Cene nafte su porasle nakon pada na najniži nivo u prethodnih šest meseci, a mogućnost da Iran poveća izvoz je ostala u fokusu investitora.
Fjučersi West Texas Intermediate (WTI) su dostigli 87 dolara po barelu nakon što su u prethodna tri dana trgovanja pali za više od osam odsto. Pregovori o oživljavanju nuklearnog dogovora sa Iranom su se pomerili sa mrtve tačke nakon što su iz Evropske unije objavili konačni predlog o tekstu ugovora. Međutim, iz kompanije Goldman Sachs Group Inc. kažu da ugovor verovatno neće biti potpisan u skoroj budućnosti.
"Raspoloženje na tržištu i dalje je negativno, ako posmatramo širu sliku, uglavnom zbog mogućnosti povećanja ponude iz Irana i nesigurnosti vezane za potražnju u budućnosti", rekao je Warren Patterson iz kompanije ING Groep NV.
Opširnije
Ruska nafta pred najvećim testom kako se nazire zabrana EU
Rusija je do sada prkosila očekivanjima o kolapsu proizvodnje nafte nakon početka rata u Ukrajini.
15.08.2022
U jednom kvartalu rat vratio rusku privredu četiri godine unazad
Moguć je jedan od najdužih padova u istoriji ruske privrede, čak i ako bude manje oštar nego što se prvobitno strahovalo.
12.08.2022
IEA: Rast tražnje nedovoljan za svu rusku naftu sledeće godine
Za celu 2022. godinu, svetska tražnja za naftom biće 99,7 miliona barela dnevno a naredne godine će porasti na 101,8 miliona barela dnevno.
11.08.2022
Administracija predsednika SAD, Joea Bidena, razmatra moguće odgovore iranskih vlasti na predlog EU, a zvaničnici sa obe strane signalizirali su da bi sporazum mogao biti dostignut nakon više od godinu dana u toku kojih je bilo sličnih najava, ali ne i rezultata.
Iako su iz kompanije Goldman rekli da sumnjaju u mogućnost postizanja dogovora, u slučaju da do sporazuma dođe, može se očekivati veliko inicijalno povećanje proizvodnje sirove nafte u Iranu. Iz kompanije Goldman očekuju da bi povećanje ponude na svetskom tržištu moglo da iznosi i milion barela nafte na dan.
Dodatna ponuda bi mogla da negativno utiče na cene koje su već na udaru zbog neizvesnosti vezane za privredni rast velikih država u periodu koji predstoji.
Cene nafte su i dalje 16 odsto više na međugodišnjem nivou, a iz Međunarodne agencije za energetiku (IEA) ostaju optimistični po pitanju tražnje jer više cene prirodnog gasa znače okretanje drugim izvorima energije i veću potrošnju nafte. Švedska je jedna od poslednjih zemalja koja je počela da se oslanja na naftu u proizvodnji električne energije kako bi smanjila cenu proizvodnje.
Isto tako, zalihe sirove nafte SAD su niže za 448.000 barela u odnosu na prethodnu nedelju, kako za Bloomberg navodi izvor upoznat sa podacima. Zvanični podaci će biti objavljeni kasnije danas.
Cena Brent fjučersa za oktobar je porasla za 0,67 odsto na 92,96 dolara po barelu nakon otvaranja evropskih tržišta, dok je cena WTI fjučersa za septembar u isto vreme dostigla 87,21 dolara po barelu nakon rasta od 0,8 odsto.