Nafta je porasla na najviši nivo u poslednja četiri meseca, jer je nova serija sankcija SAD ruskoj energetskoj industriji zapretila smanjenjem snabdevanja, izazivajući zabunu među ključnim uvoznicima u Aziji. Ovim sankcijama pogođena je i Naftna industrija Srbije, čije su akcije u ponedeljak na Beogradskoj berzi pale 2,94 odsto do 15 časova.
Brent se prodavao približno za 81 dolar po barelu, nakon što je u prethodnoj sesiji porastao skoro četiri odsto, dok je West Texas Intermediate bio oko 78 dolara. SAD su u petak uvele najagresivnije i najambicioznije sankcije do sada ruskoj naftnoj industriji, ciljajući velike izvoznike, osiguravajuće kompanije i više od 150 tankera.
Ove mere, koje su uvedene manje od dve nedelje pre nego što novoizabrani američki predsednik Donald Trump preuzme funkciju, stavljaju u nezavidan položaj Indiju i Kinu, jer bi njihove rafinerije mogle biti primorane da traže alternativne izvore snabdevanja. Indija je postala ključni kupac ruske nafte nakon invazije Moskve na Ukrajinu 2022. godine, dok je Kina najveći uvoznik nafte na svetu.
Opširnije
Da li je nacionalizacija NIS-a jedini put za Srbiju
Petrohemija iz Pančeva, koja je u vlasništvu NIS-a, takođe podleže sankcijama SAD
12.01.2025
Prva zapadna sila koja je uvela ovakve sankcije ruskoj nafti
Ministarka finansija Janet Yellen rekla je da je cilj tih poteza da se "poveća rizik od sankcija povezanih sa ruskom trgovinom naftom, uključujući transport i finansijske olakšice za podršku ruskom izvozu nafte".
10.01.2025
Vučić za Bloomberg o sankcijama: Potrebna neka vrsta transakcije
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić ocenio je kao veoma oštru odluku Sjedinjenih Američkih Država da sankcionišu Naftnu industriju Srbije.
10.01.2025
SAD uvele sankcije NIS-u; Vučić: Traže potpuni izlazak ruskog interesa
Ministarstvo finansija SAD sankcionisalo je Naftnu industriju Srbije u okviru novog paketa sveobuhvatnih mera usmerenih na ruske proizvođače energije.
10.01.2025
U Kini, nezavisne rafinerije u Šandungu održale su hitne sastanke kako bi pokušale da utvrde da li još uvek mogu da preuzmu isporuke nafte koje su bile na putu kada su sankcije najavljene. Zvaničnici rafinerija u Indiji saopštili su da se pripremaju za velike smetnje koje bi mogle trajati i do šest meseci, preneo je Bloomberg.
Cena nafte je u poslednjim nedeljama porasla, a rast su podstakli hladnije vreme, pad zaliha u SAD i spekulacije da bi Trumpovi zvaničnici mogli da u narednim mesecima pooštre sankcije koje se odnose na uvoz iz Irana. Novi paket sankcija odlazeće Bidenove administracije potencijalno može da utiče i na buduće odluke OPEC+, u pogledu ograničenja proizvodnje. Širi savez OPEC+, koji uključuje Rusiju, planira da postepeno obnovi proizvodnju od aprila nakon niza odlaganja. OPEC će u sredu objaviti najnoviju analizu stanja na svetskom tržištu.
Poskupljenje takođe može predstavljati izazov za centralne bankare, uključujući i Federalne rezerve, ukoliko dovede do trajnije inflacije. Investitori su počeli da smanjuju očekivanja u vezi sa brzinom smanjenja kamatnih stopa od strane Feda ove godine, jer se američka ekonomija pokazala snažnijom, a pritisak na cene se i dalje zadržava.
Goldman Sachs Group Inc. saopštila je da nisu promenili svoja očekivanja u vezi s ruskim snabdevanjem, jer bi nafta mogla biti još jeftinije cenjena kako bi se podstakla kupovina.
"Brent bi mogao da poraste nešto iznad gornje granice našeg opsega, ako ruska proizvodnja nakratko padne za jedan milion barela dnevno, i do 90 dolara po barelu u kombinovanom scenariju u kojem snabdevanje iz Irana takođe padne za jedan milion barela dnevno, ali trajno", naveli su analitičari Goldman Sachs Group Inc., uključujući i Daana Struyvena, u svojoj belešci.
Morgan Stanley je blago podigao svoje prognoze za brent. "Nove sankcije SAD ruskoj naftnoj industriji otišle su dalje nego što se očekivalo", rekao je strateg za robu Martijn Rats u izveštaju od 13. januara. "Biće potrebno neko vreme da se sagledaju ove mere, ali one stvaraju rizik prema opadanju snabdevanja naftom, barem na neko vreme."
