Prethodna sedmica donela je najveći pad cene nafte u poslednjih pola godine, zbog pojačane bojazni od pada privredne aktivnosti širom sveta. Međutim, na početku nove nedelje, cene nafte opet rastu.
Cena barela na londonskom tržištu oslabila je prošle nedelje 8,7 odsto, na 94,92 dolara, dok je na američkom tržištu barel pojeftinio 9,7 procenata, na 89,01 dolara.
Zabrinutost zbog recesije pojačala se nakon što je britanska centralna banka u četvrtak podigla kamatnu stopu za 50 baznih bodova, na 1,75 posto, najviše u zadnjih 27 godina, te upozorila da bi gospodarstvo moglo ove godine utonuti u recesiju koja bi mogla potrajati sve do 2024.
Nafta je na početku ovonedeljnog trgovanja blago pala da bi ubrzo ojačala dok su investitori procenjivali izglede za potražnju u iščekivanju izveštaja vodećih energetskih igrača na tržištu ove nedelje.
WTI je preokrenuo na dobit, porastao je na 90 dolara po barelu nakon što je prvobitno pao za više od 1 odsto. Investitori su poslednjih meseci odustali od nafte jer usporavanje rasta izaziva zabrinutost da će potrošnja energije pasti, uključujući i benzin. To je pomoglo da WTI potone za skoro 10 odsto prošle nedelje.
Sa potražnjom u fokusu, WTI na početku ove nedelje raste, nakon što je dostigao šestomesečni minimum.
Nafta je 2022. godine doživela veliki rast u prvim mesecima godine nakon ruske invazije na Ukrajinu, a zatim je potonula od juna kada je zabrinutost zbog globalnog usporavanja porasla. Povišena inflacija podstakla je centralne banke, uključujući Federalne rezerve SAD, da povećaju kamatne stope, a investitori se klade da će u ovoj polovini ostati još povećanja.
Nafta je „u padu, ali ne i na gubitku“, ocenili su analitičari Goldman Sachs Group Inc., u belešci od 7. avgusta.
Sa cenama malo iznad šestomesečnog minimuma, investitori ove nedelje očekuju poplavu tržišnih informacija. Američka administracija za energetske informacije trebalo bi da objavi svoje kratkoročne prognoze u utorak, nakon čega će u četvrtak slediti mesečni snimci grupe proizvođača OPEK-a i Međunarodne agencije za energiju.
Cena WTI za septembarske isporuke porasla je za 0,7 odsto na 89,65 dolara za barel u Njujorku u 7.06 jutros.
U Londonu nafta tipa brent za isporuke u oktobru je za 0,8 odsto veća i trguje se na 95,71 dolar za barel.
Početni pad nafte u ponedeljak usledio je uprkos podacima objavljenim tokom vikenda koji su pokazali da je kineski uvoz sirove nafte u julu porastao sa najnižeg u poslednje četiri godine pošto su se putovanja i transportne aktivnosti poboljšale nakon ublažavanja ograničenja Covid-19. Ipak, ukupna vrednost uvoza nsirove nafte u poslednjih 12 meseci ostaje za oko 4 odsto niža.
Pad sirove nafte od juna praćen je stalnim povlačenjem cena benzina, što će pozdraviti američki predsednik Jo Baiden dok njegova administracija nastoji da se izbori sa inflacijom. Prosečne maloprodajne cene benzina u SAD pale su za 54 dana do subote na nešto iznad 4 dolara po galonu, prema autoklubu AAA. U junu su dostigli rekord iznad 5 dolara.
Ipak, Goldman Sachs je naveo da pad cena na benzinskim stanicama verovatno neće potrajati. „Maloprodajne cene goriva u SAD će porasti do kraja godine“, saopštila je banka, predviđajući da će se benzin ponovo popeti na 4,35 dolara do četvrtog kvartala.
- Napisano uz pomoć Bloomberg news i Miro Soldić