Predsednik Srbije Aleksandar Vučić ocenio je kao veoma oštru odluku Sjedinjenih Američkih Država (SAD) da sankcionišu Naftnu industriju Srbije (NIS), jedinu rafineriju u zemlji koju kontroliše Gazprom, i rekao da će biti potrebna "neka vrsta transakcije" da bi se obezbedilo njeno funkcionisanje.
"To nije laka situacija za Srbiju", rekao je Vučić Blumbergu u intervjuu u petak u Beogradu, ubrzo nakon što su SAD uvele svoje najagresivnije sankcije ruskoj naftnoj industriji do sada. "Kao mala zemlja, mi stojimo uza zid zbog interesa velikih" država.
Srbija ima rok od 45 dana, odnosno do 25. februara, da pregovara o bilo kom rešenju koje je održivo za NIS, i još 15 dana za eventualnu isplatu "ako ima šta da se plati", rekao je on.
Opširnije
SAD uvele sankcije NIS-u; Vučić: Traže potpuni izlazak ruskog interesa
Ministarstvo finansija SAD sankcionisalo je Naftnu industriju Srbije u okviru novog paketa sveobuhvatnih mera usmerenih na ruske proizvođače energije.
pre 6 sati
Prva zapadna sila koja je uvela ovakve sankcije ruskoj nafti
Ministarka finansija Janet Yellen rekla je da ti potezi imaju za cilj "povećavanje rizika od sankcija povezanih sa ruskom trgovinom naftom, uključujući transport i finansijske olakšice za podršku ruskom izvozu nafte"
pre 5 sati
Papir iz SAD o sankcijama NIS-u stiže 10. ili 13. januara, kaže Vučić
"Neće biti nikakve krize, imamo dovoljno rezervi nafte", rekao je Vučić u nedelju za RTS.
05.01.2025
Vučić je prošlog meseca upozorio da bi kompanija mogla da se nađe pod sankcijama, pozivajući Vladu da se pripremi za sve kaznene mere koje bi mogle da naškode privredi. Prinudno preuzimanje ruskog udela bila bi poslednja opcija, rekao je Vučić, dok nastoji da izbalansira veze Srbije sa zapadnim silama, Rusijom i Kinom.
Predsednik Srbije je u petak ponovio svoj stav.
"Nisam za nacionalizaciju", rekao je on. "Mi ovde nismo komunisti. Ne želim da uzimam ničiju imovinu besplatno."
Srbija je 2008. godine prodala većinski udeo u NIS-u kompaniji Gazprom Neft PJSC, Gazpromovom naftnom ogranku, zadržavši nešto manje od 30 odsto vlasništva nad kompanijom čijim akcijama se najviše trguje u Srbiji i jedinom rafinerijom od vitalnog značaja za domaće tržište goriva.
Rusi su od tada uveliko investirali u proizvodne i rafinerijske pogone, ali NIS ostaje zavisan od uvoza sirove nafte koja dolazi putem naftovoda Janaf preko zapadnog suseda i članice Evropske unije (EU), Hrvatske. Planovi za izgradnju alternativne rute, preko severnog suseda, Mađarske, na dugom su štapu.
Skoro izvesno da će se dobar deo Evrope pridružiti sankcijama
Pošto Srbija ima 45 dana pre nego što sankcije u potpunosti stupe na snagu, ima vremena da "preduzme mere koje bi omogućile dezinvestiranje i podržale bezbedno snabdevanje Srbije naftom", rekao je predstavnik Janafovog operatera naftovoda.
Najnoviji paket sankcija je zamišljen tako da bude veoma čvrst, "bez mogućnosti da se izbegnu ili zaobiđu" mere, rekao je Vučić. Svaki pokušaj da se prikrije ili preformuliše vlasnička struktura između sankcionisanih subjekata odmah bi odbila Kancelarija za kontrolu strane imovine (engl. Office of Foreign Assets Control - OFAC) američkog ministarstva finansija, rekao je srpski lider za Bloomberg.
"Skoro sam siguran da će Velika Britanija u tome slediti SAD, ali i većina kompanija iz EU", rekao je Vučić i dodao da ukoliko se ne pronađe rešenje u skladu sa sankcijama, objekat neće moći da radi.
Odluka SAD dolazi u posebno delikatnom trenutku za Srbiju jer država takođe treba da pregovara o novom uvozu gasa sa Moskvom, nakon što trenutni trogodišnji ugovor sa Gazpromom istekne za nekoliko meseci.
"Moraćemo da razgovaramo sa Rusima kako bismo se dogovorili što je pre moguće", rekao je on.
(Tekst ažuriran sa više citata i kontekstom, od sedmog pasusa.)