Rusija je do sada prkosila očekivanjima da će proizvodnja njene nafte doživeti kolaps nakon početka rata u Ukrajini. Međutim, Moskva će u narednim mesecima morati da udvostruči napore da pronađe nove kupce ukoliko želi da spreči smanjenje proizvodnje.
Nakon pada proizvodnje neposredno nakon početka rata u Ukrajini, ruska proizvodnja se oporavila u protekla tri meseca kako je domaća rafinerija bila u procvatu, a azijski kupci su se uključili da preuzmu pošiljke koje su zapadni kupci izbegavali. Ipak, nadolazeća zabrana Evropske unije za većinu ruske sirove nafte, kao i sve veće usporavanje privrede, zadaće udarac proizvođačima u zemlji.
"Ruske naftne kompanije uživale su u lepotama letnje sezone, rastuća domaća potražnja i odsustvo sankcija EU omogućili su im da povećaju proizvodnju", rekao je Viktor Katona, analitičar u kompaniji Kpler. "Dok gledamo u neposrednu budućnost, to će se sigurno promeniti."
Opširnije
U jednom kvartalu rat vratio rusku privredu četiri godine unazad
Moguć je jedan od najdužih padova u istoriji ruske privrede, čak i ako bude manje oštar nego što se prvobitno strahovalo.
12.08.2022
Cenu nafte pogurala neizvesnost nuklearnog sporazuma
SAD i Iran imaju nekoliko nedelja da odluče da li žele da ožive svoj nuklearni sporazum
09.08.2022
Prelazak Nemačke sa gasa na dizel ima cenu
Širom Nemačke, izvršni direktori su poslednjih nekoliko meseci proveli razmišljajući kako da reaguju ako ruski predsednik Vladimir Putin prekine isporuke prirodnog gasa.
07.08.2022
Ruska proizvodnja sirove nafte i kondenzata dostigla je ratni maksimum od oko 10,8 miliona barela dnevno u julu. Obim bi mogao pasti na oko 10,5 miliona dnevno kada zabrana EU stupi na snagu u decembru, rekao je Katona. Analitičari Rystad Energy AS-a predviđaju da će se proizvodnja održati na oko 10,1 milion dnevno do kraja godine, dok Međunarodna agencija za energiju (IEA) očekuje pad od oko dva miliona dnevno do početka 2023.
Rusko ministarstvo energetike nije odgovorilo na zahteve za komentare o izgledima za buduću proizvodnju kako se približavaju ograničenja EU.
Embargo, koji će se primenjivati na uvoz morske sirove nafte i većine cevovodnih zaliha od 5. decembra, trebalo bi da ukloni oko 1,3 miliona barela dnevno sa evropskog tržišta, pokazuju procene IEA. Zabrana uvoza naftnih proizvoda sledi 5. februara, što će verovatno smanjiti još milion barela dnevno, saopštila je IEA u četvrtak.
Mnogi tradicionalni kupci već odbijaju da uzmu ruska burad, što je podstaklo Moskvu da je prodaje kupcima u Aziji, često uz značajan popust. Rusija je ove godine povećala dotok sirove nafte u taj region za skoro 800.000 barela dnevno, prema podacima o praćenju plovila koje je prikupio Bloomberg.
Ali Moskva ne može računati na to da će Azija počistiti sva rezervna burad kada zabrana EU stupi na snagu, jer je region već zasićen ruskom naftom, smatraju analitičari Kplera, Rystad-a i moskovskog BCS Global Markets-a.
"Kratkoročno gledano, Azija već uzima skoro sve što može", rekao je Ron Smith, analitičar BCS-a.
Gubitak ruske proizvodnje jednak svom trenutnom pomorskom izvozu u Evropu je najgori scenario i malo je verovatno da će se ostvariti, rekao je Sergei Vakulenko, nezavisni stručnjak sa više od 25 godina iskustva u ruskoj naftnoj industriji. On očekuje da će trgovci širom sveta biti željni da pronađu kupce za dodatne ruske količine, s obzirom na nedostatak rezervnih proizvodnih kapaciteta na drugim mestima.
Vakulenko smatra da će ruska proizvodnja ostati na približno istom nivou do kraja godine, što smatra i Kirill Bakhtin, viši analitičar za naftu i gas u Sinara banci.
"Očekujemo manje-više stabilnu proizvodnju ruskih tečnih ugljovodonika u iznosu od 10,8 miliona barela dnevno do februara 2023. godine, zahvaljujući uspešnim naporima da se nafta preusmeri iz Evrope u Aziju", rekao je Bahtin.
Potražnja rafinerija
Ruski morski izvoz nedavno je pao sa svojih prolećnih vrhunaca, ali proizvođači nafte su i dalje podstaknuti rastom domaće prerade usred veće sezonske potražnje za gorivom u zemlji i inostranstvu.
Ipak, do kraja godine, svaki pokušaj da se preradi više sirove nafte u zemlji i poveća proizvodnja lakših proizvoda, koji bi mogli naći tržište u Evropi pre nego što se februarska zabrana primeni, takođe bi značio proizvodnju težih goriva koju je teže prodati u hladnijim mesecima.
U proleće su ruski proizvođači uspeli da nađu kupce za svoje mazut na Bliskom istoku nakon što su SAD uvele zabranu. Ali potražnja u tom regionu može opasti kako se vreme zahladi, ograničavajući sposobnost Rusije da izvozi teški proizvod, rekao je Mikhail Turukalov, glavni izvršni direktor kompanije Commodities Markets Analytics LLC iz Moskve.
U hladnijim mesecima, Rusiji takođe nedostaju logistički kapaciteti potrebni za veliki porast izvoza mazuta, rekao je Turukalov.
"Ove zime prerada nafte u Rusiji teško da će moći da raste dovoljno da kompenzuje očekivani pad izvoza nafte", rekao je on.
- U pisanju teskta pomogao Julian Lee