Naftna industrija Srbije (NIS) zvanično je potpisala ugovor sa Vladom Srbije prema kom će ova kompanija državi donirati 60 miliona evra, a vrednost akcija energetske kompanije nastavila je da pada.
Deonice NIS-a, koje su u maju u očekivanju više dividende dostigle vrednost od 855 dinara, pale su na 801 dinar po akciji, pokazuju podaci Beogradske berze od utorka. Pre ovog ciklusa rasta, akcije su se iznad 800 dinara poslednji put našle pre skoro jedne decenije.
Ugovor o donaciji potpisali su generalni direktor kompanije NIS a.d. Novi Sad Kiril Tjurdenjev i ministar finansija Siniša Mali, a rok za uplatu sredstava je 30. maj, navode iz Vlade.
Opširnije
NIS-ova donacija hladan tuš za one koji čekaju dividendu
Akcionari sumnjaju da bi isplata donacije državi mogla da znači da vlast neće pritiskati kompaniju da isplati veću dividendu.
22.05.2023
Solarni paneli na 15 pumpi NIS-a, u planu još 30 objekata
Nakon prve faze postavljanja solarnih panela na benzinskim stanicama, kompanija NIS nastavila je sa ulaganjima u ovaj projekat.
16.05.2023
Hoće li se država izboriti za veću dividendu NIS-a?
Manjinski akcionari Naftne industrije Srbije (NIS) polažu slične nade pred raspodelu rekordne dobiti ove kompanije.
12.05.2023
NIS će teško ponoviti rekordnu godinu, kažu analitičari BBA
U pogledu 2023. godine, naši analitičari i dalje očekuju da NIS ostvari dobre rezultate, i dodaju da će druga polovina godine doneti još investicija.
05.05.2023
Neki od učesnika na tržištu kapitala ovu odluku vide kao način da država (koja je najveći manjinski akcionar) za sebe mimo dividende obezbedi deo rekordnog profita kompanije.
"Manjinski akcionari, koji raspolažu sa oko 13 odsto akcija, nadali su se da bi ove godine isplata mogla biti i veća s obzirom na vanredno dobre rezultate i činjenicu da je matična kompanija Gazprom poslednjih godina racio plaćanja dividende povećala sa 25 na 50 procenata", rekli su u belešci analitičari brokersko-dilerskog društva Momentum Securities.
Oni su dodali da je država ovim potezom praktično sebi obezbedila "dividendu" od 50 odsto, a postoji mogućnost da dobije još više ako racio dividende bude uvećan.
Sa ovim stanovištem se slaže i Vladan Pavlović iz kompanije Ipopema Securities, koji je u intervjuu za Bloomberg Adriju rekao da od NIS-a ne treba očekivati iznenađenja u pogledu dividende.
"Očekujem da će se isplatiti oko 120 dinara po akciji neto. Drugo je pitanje što država, za razliku od manjinskih deoničara, očigledno ima poluge moći, pa je uspela kroz neki dogovor da dobije još dodatnih 60 miliona evra za svoje potrebe. Po toj logici bi i manjinski akcionari takođe trebalo da zahtevaju dodatnu isplatu, ali nemaju poluge moći", rekao je Pavlović.
NIS je 2022. ostvario rekordno dobre rezultate, a iznos neto dobiti je otprilike odgovarao tržišnoj vrednosti kompanije u trenutku kada je prodata.
Kako godina nije bila dobra samo za NIS, već i za njegove rivale, energetske kompanije iz regiona su zbog dobre godine uvećale racio dividendi, što je probudilo nade manjinskih akcionara srpskog energetskog giganta.
Poređenja radi, INA, koja se nalazi u rukama hrvatske države i mađarskog MOL-a, ove godine će podeliti akcionarima 200 miliona evra, što čini oko 82 odsto ostvarene dobiti. Austrijski OMV i mađarski MOL uz očekivane specijalne dividende dele oko polovinu ostvarenog profita.
Ako gledamo komentare analitičara i kretanja na tržištu, u ostvarenje ovakvog scenarija ne bi trebalo polagati previše nade.