SAD i Iran imaju samo nekoliko nedelja da odluče da li žele da ožive svoj nuklearni sporazum iz 2015. godine, nakon što su diplomate Evropske unije (EU) predstavile stranama konačni nacrt sporazuma koji bi mogao da omogući značajno proširenje izvoza iranske nafte na svetska tržišta.
Pregovarači su u ponedeljak u Beču završili više od 15 meseci razgovora sa planom koji zahteva potpisivanje predsednika SAD Joe Bidena i njegovog iranskog kolege Ebrahim Raisi, izjavila su dvojica diplomata EU upoznata sa procesom.
Prvobitni nuklearni sporazum propao je nakon što ga je tadašnji američki predsednik Donald Trump povukao 2018. i ponovo uveo sankcije iranskoj ekonomiji, što je navelo Teheran da poveća svoje obogaćivanje uranijuma.
Opširnije
Nafta jača posle pada cene na najniži nivo u pola godine
Prethodna sedmica donela je najveći pad cene nafte u poslednjih pola godine, zbog pojačane bojazni od pada privredne aktivnosti širom sveta.
08.08.2022
Cena nafte najniža u šest meseci zbog straha od recesije
Cene nafte spustile su se na najniži nivo u šest meseci.
05.08.2022
Strah od recesije gurnuo naftu ispod 90 dolara
Bojazan od recesije doprinosi padu cena nafte jer se u očekivanju smanjene aktivnosti smanjuje i tražnja za tom sirovinom.
04.08.2022
Cena nafte raste nakon odluke OPEC+ da poveća proizvodnju
OPEC+ je odlučio da se proizvodnja nafte u okviru zemalja članica u septembru poveća za 100.000 barela na dan
03.08.2022
Nafta
Cene nafte porasle su najviše u poslednjih nedelju dana tokom nestabilne letnje sezone dok investitori nastavljaju da odmeravaju ishod pregovora o američko-iranskom nuklearnom sporazumu i potencijalni udar na potražnju zbog ekonomskog usporavanja.
Fjučersi zapadnog Teksasa premašili su 90 dolara po barelu. Neizvesnost oko iranskih pregovora pomogli su da cena nafte poraste na tržištu, gde su sankcije na rusku energiju već pogoršale nestašice.
Američka administracija za energetske informacije trebalo bi da objavi svoje kratkoročne prognoze u utorak, nakon čega će u četvrtak slediti mesečni snimci grupe proizvođača OPEK-a i Međunarodne agencije za energiju.
Cene i tržište
Cena nafte bi mogla da nastavi da pada pre nego što se oporavi tokom zime, jer SAD ukidaju prodaju iz strateških zaliha i embargo EU na ruske isporuke stupa na snagu, saopštio je u ponedeljak Energy Aspects.
"Rizik kod cene nafte je okrenut na donju stranu jer i makro i fundamentalni pokazatelji pokazuju slabost", rekao je Gao Jian, analitičar sa sedištem u Shandongu u kompaniji Zhaojin Futures Co. Vremenski rasponi i marže prerade su među signalima da cena pada, dok bi povratak iranske nafte takođe pogurao cene niže, dodao je on.
Nafta je pogođena nestabilnim trgovanjem poslednjih meseci jer je zabrinutost zbog globalnog usporavanja štetila potražnji i signalizirala da je fizička ponuda i dalje mala. Trgovci će pomno pratiti potrošnju, a podaci tokom vikenda pokazuju da je kineski uvoz sirove nafte porastao u julu sa najnižeg u poslednje četiri godine, dok bi pad maloprodajnih cena benzina u SAD mogao da stimuliše potrošnju.
Dok su tržišta nafte i dalje u nazadovanju, ključne razlike su se smanjile, što ukazuje na popuštanje zategnutosti. Brentov brzi raspon, razlika između njegova dva najbliža ugovora, iznosio je 1,53 dolara po barelu u utorak, u odnosu na 1,90 dolara nedelju dana ranije.