Najnovije širenje američkih sankcija ruskom energetskom sektoru zahvatilo je Naftnu industriju Srbije (NIS), pa posledično dovelo u probleme i Jadranski naftovod (Janaf), kojem je NIS najveći kupac.
Podsećamo, pre nekoliko dana je Kancelarija za kontrolu inostrane imovine (OFAC) američkog ministarstva finansija objavila ažurirani spisak sankcionisanih pojedinaca i firmi, gde se pominje i NIS, koji je u većinskom vlasništvu ruskog Gazproma.
Amerikanci zahtevaju da se Rusi potpuno povuku iz vlasništva srpske naftne kompanije i dali su rok od 45 dana da reše situaciju. Drugim rečima, Srbija ima mesec i po dana da nacionalizuje ili otkupi akcije NIS-a i isplati Rusiju, odnosno Gazprom Neft, koji je 2009. kupio 56,15 odsto vlasništva, da bi taj udeo 2022. godine, upravo zbog sankcija, smanjio na 50 odsto. Još 6,1 odsto drži Gazprom, koji nije pod sankcijama EU, dok je 29,87 odsto u vlasništvu države Srbije. Ostatak je u rukama manjih deoničara i vlasnika.
Opširnije
Sankcije Rusiji poremetile tržište nafte, akcije NIS-a pale
Nafta je porasla na najviši nivo u poslednja četiri meseca.
pre 9 sati
Da li je nacionalizacija NIS-a jedini put za Srbiju
Petrohemija iz Pančeva, koja je u vlasništvu NIS-a, takođe podleže sankcijama SAD
12.01.2025
Srbija neće imati ekonomske posledice ako se oslobodi ruskog vlasništva u NIS-u
Cene nafte skočile nakon odluke Vašingtona.
11.01.2025
Prva zapadna sila koja je uvela ovakve sankcije ruskoj nafti
Ministarka finansija Janet Yellen rekla je da je cilj tih poteza da se "poveća rizik od sankcija povezanih sa ruskom trgovinom naftom, uključujući transport i finansijske olakšice za podršku ruskom izvozu nafte".
10.01.2025
NIS - najvažniji partner Janafu
Kako Janaf s NIS-om ima sklopljen ugovor o transportu 10 miliona tona nafte od 1. januara 2024. do 31. decembra 2026. godine, odmah se otvorilo pitanje koliko će američke sankcije naneti štete hrvatskoj državnoj firmi i mogu li narušiti energetsku sigurnost regije.
Važnost NIS-a za poslovanje Janafa apostrofirao je i član uprave Janafa Vladislav Veselica u razgovoru za Bloomberg Adriju, pre otprilike mesec dana.
"Svaki ugovor i partner nam je važan, ali NIS je ugovorenom količinom nafte na prvom mestu i kao takav je garancija stabilnosti našeg poslovanja u predstojećem periodu", kazao je Veselica tada.
Odmah nakon što je objavljeno da se NIS nalazi na popisu sankcionisanih firmi, iz Janafa su reagovali saopštenjem.
"Puna primena sankcija nastupiće za 45 dana, a do tada je moguće prilagođavanje i preduzimanje mera koje bi omogućile dezinvestiranje i podržavanje sigurnog snabdevanja naftom Republike Srbije", istakli su iz uprave kompanije i naglasili da se još od decembra 2022. putem Janafovog sistema u Srbiju transportuje isključivo nafta koja nije ruskog porekla.
Veselica je u subotu za HRT izjavio kako su već napravili stres-test, te da veruje kako će se naći rešenje, odnosno model sprovođenja ugovora s NIS-om.
Janaf će sigurno osetiti posledice
Energetski stručnjak Ivan Brodić ističe kako će Janaf svakako imati određenih teškoća zbog uvođenja sankcija, jer je upitno hoće li i kako srpske vlasti uspeti da reše problem ruskog vlasništva. Naglašava kako će imati šezdesetak dana za prilagođavanje, jer uz rok od 45 dana za dogovor oko prodaje, Amerikanci daju i 15 dana za realizaciju transakcije.
Smatra da će i u slučaju zastoja nakon tog zadatog roka, Janaf imati pomoć EU, jer se radi o strateški važnoj firmi.
Njegovo mišljenje deli i srpski energetski stručnjak Miloš Zdravković.
"Računam da će EU zaštititi svoju članicu Hrvatsku od zabrane transporta nafte naftovodom Janaf, koji snabdeva NIS sirovom naftom, što čini 74 odsto saobraćaja i od čega ta kompanija ima godišnji prihod od 60-64 miliona dolara", rekao je Zdravković, dodavši da će NIS ostati bez 82 odsto sirove nafte za preradu ako se EU ipak priključi američkim sankcijama i prinudi Hrvatsku da ih primeni.
"Mi imamo rezerve nafte za 80 dana, a šta posle toga? Druga stvar je to što ne znam zašto bi ruske kompanije pristale da prodaju svoj udeo u NIS-u kada za sankcije nema pokrića u međunarodnom pravu. Verujem da će one odbiti prodaju", zaključio je Zdravković.
Brodić pak ostavlja sve opcije otvorenim - od najizglednije nacionalizacije, do manje verovatne prodaje drugim kompanijama iz branše ili nekim fondovima rizičnog kapitala.
Kao potencijalne kupce vidi Hellenic Petroleum, MOL ili Socar, ali upozorava da je rasplet cele priče još daleko i da se svašta može dogoditi u idućih šezdesetak dana.
Što se nacionalizacije tiče, Brodić pominje cenu od oko 1,5 milijardi dolara, dok Vladan Pavlović, analitičar Ipopema Securitiesa, vrednost NIS-a procenjuje na 590 miliona evra.
Vučić traži produženje roka
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je u subotu, nakon sastanka sa zamenikom američkog državnog sekretara za upravljanje i resurse Richardom Vermom, da su sankcije uperene protiv Rusije, a ne protiv Srbije. Naveo je i da je NIS samo jedna od 2.000 firmi u ruskom vlasništvu koje su SAD stavile na "crnu listu".
Vučić je u intervjuu za Bloomberg kazao kako je nacionalizacija u igri, iako on lično nije za to. "Nisam za nacionalizaciju. Mi ovde nismo komunisti. Ne želim da uzimam bilo čiju imovinu besplatno."