Kako bi pomogli investitorima da shvate sve ove promene, trojica vodećih komentatora na tržištu nafte trebalo bi da predstave svoje najnovije mesečne izveštaje ove nedelje. Američki vladini analitičari iznosiće svoje prognoze u utorak, a nakon njih, u sredu, uslediće izveštaji Međunarodne energetske agencije sa sedištem u Parizu i proizvođačke grupe OPEC.
Sankcije NIS-u i izlazak Rusa iz vlasništva
Kancelarija za kontrolu strane imovine američkog ministarstva finansija dodala je i Naftnu industriju Srbije (NIS) na listu sankcija usmerenih protiv kompanije Gazprom Neft i Ruske Federacije. Amerikanci traže potpuni izlazak ruskog vlasništva iz NIS-a, a kako će se situacija odvijati, trebalo bi da saznamo u narednim danima.
Srbija ima rok od 45 dana, odnosno do 25. februara da pregovara o bilo kom rešenju koje je održivo za NIS, i još 15 dana za eventualnu isplatu "ako ima šta da se plati", rekao je predsednik Aleksandar Vučić u intervjuu za Bloomberg. Iako je više puta prethodnih dana ponovio da on nije za nacionalizaciju ove kompanije, ovaj scenario je ipak u igri, a po svemu sudeći, i jedini izvestan. Jedan od planova srpskih vlasti je i da otkupi deo ruskog vlasništva, međutim, pitanje je koja bi banka prihvatila da prebaci tu sumu novca u Rusiju i da li bi to bilo moguće.
Vladan Pavlović, analitičar Ipopema Securities, za Bloomberg Adriju je rekao da sumnja da će uopšte doći do prodaje NIS-a s obzirom na to da je predsednik Srbije izjavio da model transformacije vlasništva mora odobriti Vašington.
"To implicira nacionalizaciju, što je i logično ako se uzme u obzir da je cilj sankcija da se spreči finansirnje rata u Ukrajini. Realizacijom transakcije poslali bismo direktno 590 miliona evra Rusiji i to bi već bilo pravo finansiranje rata", kaže Pavlović.
Osim toga, nije jasno ni koja bi banka prihvatila da prebaci tu sumu novca u Rusiju i da li je to uopšte moguće.
"Ista logika važi i za to da kupac bude neka treća strana, pa zato mislim da neće ni biti kupaca, jednostavno niko se neće usuditi da kupi taj udeo i šalje novac u Rusiju."
Jedini spas i način da se izbegne nacionalizacija, prema njegovom mišljenju, bila bi nova administracija u SAD koja će možda imati neki fleksibilniji pristup.
"U tom smislu Srbija će možda moći da obavi otkup na berzi po ceni koja se bude ispregovarala sa ruskom stranom", ističe Pavlović i dodaje da u ponedeljak očekuje pad vrednosti NIS-ovih akcija na Beogradskoj berzi.
Visoki zvaničnik američkog Stejt departmenta Richard Verma izjavio je u subotu u Beogradu da Srbija neće trpeti ekonomske posledice ako ukloni Rusiju iz vlasničke strukture NIS-a, dok je James O'Brien i, pomoćnik američkog državnog sekretara za evropska i evroazijska pitanja, izjavio je u nedelju za RTS da je za Srbiju najbolje da udeo ruskog vlasništva u ovoj kompaniji bude nula.
"Jedini uslov je da nema odliva novca u Rusiju i mi ne želimo da Rusija upravlja ovom ključnom firmom u Srbiji. Dakle, jedini način da rizik bude nula jeste da udeo ruskog vlasništva bude nula. To je pozicija s kojom ulazimo u ovaj razgovor. Već smo činili ovakve stvari kada je reč o drugim ruskim firmama u drugim zemljama – u Holandiji, Švajcarskoj, Turskoj. Srbija nije jedinstvena, mi znamo kako ovo da uradimo tako da funkcioniše, tako da ćemo slediti put kojim ćemo na kraju dobiti konstruktivno i snažno vlasništvo nad NIS-om koje ide u korist Srbije i to je krajnji ishod", rekao je O'Brien.
Kako je najavio predsednik Vučić, danas bi trebalo da se na tehničkom nivou održi prvi razgovori sa Kancelarijom OFAC. On je izrazio uverenje da će u narednih sedam dana sve biti definisano, nakon čega će se razgovarati sa Rusijom oko ovog pitanja.
- U pisanju teksta pomogli Yongchang Chin i Nicholas Lua.
(Ažurirano novim podacima o vrednosti akcija NIS-a.)