Cena nafte se stabilizovala nakon četiri nedelje rasta dok su trgovci pokušavali da predvide uticaj još jednog povećanja kamatnih stopa Federalnih rezervi i manje ponude na tržištu.
Brent fjučersi nisu beležili veće oscilacije i kretali su se oko nivoa od 81 dolar za barel, što znači da je cena od kraja juna napredovala za oko 10 odsto. Cene su porasle pošto su Saudijska Arabija i njeni partneri u OPEC+ smanjili proizvodnju. Generalni direktor Međunarodne agencije za energiju Fatih Birol rekao je tokom vikenda da bi potražnja uskoro mogla da preraste ponudu.
Očekuje se da će američki centralni bankari odlučiti da kamatne stope povećaju i na ovonedeljnom sastanku u nastojanju da obuzdaju inflaciju. Takođe se očekuje da ćemo od njih dobiti i dodatne naznake o tome koliko bi cene zaduživanja kasnije mogle da rastu. Ciklus pooštravanja mogao bi da najveću svetsku ekonomiju gurne u recesiju, što bi dodatno ugrozilo tražnju.
Opširnije
Chevron iznenadio zaradom, direktor ne mora u penziju
Profit je nastavio da pada sa rekorda ostvarenih u 2022, ali je zarada po akciji bila iznad očekivanja analitičara.
24.07.2023
Oporavak privrede SAD stabilizovao cene nafte
Raspoloženju među investitorima pomaže usporavanje inflacije u SAD, a postoje znaci da Rusija zaista smanjuje izvoz.
19.07.2023
IEA smanjila projekcije tražnje nafte zbog manjeg privrednog rasta
Svetska potrošnja goriva povećaće se za 2,2 miliona barela po danu - ili za oko dva odsto - u toku ove godine.
13.07.2023
Cena nafte je ove godine u padu uprkos nedavnom rastu cene i smanjenju proizvodnje od strane Organizacije zemalja izvoznica nafte i njenih saveznika, uključujući Rusiju. Što se tiče potražnje, sporiji oporavak Kine je još uvek prepreka za industrijske sirovine kao što je nafta.
"Verovatno još uvek postoji zabrinutost zbog predstojećeg sastanka FOMC-a", rekao je Giovanni Staunovo, analitičar UBS Group AG u Cirihu koji predviđa da bi se brent mogao popeti na 90 dolara po barelu do kraja godine. "Generalno bih rekao da tržište veruje da zalihe na kopnu padaju", dodao je.
Između ostalih pokazatelja, postoje znaci otpornosti u osnovnoj strukturi tržišta. Brzi spred WTI-ja (razlika između njegova dva najbliža ugovora) iznosio je negativna 33 centa po barelu, što je dobar znak i najviši nivo na kom se ovaj pokazatelj našao od sredine novembra.
Septembarski WTI fjučersi napredovali su za 0,56 odsto, došavši na 77,48 dolara po barelu u 13.06 po srednjeevropskom vremenu. U isto vreme, vrednost fjučersa brent za isti mesec porasla je za 0,52 odsto na 81,49 dolara po barelu.