Naftna industrija Srbije (NIS), nakon rekordne godine, 2023. godinu je otvorila manje uspešno. Zahvaljujući nižim cenama nafte na svetskom nivou, ali i nemogućnosti da prerađuje jeftiniju rusku naftu, neto dobit NIS-a je u prvom kvartalu bila za 25 odsto niža u odnosu na prvo tromesečje prethodne godine.
Podsećanja radi, neto dobit NIS-a je u 2022. bila skoro dvostruko veća od cene po kojoj je kompanija prodata pre više od decenije.
Pokazatelj EBITDA je bio za 22 odsto niži u poređenju sa prvim kvartalom prethodne godine, i iznosio je 19,9 milijardi dinara, od čega je čiste dobiti za kompaniju ostalo 11,7 milijardi dinara (99,8 miliona evra).
Opširnije
Ko su srpski dividendni teškaši i koliko isplaćuju ove godine
Dunav osiguranje neće isplatiti dividendu akcionarima prvi put od 2015. godine.
13.04.2023
Erste investment: Akcije NIS-a su zbog dividende poslastica
I granica za 'take-profit' nalog je sa 677 dinara pomerena na 1.090 dinara.
29.03.2023
Cena nafte pala na nivo od pre odluke OPEC+
Strah od usporavanja potražnje doprineo je pesimističkom raspoloženju.
27.04.2023
"U odnosu na ovaj period, prvi kvartal 2023. godine uglavnom beleži smanjenje potrošnje zbog visokog baznog perioda", navodi se u izveštaju.
Što se operativnih pokazatelja tiče, ostvarena je ukupna proizvodnja od 282,8 hiljada uslovnih tona nafte i gasa (tri odsto manje nego u prvom kvartalu 2022. godine). Obim prometa naftnih derivata iznosi 908,9 hiljada tona, što je pad od pet odsto u odnosu na isti period 2022. godine, navodi se u izveštaju kompanije.
Dodaje se da su na pad pokazatelja EBITDA uticali pad cene nafte i derivata, efekti "skupih zaliha", pogoršanje asortimana prerade nafte i naftnih derivata, kao i rast troškova u odnosu na prvi kvartala 2022.
"U 2023. godini u našem fokusu su investicije i dalja modernizacija NIS-a u svim segmentima poslovanja - od istraživanja i proizvodnje nafte i gasa, do razvoja projekata u oblasti elektroenergetike. Pored toga, ostajemo posvećeni urednom snabdevanju tržišta i našem doprinosu energetskoj stabilnosti Srbije. Za oba prioriteta smo postavili dobre osnove u prvom tromesečju ove godine, što nam omogućava da se istovremeno posvetimo ubrzanju energetske tranzicije NIS grupe i realizaciji projekata unapređenja zaštite životne sredine", rekao je Kiril Tjurdenjev, generalni direktor NIS-a.
Kako su iz kompanije takođe naveli, u prvom kvartalu 2023. godine NIS je započeo novi investicioni ciklus u okviru kog je u kapitalne projekte uloženo 6,5 milijardi dinara. Kako navode, ovo je 71 odsto više u odnosu na investicije realizovane u istom periodu prošle godine.
Najveći deo kapitalnih ulaganja (77 odsto) otišao je u istraživanje i proizvodnju, dok je ostatak raspoređen među segmentom prerade i korporativnim centrom.
Deonice NIS-a su sredinom aprila bile među najprometnijim na Beogradskoj berzi, a krajem prethodne sedmice su stigle i do nivoa od 800 dinara, koji je poslednji put viđen krajem 2014.
(Dopunjeno podacima iz naknadno objavljene prezentacije u celom tekstu).