Cena nafte na svetskom tržištu je četvrtu nedelju zaredom u porastu, podržana znacima zaoštravanja globalnog tržišta i slabijim dolarom.
West Texas Intermediate (WTI) je porastao na 83 dolara po barelu, povećavši sedmični rast za oko dva odsto i to je najduži niz dobitaka od juna. Porast je bio podstaknut nakon što je OPEC+ najavio rezove od maja, što je uticalo na brzu kupovinu u Evropi i Aziji. Ključni vremenski rasponi na tržištu signaliziraju čvršće uslove.
Organizacija zemalja izvoznica nafte saopštila je u četvrtak da je tržište postavljeno za veliki deficit u snabdevanju koji će se povećavati kako godina bude odmicala. Ranije ove nedelje, Fatih Birol, šef Međunarodne agencije za energiju (IEA), rekao je da bi potražnja mogla da bude veća od ponude u drugoj polovini. Mesečna prognoza IEA biće objavljena kasnije u petak.
Opširnije
Zahlađenje odnosa SAD i Saudijske Arabije pogađa tržište nafte
Naftni savez Rusije i Saudijske Arabije ima potencijal da stvori poteškoće za američku ekonomiju.
13.04.2023
Ruska nafta teče uprkos sankcijama
Rusija pribegava brojnim nejasnim praksama kako bi prodala manje poznati naftni proizvod kupcima koji su oprezni od kršenja sankcija.
12.04.2023
Nafta beleži treći nedeljni dobitak na krilima smanjenja OPEC+
Cena nafte na svetskom tržištu je zabeležila treći nedeljni rast zaredom, a nakon iznenadnog smanjenja ponude grupe OPEC+ i pada zaliha u SAD.
07.04.2023
'Kretanje cene nafte zavisiće i od drugih faktora, ne samo od odluke OPEC'
Kretanje cene nafte u kratkoročnom, ali i u srednjeročnom periodu trenutno je teško oceniti.
04.04.2023
Kako će veće cene nafte uticati na borbu protiv klimatskih promena
Trenutna reakcija na iznenadnu odluku OPEC+ da smanji proizvodnju bila je sasvim jasna, cene nafte su porasle najviše u više od godinu dana.
04.04.2023
Cena nafte drastično skočila nakon odluke OPEC
Cena nafte na svetskom tržištu nedelju je započela drastičnim rastom, a nakon što je OPEC+ neočekivano najavio smanjenje proizvodnje sirove nafte.
03.04.2023
Nafta se snažno oporavila otkako je u martu dostigla 15-mesečni minimum, pošto su OPEC i njegovi saveznici iznenadili tržište značajnim smanjenjem proizvodnje. Ovaj potez je podigao cene najviše za godinu dana, kažnjavajući špekulate koji su se kladili i koji se klade da će nafta padati. Dobici su takođe podstaknuti smanjenjem američkih zaliha, slabijim prilivima iz Rusije i prekidima snabdevanja gasovodima iz iračkog Kurdistana.
Dolar je na putu za peti uzastopni sedmični pad — najduži niz gubitaka u skoro tri godine — usled spekulacija da su Federalne rezerve blizu okončanja kampanje povećanja kamatnih stopa. Slabiji dolar čini robu po ceni u američkoj valuti jeftinijom za mnoge kupce.
USDEUR:CUR
USD
0,9036 EUR
cena na otvaranju
0,9053
prethodna cena na zatvaranju
0,9053
ovogodišnja zarada
-3,308%
dnevni raspon
0,00 - 0,00
raspon u 52 nedelje
0,90 - 1,05
"Cene nafte su uspele da isporuče novi, viši maksimum ove nedelje, što odražava kontrolu kupaca", rekao je Yeap Jun Rong, tržišni strateg za IG Asia Pte. Ojačana ponuda, slabiji američki dolar i optimizam u pogledu izgleda kineske tražnje služili su kao podrška za naftu, rekao je on.
U Kini, najvećem svetskom uvozniku sirove nafte, podaci ove nedelje pokazuju da je uvoz nafte u martu narastao do najviših nivoa u skoro tri godine, podržan rekordnim ruskim tokovima. U petak, guverner Narodne banke Kine Yi Gang rekao je da se očekuje da će nacionalna ekonomija ove godine ostvariti rast od oko pet odsto.
Cene:
- WTI za isporuku u maju porastao je 0,5 odsto na 82,54 dolara za barel u 13.16 u Singapuru. U sredu je američka referentna vrednost dostigla 83,53 dolara po barelu, što je najviša cena u toku dana od sredine novembra.
- Brent za junsko poravnanje je dodao 0,4 odsto na 86,39 dolara za barel.