Mađarska naftna kompanija Mol bila bi dobar kandidat za otkup ruskog udela u Naftnoj industriji Srbije (NIS) nakon što su Sjedinjene Američke Države (SAD) prošle nedelje uvele nove sankcije, rekao je energetski analitičar Wood & Co. Financial Servicesa Jonathan Lamb.
NIS ima stara, zrela naftna polja, a s takvima Mol ima veliko iskustvo u upravljanju. Uz to, Mol svojim modelom poslovanja može povećati profitabilnost maloprodajnog odeljenja.
"Dodajte svemu tome lokaciju, i mislim da bi i te kako imalo smisla da Mol licitira", rekao je Lamb, preneo je Bloomberg.
Opširnije
SAD kažnjava Ruse, a ceh plaća Srbija - Janaf će biti kolateralna žrtva sankcija NIS-u
Vlasnička zavrzlama oko NIS-a ostaviće trag na poslovanje Janafa.
13.01.2025
Sankcije Rusiji poremetile tržište nafte, akcije NIS-a pale
Nafta je porasla na najviši nivo u poslednja četiri meseca.
13.01.2025
Srbija neće imati ekonomske posledice ako se oslobodi ruskog vlasništva u NIS-u
Cene nafte skočile nakon odluke Vašingtona.
11.01.2025
Vučić za Bloomberg o sankcijama: Potrebna neka vrsta transakcije
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić ocenio je kao veoma oštru odluku Sjedinjenih Američkih Država da sankcionišu Naftnu industriju Srbije.
10.01.2025
Pokušaj da preuzme udeo u NIS-u bio bi dobra alternativa za Mol ako mađarska kompanija izgubi tekuću ponudu za Lukoilovu rafineriju u Bugarskoj.
Analitičar Erste Group Bank AG Tamas Pletser je u odvojenoj izjavi rekao da bi potencijalna akvizicija poboljšala pregovaračke pozicije Mola sa hrvatskim državnim operaterom naftovoda Janafom, ali bi takođe uključivala rizike jer je "pitanje političko".
NIS i Mol su odbili da komentarišu temu kada je Bloomberg kontaktirao s njima.
Kako medij navodi, Srbija traži načine da se uskladi sa zahtevom američkog ministarstva finansija da se Rusija isključi iz vlasništva NIS-a, jedinog prerađivača nafte u zemlji. Gazprom Neft u njemu drži vlasnički udeo od 50, a Gazprom od 6,15 odsto.
Podsetimo, izvršni direktor Beogradske berze Lazo Ostojić doneo je odluku u utorak o privremenoj obustavi trgovanja akcijama NIS-a, inače naprometnijih deonica na Beogradskoj berzi, koja je odmah stupila na snagu i važi do 28. januara 2025. godine.
Analitičar Ipopema Securities Vladan Pavlović ranije je rekao da, čak i da ne dođe do promene vlasništva, NIS će imati vidno slabije rezultate nego ranijih godina zbog lošijeg rezultata u Rafineriji i nemogućnosti da značajnije uveća proizvodnju.
Najveća kompanija na domaćoj berzi zabeležila je 2024. negativnu tendenciju, delimično usled slabijeg poslovanja u tekućoj godini, a krajem godine i zbog najava sankcija. NIS je loše poslovne rezultate zabeležio i 2023, kada se neto dobit kompanije u odnosu na 2022. praktično prepolovila na 44,2 milijarde dinara.
Ministar spoljnih poslova Rusije Sergej Lavrov u utorak je poručio da NIS ni u kom slučaju ne može biti predmet nacionalizacije, ali da u saradnji s predstavnicima srpske vlasti traže rešenje za novonastalu situaciju.
- U pisanju teksta učestvovale Jasmina Kuzmanović (Bloomberg) i Ana Ristović (Bloomberg Adria).