Naftna industrija Srbije (NIS) planira isplatu bruto dividende od 28,18 dinara po akciji ove godine, saopštila je kompanija. To je znatno manje u odnosu na 64,26 dinara po akciji, koliko je isplaćeno prošle godine, pre nego što se preduzeće suočilo sa američkim sankcijama zbog ruskog udela u vlasništvu.
Firma planira da ukupno isplati 4,6 milijardi dinara dividendi, što predstavlja četvrtinu prošlogodišnje neto dobiti od 18,4 milijarde dinara, navodi se u izveštaju od srede. Preostalih 13,8 milijardi dinara iz neto dobiti za 2024. godinu biće zadržano, navodi NIS. Ovaj iznos, zajedno sa neraspodeljenom dobiti iz prethodnih godina, dovešće ukupnu neraspodeljenu dobit kompanije na 300 milijardi dinara.
Politika dividendi NIS-a predviđa da se minimum 15 odsto neto dobiti isplaćuje akcionarima. Od 2009. godine, kada je ruski Gazprom Neft preuzeo 51 odsto udela od Vlade Srbije, kompanija svake godine isplaćuje 25 odsto neto dobiti kao dividendu - osim u godinama 2009, 2010, 2011. i 2020, kada dividende nisu bile isplaćene, podseća SeeNews.
Opširnije

Sankcije NIS-u ponovo odložene, a ovaj put do 27. juna
NIS je sedinom ove nedelje saopštio da je podneo novi zahtev ministarstvu finansija SAD za izdavanje posebne licence kojom se odlaže puna primena najavljenih sankcija SAD od 28. aprila 2025.
26.04.2025

NIS u problemima - sve teže nabavlja naftu i gubi kupce
Američke sankcije koje su odložene do 28. aprila ipak utiču na poslovanje te kompanije, a OMV i Eko gorivo sad uvoze.
10.04.2025

NIS isplatio kupce obveznica, bliži se rok za primenu američkih sankcija
Da li će Amerikanci uvažiti nov zahtev NIS-a i Vlade Srbije za ponovno odlaganje sankcija?
27.03.2025

Potencijalno rešenje za NIS - Janaf da otkupi ruski udeo
Ministar privrede Hrvatske Ante Šušnjar ponudio je da Jadranski naftovod (Janaf) kupi ruski udeo u NIS-u, i naveo da "nema prirodnije poslovne simbioze".
18.03.2025
Dobit NIS-a za 2024. godinu, na osnovu koje se određuje dividenda, ne uključuje rezultate proizvođača petrohemikalija HIP Petrohemija, što je prikazano u finansijskom izveštaju za četvrti kvartal. U junu 2023, NIS je povećao svoj udeo u HIP Petrohemiji na 90 odsto, u okviru strateškog partnerstva sa Vladom Srbije, koja je prethodno imala 75,27 odsto udela.
Podsetimo, sredinom januara je Kancelarija za kontrolu strane imovine (engl. Office of Foreign Assets Control - OFAC) američkog ministarstva finansija objavila sankcije NIS-u, kao deo širih mera protiv ruskog energetskog sektora. Primena sankcija, koja je prvobitno trebalo da stupi na snagu 27. februara, odložena je tri puta: do 28. marta, zatim do 28. aprila, i poslednji put do 27. juna.
U trenutku objavljivanja sankcija, Gazprom Neft je imao 50 odsto udela u NIS-u, a matični koncern Gazprom 6,15 odsto. Kasnije je, kako je Bloomberg Adria već pisala, Gazprom Neft preneo 5,15 odsto udela na Gazprom, koji nije obuhvaćen sankcijama.
Drugi najveći akcionar u NIS-u je Republika Srbije, sa 29,87 odsto udela.
Beogradska berza još u januaru je obustavila trgovinu akcijama NIS-a zbog očekivanog uticaja sankcija na cenu akcija i uslove trgovanja, a prema izveštaju Reutersa, firma se suočila sa problemima prilikom nabavke nafte od trgovaca iz inostranstva.
Preduzeće koje zbog sankcija ima poteškoća u zaduživanju kod banaka zimus je emitovalo korporativne obveznice i u martu je ukupno isplatila oko 30,5 miliona dinara kupcima tih dužničkih hartija.