Srbija će pokušati da dobije na vremenu da nađe rešenje za sankcije koje su Sjedinjene Američke Države (SAD) ispostavile Naftnoj industriji Srbije (NIS), dok je prekid trgovanja akcijama te kompanije na Beogradskoj berzi najnovijom odlukom produžen do daljeg.
"Radićemo na tome da dobijemo više vremena za rešavanje sankcija prema NIS-u i nadamo se da će nova administracija u Vašingtonu imati razumevanja", rekla je ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović, saopštilo je ministarstvo.
Pregovori s novom američkom administracijom dolaze posle već održanih razgovora srpskih državnih zvaničnika sa američkom i ruskom stranom, podsetila je Đedović Handanović i dodala da država ulaže maksimalne napore da zaštiti interese građana, osigura energetsku stabilnost i očuva NIS na domaćem tržištu.
Opširnije
Kako prekid trgovanja akcijama NIS-a utiče na akcionare i kompaniju
Ovakva odluka je i signal da je akcija pod rizikom da drastično izgubi na vrednosti, ističe Pavlović
17.01.2025
Ako poskupi gorivo zbog sankcija SAD, država bi mogla da smanji akcize
Zbog sankcija protiv NIS-a, teško je u ovom trenutku dugoročno predvideti dešavanja na tržištu naftnih derivata u državi tokom 2025. godine.
16.01.2025
Mol bi bio dobar za kupovinu ruskog dela u NIS-u, kaže analitičar
Mađarska naftna kompanija Mol bila bi dobar kandidat za otkup ruskog udela u NIS-u, rekao je energetski analitičar Wood & Co. Financial Servicesa Jonathan Lamb.
15.01.2025
Beogradska berza obustavila trgovanje akcijama NIS-a
Dok se ne bude iskristalisala slika budućeg vlasništva i budućih planova, teško je očekivati rast akcija NIS-a, poručuje Pavlović
14.01.2025
"Vlada je već formirala koordinacioni tim, na čijem se čelu nalazi premijer Vučević, razgovaramo s obe strane. Održali smo nekoliko sastanaka, a ključni pregovori odvijaće se u narednim nedeljama. U interesu svih strana jeste da se pronađe najbolje rešenje. Predsednik Donald Trump je govorio da želi da se postavi kao mirotvorac u rešavanju sukoba na svetskom nivou", rekla je ministarka u intervjuu za TV Pink.
Na pitanje koje se opcije nalaze pred Srbijom odgovorila je da situacija zahteva strpljenje i posvećenost. "Treba da budemo strpljivi do sredine februara i da damo dvema stranama vremena za razgovore. Srbija se dosledno vodi politikom zaštite svojih interesa, dok istovremeno ostajemo posvećeni međunarodnim obavezama, s obzirom na to da nam je Rusija decenijama stabilan energetski partner. Dosta toga zavisiće od najavljenog važnog razgovora predsednika Aleksandra Vučića i Vladimira Putina. Ostali smo principijelni i nismo uveli sankcije Rusiji."
Predsednik Vučić u utorak je poručio da će Srbija pokušati da stupi u kontakt s najvišim američkim zvaničnicima što je pre moguće. On je u razgovoru za Radio-televiziju Srbije (RTS) iz Davosa kazao da je jasno da je Amerika sila broj jedan i da Srbija mora da se trudi za što bolje odnose. "Nemamo prevelika očekivanja, ali imamo nadu da će sa ukupnom promenom odnosa u svetu i to da se popravi", rekao je.
Ukoliko bi Trump doprineo smirivanju situacije u Ukrajini to bi, kako je kazao, "značilo sve". Vučić je naglasio da se sankcijama NIS-u neće baviti sam Trump, već neko od njegovih saradnika.
"Ne mogu sve sankcije odmah da budu ukinute, ali svakako da oni mogu mnogo toga da promene. On danas ima razgovore sa predstavnicima republikanaca u Senatu i Predstavničkom domu. Dakle, oni imaju većinu u oba doma, on to može da promeni. Nije tako jednostavno kao što izgleda, ali može da promeni. Tako da, stupićemo u kontakt s njima i razgovaraćemo", rekao je Vučić u utorak.
Najavio je da će Srbija tražiti najbolje advokatske kuće koje su najbliže republikancima i koji mogu da joj pomognu u ostvarenju tih kontakata.
