Naftna industrija Srbije (NIS) prethodne godine ostvarila je rekordne rezultate, uglavnom na krilima visoke cene nafte i pristupa jeftinijoj sirovoj nafti iz Rusije. Cena nafte je krenula da pada, a profit najveće energetske kompanije Srbije je prepolovljen.
"Finansijski i poslovni rezultati NIS grupe ostvareni u prvom polugodištu 2023. godine u skladu su sa kompleksnim makroekonomskim okolnostima i tržišnim kretanjima, među kojima najveći uticaj ima pad cena nafte i naftnih derivata", navodi se u saopštenju kompanije.
Prosečna cena nafte je u prvom polugodištu 2023. bila za 26 odsto niža u odnosu na isti period prošle godine, dok je profit kompanije pao za 69 procenata. Kada se to prebaci u ukupne brojeve, neto dobit NIS-a iznosila je 13,7 milijardi dinara (oko 117 miliona evra).
Opširnije
Akcije NIS-a bez dividende pale 13 odsto, brokeri predviđaju dalji pad
Akcije energetske kompanije povukle su i ceo indeks Belex15, koji je u poslednjih sedam dana pao za tri odsto.
19.06.2023
NIS zvanično većinski vlasnik Petrohemije
Naftna industrija Srbije (NIS) u petak, 9. juna, zvanično je postala većinski vlasnik pančevačke Petrohemije, objavljeno je na sajtu Agencije za privredne registre (APR).
12.06.2023
NIS-ova dividenda rekordna, a manjinski akcionari razočarani
NIS će na ime dividende isplatiti 25 odsto dobiti, a akcionari će dobiti oko 120 dinara po akciji neto.
27.05.2023
Još jedan pokazatelj koji finansijski analitičari izbliza prate, EBITDA, u istom periodu je prepolovljen, i iznosi 28,5 milijardi dinara.
Veliki pad profita kompanija je posledica izrazito visoke prošlogodisnje baze usled istorijski najboljih rezultata koji će se teško ponoviti u narednom periodu, rekao je za Bloomberg Adriju Nikola Stakić, profesor Univerziteta Singidunum.
"Pored toga, naftne kompanije karakteriše manji stepen horizontalne diverzifikacije koji stvara preveliki pritisak na jedan 'output' koji je istovremeno predmet geopolitčkih i makroekonomskih faktora. Zato ovaj sektor karakteriše visoka privredna cikličnost i, shodno tome, oscilacije u finansijskim rezultatima, naročito u turbulentnim vremenima", dodao je ekonomista.
Kako je pojasnio, moguće je da će se rezultati popraviti u periodu pred nama. "Primera radi, energetski sektor na najvećim tržištima tradicionalno beleži bolje rezultate tokom trećeg kvartala zbog turističke sezone i veće potražnje za naftom i naftnim derivatima. Da li će se to odraziti i na rezultate NIS-a, ostaje da se vidi", dodao je.
"Možemo biti zadovoljni ostvarenim u prvom polugodištu 2023. godine jer smo ispunili svoje prioritete. Očuvali smo stabilnost na domaćem tržištu naftnih derivata, realizovali značajne investicije i postigli dobre finansijske i operativne rezultate. S velikim ambicijama ulazimo u razvoj petrohemijskog kompleksa. Takođe, ostajemo pouzdani izvor prihoda za naše akcionare i ove godine isplatićemo rekordni iznos dividendi – više od 23 milijarde dinara", rekao je Kiril Tjurdenjev, generalni direktor kompanije.
NIS je tokom prve polovine godine više ulagao u razvoj, a na investicije je potrošeno 11,6 milijardi dinara, za 52 odsto više od istog perioda prethodne godine.
"Najviše sredstava uloženo je u oblast istraživanja i proizvodnje nafte i gasa, kao i u dalje povećanje efikasnosti prerade u Rafineriji nafte Pančevo i nastavak modernizacije maloprodajne mreže", piše u saopštenju.
Stakić se osvrnuo upravo na dividendnu politiku, za koju je rekao da je bila jedan od glavnih faktora kretanja akcija NIS-a, i dodao da je rastu akcija doprinela i više od kretanja na tržištu sirove nafte.
"S druge strane, bilo bi mnogo korisnije videti kako će se nedavna akvizicija Petrohemije odraziti na dalje rezultate, tj. koliko će se kompanija efikasno restrukturirati uz najavljene velike investicije. Takva akvizicija može u potencijalu stvoriti sinergijski efekat i, posledično, pozitivno uticati na vrednost akcijskog kapitala", rekao je Stakić.
Ukupan obim proizvodnje nafte i gasa iznosi 571.000 uslovnih tona, dok je u Rafineriji nafte Pančevo prerađeno 1,976 miliona tona sirove nafte i poluproizvoda. Obim prometa naftnih derivata u izveštajnom periodu bio je 1,869 miliona tona, što je bolje od istog perioda iz 2021, ali za 10 odsto manje od prvih šest meseci rekordne 2023. godine.
Gostujući na Bloomberg Adria TV, analitičar Ipopema Securitiesa Vladan Pavlović kazao je da ovde nije posredi samo makrookruženje, već i to što je u drugom kvartalu isplaćena donacija državi u iznosu od 7,2 milijarde dinara. "Na kvartalnom nivou imamo faktički pad od 92 procenta."
Pavlović smatra da se za treći i četvrti kvartal mogu očekivati bolji finansijski rezultati kompanije, koja bi onda u ovoj godini mogla da zabeleži profit od, kako je rekao, 30 do 35 milijardi dinara.
(Dopunjeno komentarima Nikole Stakića i Vladana Pavlovića.)
- Uz pomoć Vesne Damjanić.