Naftna industrija Srbije (NIS) ipak nije odlučila da akcionare nakon rekordno dobre godine nagradi većim udelom u profitu. Kako je u petak potvrđeno iz kompanije, deoničarima će na ime dividende ipak biti isplaćeno 25 odsto dobiti.
"Predloženi bruto iznos dividende za 2022. godinu iznosi 143,29 dinara po akciji. Konačnu odluku o isplati dividendi donosi Skupština akcionara NIS a.d. Novi Sad", navodi se u pozivu na sednicu skupštine koja će se održati 29. juna.
Opširnije
NIS do kraja maja isplaćuje donaciju, akcije pale na 800 dinara
Deonice NIS-a, koje su u maju u očekivanju više dividende dostigle vrednost od 855 dinara, pale su na 801 dinar po akciji.
24.05.2023
NIS će teško ponoviti rekordnu godinu, kažu analitičari BBA
U pogledu 2023. godine, naši analitičari i dalje očekuju da NIS ostvari dobre rezultate, i dodaju da će druga polovina godine doneti još investicija.
05.05.2023
Hoće li se država izboriti za veću dividendu NIS-a?
Manjinski akcionari Naftne industrije Srbije (NIS) polažu slične nade pred raspodelu rekordne dobiti ove kompanije.
12.05.2023
Dobit NIS-a bez ruske nafte manja za četvrtinu
Pokazatelj EBITDA je bio za 22 odsto niži u poređenju sa prvim kvartalom prethodne godine.
27.04.2023
Akcije kompanije koja je listirana na Beogradskoj berzi su u petak porasle nazad na nivo od oko 850 dinara po deonici. Ranije u toku nedelje pale su na cenu od oko 800 dinara nakon što je iz kompanije rečeno da će državi na ime donacije isplatiti 60 miliona evra.
Prema ovom kretanju, dividendni prinos iznosi 16,9 odsto, što je dvostruko više nego što je on iznosio u bilo kojoj godini od 2013. NIS prema statutu isplaćuje najmanje 15 odsto profita kao dividendu, ali je prethodnih godina (osim pandemijske) akcionarima delio 25 odsto neto dobiti.
Odluka o donaciji je probudila sumnju da bi to moglo da bude dovoljno da država (koja je manjinski akcionar NIS-a) ne pritiska kompaniju da isplati veću dividendu nakon rekordno dobre godine.
Kako su pre objavljivanja odluke naveli iz brokersko-dilerskog društva Momentum Securities, NIS-ovi pandani iz regiona imaju dosta veći racio plaćanja dividende (udeo dividende u ostvarenoj dobiti).
"Tako će INA, koja se nalazi u rukama hrvatske države i mađarskog MOL-a, ove godine podeliti akcionarima 200 miliona evra, što čini oko 82 odsto ostvarene dobiti, dok austrijski OMV i mađarski MOL uz očekivane specijalne dividende dele oko polovinu ostvarenog profita", rekao je glavni broker društva Nenad Gujaničić u belešci.
Ovakvu odluku očekivali su i drugi učesnici na srpskom tržištu kapitala, a finansijski analitičar kompanije Ipopema Securities Vladan Pavlović predvideo je upravo ovakav scenario.
"Očekujem da će se isplatiti oko 120 dinara po akciji neto. Drugo je pitanje što država, za razliku od manjinskih deoničara, očigledno ima poluge moći, pa je uspela kroz neki dogovor da dobije još dodatnih 60 miliona evra za svoje potrebe. Po toj logici bi i manjinski akcionari takođe trebalo da zahtevaju dodatnu isplatu, ali nemaju poluge moći", rekao je Pavlović ranije ove nedelje za Bloomberg Adriju.
NIS je 2022. ostvario rekordno dobre rezultate, a iznos neto dobiti je otprilike odgovarao tržišnoj vrednosti kompanije u trenutku kada je prodata. Rezultati iz prvog kvartala su pokazali da će kompanija ove godine teško uspeti da ponovi uspeh, a na tom stanovištu stoje i analitičari Bloomberg Adrije.
"Naša očekivanja za 2023. ostaju nepromenjena s obzirom na to da se i cena nafte kreće u projektovanom nivou, a ona je glavna determinanta ostvarenja rezultata naftnih kompanija. Prihode od prodaje i profitabilnost očekujemo na nižem nivou u odnosu na 2022. godinu, ali svakako iznad višegodišnjeg proseka", rekli su analitičari.