Podsetimo, SAD su 10. januara objavile sankcije NIS-u kao deo širih mera protiv ruskog energetskog sektora, a predsednik Srbije tom prilikom je preneo da američka strana traži potpuni izlazak ruskog interesa iz kompanije.
Wizz Air ne toči više NIS-ovo gorivo
Mađarska niskotarifna avio-kompanija Wizz Air odlučila je da se uskladi sa američkim sankcijama Naftnoj industriji Srbije i više neće točiti gorivo na beogradskom aerodromu Nikola Tesla objavio je u sredu portal Tango Six.
Ovakav potez Wizz Aira usledio je nakon što je Mađarska odlučila da se uskladi sa sankcijama i od juče u 15 časova obustavi nabavku goriva od NIS-a.
U praksi, kako je navedeno na tom portalu, to znači da će avioni Wizz Aira bazirani u Beogradu puniti gorivo prilikom tehničkih sletanja u Budimpešti ili Temišvaru. Istaknuto je da će kompaniji ovo poskupeti i operativno znatno komplikovati dnevne operacije. NIS je jedina kompanija u Srbiji koja prerađuje i isporučuje avio-gorivo za putničke avione i avione generalne avijacije. U strukturi vlasništva Wizz Aira učestvuju i američke kompanije.
Berza čeka na signal Komisije za hartije od vrednosti
Beogradska berza saopštila je u utorak da je donela odluku da produži obustavu trgovanja akcijama NIS-a po direktivi Komisije za hartije od vrednosti. Zbog očekivanog uticaja sankcija na cenu deonica i uslove trgovanja, izvršni direktor domaće berze Lazo Ostojić je 14. januara uveo dvonedeljni prekid trgovanja.
Mera se sada produžava do, kako se navodi u zvaničnom saopštenju, "prestanka razloga za privremenu obustavu trgovanja".
"Privremena obustava trgovanja traje dok Komisija za hartije od vrednosti Republike Srbije ne dostavi Berzi rešenje ili obaveštenje da su se stekli uslovi za nastavak trgovanja akcijama Izdavaoca na koje se obustava odnosi, odnosno da su prestali razlozi za obustavu njihove trgovine", navodi se u dokumentu i dodaje da se utvrđuje mirovanje naloga za trgovanje akcijama NIS-a do dana prestanka privremene obustave trgovanja.
Kada se poslednji put njima trgovalo, deonice su beležile dnevni pad od 3,49 odsto i cenu od 718 dinara.
O tome kako prekid trgovanja utiče na akcionare i samu kompaniju, pročitajte u posebnom tekstu.
U petak moguće pojeftinjenje goriva u Srbiji
Vučić je ove nedelje ponovio da će nafte, dizela, benzina i svih derivata u Srbiji biti dovoljno.
Istakao da su se cene nafte stabilizovale i da su poslednjih dana počele da padaju na svetskom tržištu. "To je značajno za nas, jer smo tri nedelje zaredom imali povećanje cene nafte i naftnih derivata i verujem da ćemo u petak moći, ako se nešto drastično ne dogodi u naredna dva dana, da idemo na smanjenje i da naši ljudi to osete u Srbiji", naveo je predsednik Srbije.
Podsetimo, nove cene goriva u zemlji se, prema uredbama Vlade Srbije, formiraju svakog petka.
Kako je Bloomberg objavio u sredu ujutru, nafta jeste beležila gubitke dok je Trump ponovo pretio carinama, koje su izazvale zabrinutost zbog trgovinskih ratova na više frontova - sa Kinom, Kanadom, Meksikom i Evropskom unijom.
Brent se kupovao za blizu 79 dolara za barel posle više padova cene od četvrtka, a West Texas Intermediate (WTI) bio je ispod 76 dolara. Trump je, inače, rekao da razmatra carine od 10 odsto za Kinu kao odmazdu za priliv droge fentanil iz te zemlje. Kanada je u međuvremenu počela da šalje velike količine sirove nafte u SAD pre potencijalnog uvođenja dodatnih nameta.
Međutim, nije prošlo mnogo i kasnije u toku dana došlo je do porasta cena, dok su učesnici na tržištu i dalje procenjivali posledice američkih sankcija Rusiji. Brent se popeo iznad 79 dolara za barel, a WTI je prebacio preko 76 dolara, izvestio je Bloomberg.
Evropske akcije su u sredu postavile novi rekord, dok je dolar pao, što je doprinelo cenama robe u toj valuti.
(Ažurirano informacijom o Wizz Air -u)