Ruski prihodi od nafte i gasa su se prošlog meseca smanjili za više od četvrtine usled nižih cena sirove nafte i ograničenih tokova gasa u Evropu.
Budžetski prihodi od poreza na naftu i gas pali su za 26 odsto u junu u odnosu na pre godinu na skoro 529 milijardi rubalja (5,84 milijarde dolara), saopštilo je u sredu ministarstvo finansija. Porezi na gas su pali za 54 odsto na 125,7 milijardi rubalja, dok su prihodi od sirove nafte i naftnih derivata - koji čine više od 76 odsto prihoda od ugljovodonika - smanjeni za skoro desetinu na 402,8 milijardi rubalja, prema proračunima Bloomberga.
Ruski rat u Ukrajini opterećuje državnu kasu usled sve veće cene finansiranja vojne agresije Kremlja dok je ekonomija pod zapadnim sankcijama. Porezi iz industrije nafte i gasa ostaju ključni izvor prihoda, iako sada doprinose manje od trećine prihodima ruskog budžeta.
Opširnije
Gde je nestao sav taj ruski gas?
Veći deo postojeće ruske infrastrukture za izvoz gasa usmeren je na zapad.
29.06.2023
Rusija podiže preradu sirove nafte na najviši nivo u poslednja dva meseca
Ruske rafinerije podigle su obim prerade sirove nafte na najviši nivo u poslednjih devet nedelja, jer se sezona održavanja u zemlji bliži kraju.
19.06.2023
Severna Koreja ponovo dobija naftu iz Rusije, SAD upozoravaju na isporuke oružja
Rusija je ponovo počela da šalje naftu u Severnu Koreju.
14.06.2023
Indija prošlog meseca uvezla još više ruske nafte
Indijski uvoz jeftine ruske nafte postavio je još jedan rekord u maju, i time je Rusija preuzela veći tržišni udeo u Indiji od Saudijske Arabije.
01.06.2023
Rusija ne sprovodi najavljeno smanjenje proizvodnje nafte, važniji su prihodi
Rusija nije sprovela najavu smanjenja proizvodnje nafte pošto je izvoz dostigao najviši nivo od početka rata u Ukrajini.
16.05.2023
Ranije ove godine, Rusija je izmenila način na koji procenjuje cene nafte u poreske svrhe u nastojanju da poveća budžetske prihode nakon što je Grupa sedam zemalja nametnula ograničenje cena na prodaju nafte, a Evropska unija zabranila većinu uvoza sirove nafte i proizvoda preko mora.
Ministarstvo finansija uvelo je popust na globalni brent referentni indeks, koji postavlja najnižu cenu nacionalne sirove nafte za budžetske svrhe. Ako se ruska nafta trguje iznad praga, ministarstvo koristi preovlađujuću tržišnu cenu za obračun poreza. U junu, ključna ruska izvozna mešavina ural je u proseku iznosila 55,28 dolara po barelu, ili za 8,6 dolara više od cene izračunate korišćenjem diskontnog mehanizma.
Vlada takođe planira da prepolovi nizvodne subvencije koje plaća rafinerijama jer nastoji da ograniči budžetsku potrošnju, i planira da fino podesi postojeće indikatore i postavi nove za procenu cene nafte za budžetske svrhe.
Pad izvoza gasa u Evropu, nekada najveće tržište za ruskog gasnog giganta PJSC Gazprom, najviše je doprineo padu prihoda od gasa. Prihodi od izvozne carine na gas pali su za 86 odsto na 30,1 milijardu rubalja. Prihod od poreza na vađenje minerala na gas dostigao je 95,6 milijardi rubalja i dolazi usled privremenog povećanja carine za Gazprom od 50 milijardi rubalja mesečno od 2023. do 2025. godine.