Prodavci ruske nafte, koja se prvenstveno koristi za proizvodnju plastike i petrohemikalija, suočavaju se sa više prepreka za plasiranje proizvoda na tržište otkako su sankcije stupile na snagu početkom februara. To je dovelo do mera kao što su označavanje goriva kao benzin ili teret koji napušta luke bez odredišta, prema ljudima koji su upoznati sa tim, i FGE i Kpler.
"Ne postoji jasan, namenski izlaz za rusku naftu sada kada njeni glavni kupci Južna Koreja i Evropa ne mogu da je preuzmu direktno", rekao je Armaan Ashraf, globalni direktor za prirodni gas u industrijskom konsultantu FGE u Singapuru.
Opširnije
Nafta se stabilizuje nakon skoka, zalihe u fokusu
Cena nafte na svetskom tržištu zadržala se blizu najvišeg nivoa od januara, dok trgovci procenjuju ograničenja u snabdevanju.
12.04.2023
Nafta beleži treći nedeljni dobitak na krilima smanjenja OPEC+
Cena nafte na svetskom tržištu je zabeležila treći nedeljni rast zaredom, a nakon iznenadnog smanjenja ponude grupe OPEC+ i pada zaliha u SAD.
07.04.2023
'Kretanje cene nafte zavisiće i od drugih faktora, ne samo od odluke OPEC'
Kretanje cene nafte u kratkoročnom, ali i u srednjeročnom periodu trenutno je teško oceniti.
04.04.2023
Kako će veće cene nafte uticati na borbu protiv klimatskih promena
Trenutna reakcija na iznenadnu odluku OPEC+ da smanji proizvodnju bila je sasvim jasna, cene nafte su porasle najviše u više od godinu dana.
04.04.2023
Cena nafte drastično skočila nakon odluke OPEC
Cena nafte na svetskom tržištu nedelju je započela drastičnim rastom, a nakon što je OPEC+ neočekivano najavio smanjenje proizvodnje sirove nafte.
03.04.2023
Vrag je u detaljima Putinovog smanjenja proizvodnje nafte
Rusija kaže da je blizu sprovođenja plana za potpuno smanjenje proizvodnje nafte kao odgovor na zapadne sankcije i ograničenja cena na njen izvoz.
02.04.2023
Nedostatak kupaca koji mogu da upijaju velike količine nafte pogoršao je problem za Rusiju. Kina i Indija uzimaju više ruske nafte, ali obe imaju obilne domaće zalihe, dok je Južna Koreja, ključni potrošač pre rata, izbegavala direktan uvoz nakon sankcija.
Brazil je, međutim, retka svetla tačka. Rusija je u martu isporučila oko 1,34 miliona tona nafte, što je sličan obim kao u istom periodu prošle godine, prema podacima Kplera, ali ostaje pitanje da li nacija može da održi takve tokove u narednim mesecima.
Upitno gorivo
Ruski benzin je primećen kako teče u rezervoare za skladištenje u Ujedinjenim Arapskim Emiratima i Zapadnoj Africi, nešto što je ranije bilo retko, navodi FGE. "Ovo bi trebalo da bude nafta ili potencijalno čak i benzin van specifikacija sa dosta nafte umešanog u njih", rekao je Ashraf iz FGE.
Za ovu meru postoji finansijski podsticaj. Sankcije su postavile ograničenje od 45 dolara po barelu za rusku naftu, ali su tržišne cene trenutno iznad tog nivoa, dok benzin ima mnogo višu granicu od 100 dolara po barelu.
Destinacija nepoznata
Sve veće količine ruske nafte signaliziraju nepoznate destinacije, što bi moglo ukazivati na pokušaj da se prikrije njeno poreklo, kao i na poteškoće u pronalaženju kupaca, kaže Ciaran Tyler, viši analitičar za prirodni gas u kompaniji Kpler u Londonu.
Pre sankcija, jedva da je bilo koja roba bila bez odredišta, a onda je ovo poraslo na skoro četvrtinu izvoza u martu, pokazuju podaci Kplera. Ruska nafta će se suočiti sa stalnim izazovima kada je u pitanju pronalaženje kupaca, a većina njenih pošiljki će biti raščišćena tek u sledećem kvartalu, rekao je Tyler. To će navesti ruske rafinerije da smanje operativne stope kako bi smanjile izvoz, dodao je on.
Popusti na rusku naftu će možda morati da se povećaju kako bi opravdali rizik koji kupci preuzimaju, navodi FGE.
Regionalna čvorišta
Ključni put za mnoge moskovske proizvode bila je mera poznata kao redokumentacija, ili mešanje sa neruskim gorivima u trgovačkim centrima kao što su Singapur i Fudžajra u UAE. Praksa se ubrzala nakon rata i nije pokazala znakove jenjavanja od kada su sankcije donesene.
Količina nafte koja je utovarena iz Rusije i ide ka Singapuru skoro je učetvorostručena na oko 164.000 tona u martu, u poređenju sa godinom ranije, prema Kpleru. Tereti koji idu ka UAE skočili su sa nule na 156.000 tona.
Međutim, neki kupci u Severnoj Aziji su nagovestili oklevanje da preuzmu registrovane terete iz čvorišta nakon sankcija, kojima se obično nudi 10 do 20 dolara po toni jeftinije od neruskog goriva, prema ljudima koji su upoznati s tim.