Deo globalnog tržišta dizela, pokretača globalne ekonomije, samo je nekoliko nedelja udaljen od toga da bude predmet agresivnih sankcija.
Evropska unija, G7 i njeni saveznici će od petog februara pokušati da nametnu gornju granicu cena za izvoz ruskog goriva - najnoviju kaznu zbog invazije na Ukrajinu. To će se poklopiti sa zabranom EU za skoro sav uvoz ruskih naftnih derivata.
Slične mere su već na snazi za isporuke sirove nafte, ali ograničenje i zabrana rafinisanih goriva, posebno dizela, zabrinjava neke posmatrače tržišta nafte zbog potencijalnih skokova cena.
Opširnije
Odakle će Evropa dobiti dizel za 23 dana?
Dizel iz Rusije može biti zamenjen uvozom iz drugih država
13.01.2023
EU u strahu od posledica embarga Rusiji kupuje rekordne količine dizela
Evropske zemlje pokušavaju da obezbede isporuke dizel goriva iz različitih izvora rekordnim tempom uoči zabrane uvoza naftnih derivata iz Rusije.
15.12.2022
Zastoj ruskog dizela biće veliki evropski problem
Evropa se i dalje uveliko oslanja na Rusiju kada je uvoz dizela u pitanju, a preostalo joj je manje od deset nedelja dok sankcije ne blokiraju ovu trgovinu.
03.12.2022
Evropu čeka pad zaliha dizela zbog sankcija Rusiji
Predviđa se da će zalihe dizela ove zime naglo pasti pošto su isporuke iz Rusije prekinute.
19.10.2022
Pre invazije na Ukrajinu, Rusija je bila najveći spoljni snabdevač Evrope gorivom i kontinent je nastavio da kupuje velike količine sve do granične vrednosti. Kao rezultat toga, sankcije će verovatno dovesti do velikog preusmeravanja globalnih tokova dizela - uz pomoć novih kupaca sirove nafte iz Rusije, koji gorivo šalju nazad u Evropu. Kratkoročno, postoji rizik od povećanja cena.
"Gubitak ruskih buradi je ogroman i njihova zamena će biti veliki logistički izazov", rekao je Keshav Lohiya, osnivač konsultantske kuće Oilytics. "Ali na tržištu je manje panike jer su se tržišta i trgovinski tokovi pokazali otpornim. Ovo će biti novo preusmeravanje dizela."
Evropska unija će morati da zameni oko 600.000 barela dnevno uvezenog dizela, a Rusija će morati da pronađe nove kupce za te zalihe, skladišti gorivo na brodovima ili smanji proizvodnju u svojim rafinerijama.
Pošiljke u EU iz SAD i Indije već su u porastu jer proizvode više nego što troše, što im omogućava da izvoze višak. Takođe se očekuje da će Kina slati više goriva na svoja obližnja tržišta, indirektno gurajući teret drugih dobavljača ka Evropi.
"Tokovi proizvoda iz regiona sa velikom mrežom će se intenzivirati kako kontinentalni embargo na ruske proizvode stupi na snagu petog februara, što vidimo da pogoršava situaciju za dizel motore", napisali su analitičari Bernsteina, uključujući Oswalda Clinta, u napomeni klijentima.
Uloga Indije u snabdevanju Evrope je značajna jer je od izbijanja rata postala jedan od najvećih kupaca ruske sirove nafte po sniženim cenama.
Veliki porast tokova dizela u Indiju bi gotovo garantovao da se ruska sirova nafta kupuje i prerađuje u dizel u Indiji pre nego što se proda nazad u Evropu.
Takva trgovina ne bi prekršila pravila EU, ali naglašava neefikasnost svojstvenu sankcijama. U suštini, ugljovodonici će biti transportovani hiljadama milja dalje nego što bi inače bio slučaj - i onda ponovo nazad.
Takođe postoji potencijal za mračnije prakse, kao što je ponovno dokumentovanje tereta ili slanje goriva u skladišta rafinisanih proizvoda u drugim regionima radi mešanja sa neruskim proizvodima.
Do sada su ove zime izbegnuta najgora predviđanja nestašice nafte. Dizel, koji je pre nekoliko meseci bio epicentar snage tržišta nafte, omekšao je zahvaljujući neuobičajeno toplom vremenu i prilivu u Evropu.
Cene sirove nafte su pale nakon što se činilo da su sankcije Rusiji preusmerile izvoz, umesto da su ga smanjile.
Među novim - ili većim - kupcima Moskve biće trgovci iz Afrike, Latinske Amerike i verovatno Azije. Evropa će se, u međuvremenu, verovatno okrenuti Bliskom istoku, gde rastu nove gigantske rafinerije.
Međutim, konsultant Energy Aspects Ltd. rekao je ove nedelje da će Rusija moći da nađe dom samo za trećinu svog izvoza dizela, a da će ostatak morati da bude zatvoren.
"Embargo na proizvode je nezgodan jer se Rusija zaista mučila da plasira svoj dizel bilo gde osim u Evropu", rekla je Amrita Sen, glavni analitičar nafte na Globalnom energetskom forumu konsultantske kompanije UAE, koji je na mreži organizovao Gulf Intelligence sa sedištem u Dubaiju.
Problemi sa preradom
Evropske rafinerije se pripremaju za sezonski krug radova na održavanju i takođe se suočavaju sa prekidima rada.
Pretnja ponovnim štrajkovima u Francuskoj mogla bi da zatvori neke od domaćih proizvođača goriva dan nakon što sankcije Rusiji stupe na snagu.
Dve rafinerije nafte u istočnoj Nemačkoj, koje su se ranije snabdevale ruskom naftom naftovodom, moraju da proizvode manje goriva nego inače jer su ti tokovi zaustavljeni.
Iza svega toga tiho se krije mnoštvo logističkih i tehničkih problema koji mogu buknuti svakog trenutka.
Tržišta ratnog osiguranja za brodove koji pristaju u Rusiju i dalje su u krizi nakon što su ključni reosiguravači povukli deo svojih pokrića, dok su troškovi naftnih tankera već skočili uoči primene sankcija za sirovu naftu.
Zasad nema neposrednih znakova panike na naftnim tržištima. Ključno pitanje u narednim nedeljama je da li se može učiniti dovoljno napornog rada da se transformišu svetski tokovi dizela.
"Tržište će to uvek rešiti", rekao je Eugene Lindell, šef odeljenja za rafinisane proizvode u konsultantskoj kući FGE. "Radi se samo o tome koliko će to bola izazvati?"