SAD su u petak objavile do sada najagresivnije sankcije ruskoj trgovini naftom, samo deset dana pre nego što Joe Biden napusti Belu kuću. Ako ostanu na snazi, ove mere imaju veće šanse da poremete ruski izvoz nafte nego ikada u istoriji, kada je reč o sankcijama neke zapadne sile.
Dva velika proizvođača i izvoznika su sankcionisana, veoma efikasan program ciljanja pojedinačnih naftnih tankera je naglo proširen, označeni su trgovci koji organizuju stotine pošiljki, ključne osiguravajuće kompanije su takođe imenovane, a dvoma američkih dobavljača naftnih usluga je rečeno da se povuku, piše Bloomberg.
Nafta je, shodno situaciji, porasla. Brent je premašio 80 dolara za barel, što je najviše od početka oktobra 2024. West Texas Intermediate popeo se iznad 75 dolara, preneo je Bloomberg.
Opširnije
Ukratko iz sveta - požar u Kaliforniji od naselja ostavlja samo pepeo
Vatrogasci se i dalje bore sa požarima širom Los Anđelesa. Dodatne evakuacije naložene su juče usled još jednog požara koji je izbio po podne u četvrti Hidden Hills.
pre 13 sati
Papir iz SAD o sankcijama NIS-u stiže 10. ili 13. januara, kaže Vučić
"Neće biti nikakve krize, imamo dovoljno rezervi nafte", rekao je Vučić u nedelju za RTS.
05.01.2025
Pregled berzi - strah među ulagačima, evro tone, nafta raste
Nakon rekordnih prinosа u 2024. godini, indeks straha i pohlepe ukazuje na zabrinutost investitora.
06.01.2025
Kakva nas godina čeka? Odgovor znaju analitičari Bloomberg Adrije
Inflacija postaje jučerašnja tema, ali rast regionalnih privreda omogućava njen opstanak.
01.01.2025
Daleko najdirektniji i najagresivniji korak koji je Vašington dosad napravio jeste sankcionisanje Surgutneftegasa i Gazprom Nefta, budući da su ove dve gigantske kompanije morskim transportom dnevno isporučivale oko 970.000 barela nafte dnevno prvih deset mesci u 2024, što čini oko 30 odsto ukupnog izvoza nafte iz Rusije na tankerima, pokazuju podaci koje je prikupio Bloomberg.
Ovaj presedan je razlog za brigu i u rafinerijama nafte u Indiji, ali i u kineskim državnim kompanijama.
Ako njihove morske tokove stavimo u ovaj kontekst, to je više od globalne ponude zaliha koju International Energy Agency predviđa za globalno tržište u 2025. godini. Niko, doduše, ne sugeriše da će isporuke dve ruske kompanije biti zaustavljene u celosti, ali činjenica da su sankcionisane - uz ostale najavljene mere - sluti na veliki poremećaj.
SAD najavile sankcije za 160 pojedinačnih naftnih tankera.
Aktuelni potez Vašingtona udvostručuje čitav spisak plovila na meti SAD, Velike Britanije i Evropske unije do sada. Oko 30 brodova je već sankcionisano od Londona i Brisela, ali je važno napomenuti koliko su se američke mere do sada pokazale efikasnim. Od svih sankcija ruskoj trgovini naftom, pokazalo se da su one koje su uvele SAD najviše "nagrizle" to tržište, a dokaz za to su oprezni azijski kupci.
U saopštenju, ministarka finansija Janet Yellen rekla je da ti potezi imaju za cilj "povećavanje rizika od sankcija povezanih sa ruskom trgovinom naftom, uključujući transport i finansijske olakšice za podršku ruskom izvozu nafte", navodi se.
Gazprom Neft je saopštio da je njegovo uključivanje na listu sankcija "neosnovano, nelegitimno i suprotno principima slobodne konkurencije"-
Pre mera uvedenih u petak, Kancelarija za kontrolu strane imovine (eng. Office of Foreign Assets Control) pikirala je 39 tankera koji prevoze rusku naftu od oktobra 2023. Od tog broja, 33 tankera nisu prenosila naftu od kada su se našla na crnoj listi, prema podacima o praćenju brodova koje je prikupio Bloomberg. To je viši nivo poremećaja nego što je postignut sličnim merama koje su nametnuli Ujedinjeno Kraljevstvo ili Evropska unija.
Najnovija mera uključuje sankcije protiv cele flote specijalizovanih šatl tankera koji se koriste za transport nafte iz ključnih projekata u ruskim arktičkim i pacifičkim regionima. Arktički brodovi prevoze teret do ruske luke Murmansk, gde su takođe ciljana dva tankera za skladištenje, a to bi moglo ometati i radove na održavanju brodova, koji se obično obavljaju u Kini.
Sa druge strane, sankcije uvedene protiv dva najveća ruska pružaoca zaštite i osiguranja odštete za naftne tankere, a to su Ingosstrakh Insurance Company i Alfastrakhovanie Group, možda neće imati mnogo uticaja na tokove.
Sankcije takođe zahtevaju od američkih naftnih kompanija da zaustave operacije u Rusiji do 27. februara. Najmanje dva globalna provajdera sa sedištem u SAD nastavila su da rade u Rusiji čak i nakon invazije Kremlja na Ukrajinu, prema njihovim kvartalnim izveštajima. Ipak, malo je verovatno da će šira ograničenja imati bilo kakav trenutni efekat na sposobnost Rusije da pumpa naftu, pošto domaći dobavljači, uključujući kompanije koje su ranije bile u vlasništvu stranih investitora, obavljaju većinu naftnih usluga u zemlji.
Bivše filijale globalnih dobavljača naftnih usluga zadržale su opremu, osoblje i znanje - samo oko 15 odsto ruskog tržišta bušenja nafte zavisi od inostrane tehnologije, procenila je istraživačka firma iz Osla, Rystad Energy A/S, pre godinu dana. Bilo kakav uticaj na rusku proizvodnju nafte verovatno će se osetiti tek kasnije i pre svega kroz grinfild projekte koji zahtevaju najsavremenije tehnologije za profitabilno pumpanje nafte. Kao rezultat toga, rusko osvajanje arktičkih rezervi, kao i razvoj priobalnih polja mogu usporiti.