Cena nafte pala je na najniži nivo od januara usled rekordnog rasta dolara i briga oko svetske potražnje izazvanih i zatvaranjima u Kini.
Fjučersi West Texas Intermediate (WTI) približili su se ceni od 85 dolara po barelu, a cene akcija i sirovina su pale na berzama, dok je dolar ojačao do rekordnog nivoa. Jačanje dolara čini naftu skupljom za kupce van Sjedinjenih Američkih Država.
Cena nafte nije porasla od početka septembra, pa se nastavio tromesečni pad, što ujedno označava najduži pad u poslednje dve godine. Zbog izjava centralnih banaka o podizanju kamatnih stopa kako bi se smanjila stopa inflacije, investitori su zabrinuti da bi privrede mogle da uđu u recesiju. Mere za sprečavanje širenja virusa korona u Kini smanjuju potražnju, dok gradovi kao što su Čengdu i Šenžen uvode nova zatvaranja i ograničenja kretanja.
Opširnije
Nijedno administriranje cena se nije dobro završilo
Evropsko tržište je razjedinjeno, a administrativne mere mogu da pogoršaju situaciju, smatra Fudurić.
06.09.2022
Ni odluka OPEC+ ne uspeva da zadrži pad cene nafte
Cena nafte je pala, a efekti nakon odluke OPEC+ da smanji proizvodnju nafte u oktobru su nestali.
06.09.2022
G7 podržava ograničenje cene ruske nafte
Predstavnici Grupe sedam dogovorili su ograničenje maksimalne cene ruske nafte.
02.09.2022
Rast cene nafte do kog je došlo nakon odluke OPEC+ da smanje proizvodnju za koju se zalagala Saudijska Arabija, istopio se. Zvanični Rijad je takođe najavio da će cene za kupce iz Azije i Evrope biti manje za isporuke u sledećem mesecu.
"Smanjenje obima proizvodnje koje je usvojio OPEC+ investitori su uračunali kao kratkotrajno olakšanje, a narativ nastavlja da diktira priča o slabijoj potražnji", rekao je Yeap Jun Rong, strateg za tržišta u kompaniji IG Asia Pte. "Vesti o zatvaranjima u Kini ponovo su probudile strahove u vezi sa potražnjom, a dodatne poteškoće je izazvalo jačanje dolara."
Pad cene nafte će umanjiti inflatorne pritiske, koji muče svetske privrede, kroz smanjenje cene derivata, uključujući benzin. Maloprodajne cene u SAD pale su na najniži nivo od marta, kako navode iz auto-kluba AAA.
Razlike između fjučers ugovora su bile promenljive. Razlike između dva najbliža Brent ugovora se smanjila na 79 centi sa 1,34 dolara, koliko je iznosila početkom nedelje.
Cena Brent fjučersa za novembar pala je 1,42 odsto na 91,52 dolara po barelu pre otvaranja evropskih tržišta, dok se cena WTI fjučersa za oktobar smanjila za 1,61 odsto na 85,48 dolara po barelu. Najniža cena WTI fjučersa danas je iznosila 85,26 dolara po barelu.