Izvršni direktor Beogradske berze Lazo Ostojić doneo je odluku u utorak o privremenoj obustavi trgovanja akcijama Naftne industrije Srbije (NIS) koja odmah stupa na snagu i važi do 28. januara 2025. godine, objavljeno je na zvaničnoj internet stranici berze.
Kako je navedeno u obrazloženju, Kancelarija za kontrolu stranih sredstava pri Ministarstvu finansija SAD objavila je 10. januara 2025. godine da je uvrstila NIS na svoju SDN Listu. "Na taj način, prema tom privrednom društvu uvedene su sankcije koje bi mogle da utiču na poslovanje tog društva, kao i na cenu akcija čiji je izdavalac to društvo, a koje su uključene u trgovanje na regulisanom tržištu u segmentu listinga Beogradske berze."
Inače, cena akcija NIS-a na Beogradskoj berzi u utorak, drugog trgovačkog dana nakon zvanične objave sankcija SAD, dodatno je pala za 3,49 odsto na 718 dinara. Vladan Pavlović, analitičar Ipopema Securities, kaže da zbog najavljenih američkih sankcija i upitnog budućeg vlasništva u kompaniji vrednost akcija NIS-a može samo da se kreće nadole.
Opširnije
Lavrov: NIS ne može biti nacionalizovan
U sporazumu o osnivanju te kompanije istaknuto je da NIS ne podleže ni pod kojim uslovima nacionalizaciji, rekao je Lavrov na godišnjoj konferenciji za novinare.
pre 16 sati
Sankcije Rusiji poremetile tržište nafte, akcije NIS-a pale
Nafta je porasla na najviši nivo u poslednja četiri meseca.
13.01.2025
Da li je nacionalizacija NIS-a jedini put za Srbiju
Petrohemija iz Pančeva, koja je u vlasništvu NIS-a, takođe podleže sankcijama SAD
12.01.2025
Srbija neće imati ekonomske posledice ako se oslobodi ruskog vlasništva u NIS-u
Cene nafte skočile nakon odluke Vašingtona.
11.01.2025
"Sada uopšte nije jasno ko je budući vlasnik NIS-a, da li će to biti država ili neki drugi strani entitet ili će ruska strana ipak ostati vlasnik. Ova nepoznanica dovodi sve u pitanje - ko je budući menadžment, kakva je njihova strategija, koje su njihove kompetencije, planovi investiranja, buduća politika dividende, u kom pravcu se dalje kreće kompanija nakon razrešenja krize", kaže Pavlović za Bloomberg Adriju.
Kako dodaje, čak i da ne dođe do promene vlasništva, NIS će imati vidno slabije rezultate nego ranijih godina zbog lošijeg rezultata u Rafineriji i nemogućnosti da značajnije uveća proizvodnju.
"To će za posledicu imati značajnije manji prinos od dividende koji je reda tri odsto do maksimalno četiri odsto na tekućim cenama. Njegovi regionalni konkurenti - OMV, Orlen, Rompetrol i MOL, daju prinose i do devet odsto."
Kada se radi generalno o trgovanju na Beogradskoj berzi, Pavlović ističe da zbog najave sankcija NIS-u do sada nije došlo do posebnih poremećaja.
"Obimi ne premašuju uobičajene nivoe. Imali smo samo jednu privremenu paničnu reakciju u decembru na manjem obimu. Sve dok se ne bude iskristalisala slika budućeg vlasništva i budućih planova nekog novog menadžmenta, teško je očekivati da će doći do rasta na NIS-ovim akcijama."
NIS-ove akcije najprometnije početkom godine
Inače, sama najava uvođenja sankcija NIS-u još polovinom decembra 2024. uticala je na kompaniju, pre svega na kretanje vrednosti akcija na Beogradskoj berzi. Nakon što je tu informaciju 13. decembra izneo predsednik Srbije Aleksandar Vučić, cena akcija NIS-a pala je do ponedeljka, 16. decembra, sa 778 dinara na 678 dinara. Posle nedelju dana akcije NIS-a su se oporavile, pa su 20. decembra vredele 765 dinara.
Nakon što su SAD zvanično 10. januara uvele sankcije NIS-u, u ponedeljak, 13. januara, akcije kompanije pale su za 2,94 odsto pa se vrednost sa 761 dinara spustila na 744 dinara.
Analitičari brokersko-dilerskog društva Momentum Securities naveli su da je u prvoj trgovačkoj nedelji ove godine NIS bio najprometnija akcija sa realizacijom od 18,2 miliona dinara uz rast cene od 0,9 odsto na 761 dinar.
Kako su istakli, upravo je gro dešavanja usledio po zatvaranju berze 10. januara, kada su objavljene zvanične sankcije SAD prema NIS-u. "Ukupan promet na tržištu iznosio je skromnih 47,9 miliona dinara, odnosno 0,4 miliona evra, dok je indeks Belex15 neznatno oslabio na 1.146,6 poena", navodi se na internet stranici Momentuma.
Lošiji poslovni rezultati od 2023. godine
NIS, inače najveća kompanija na berzi, zabeležila je 2024. negativan trend, delimično usled slabijeg poslovanja u tekućoj godini, a krajem godine i zbog najave da će im SAD uvesti sankcije. NIS je loše poslovne rezultate zabeležio i 2023, kada se neto dobit kompanije u odnosu na 2022. praktično prepolovila na 44,2 milijarde dinara.
Analitičari Momentuma istakli su da je NIS bio najprometnija domaća akcija sa prosečnim dnevnim prometom od 2,7 miliona dinara, "što je oko četvrtine realizacije koju je ova akcija beležila u prvim godinama pojavljivanja na tržištu". "Sledio je Tehnogas sa prosečnim dnevnim prometom od 1,8 miliona dinara, Aerodrom 'Nikola Tesla' sa 1,2 miliona dinara, te Dunav osiguranje sa prosečnim dnevnim prometom od skoro 1,2 miliona dinara."
Beogradska berza je u 2024. zabeležila snažan rast koji je poslednji put viđen 2007. godine. Prema navodima analitičara Momentuma, indeks najlikvidnijih akcija na Beogradskoj berzi, Belex15, stigao je do najvišeg nivoa u poslednjih 16 godina jer je imao rast od nepunih 31 odsto. "Najveći doprinos rastu dao je Messer Tehnogas, koji je usled namere većinskog vlasnika da konsoliduje vlasništvo zabeležio rast vrednosti od 124 odsto. Ovaj događaj na tržištu dodatno je ojačao njegov sentiment pa je još nekolicina akcija registrovala visoke dvocifrene stope rasta: Dunav osiguranje - 46,1 odsto, Impol Seval - 29,8 odsto, Metalac - 25,8 odsto i Jedinstvo Sevojno - 15,8 odsto."