Naftna industrija Srbije (NIS) će danas isplatiti dividendu za prethodnu godinu, saopšteno je iz kompanije.
U skladu sa svojom praksom iz prethodnih godina, kroz dividendu će sa akcionarima podeliti četvrtinu svoje neto dobiti iz prethodne godine. To znači da će akcionari dobiti 64,26 dinara po akciji bruto, dok neto iznosi varijaju.
Fizička domaća lica i preduzetnici dobiće 54,62 dinara po deonici, a domaća pravna lica 64,26 dinara po akciji, piše u podnesku Beogradskoj berzi.
Opširnije
Belex ne prati pad na svetskim berzama, tržište previše plitko
Promet je, kao i obično, bio skroman, pa ne treba da čudi što tržište kapitala nije dovoljno razvijeno da verno predstavi i prati osnove tržišnih kretanja.
05.08.2024
Profit NIS-a pao za 60 odsto uprkos većoj prodaji
Profit je u drugom kvartalu uvećan za 75 odsto, ali je, ako posmatramo celo polugodište, pao za 61 procenat (na 5,3 milijarde dinara - 45,3 miliona evra).
30.07.2024
NIS usvojio dividendu, akcionarima opet četvrt profita
Naftna industrija Srbije (NIS) kroz dividendu sa akcionarima podeliće četvrtinu svoje neto dobiti iz prethodne godine.
28.06.2024
Kako je profit kompanije u 2023. pao u odnosu na rekordnu 2022. godinu, i deoničari su dobili znatno manji iznos. Prošle godine, akcionari energetskog giganta dobili su 143 dinara po akciji (bruto).
Pomenute 2022. godine postojao je pritisak da NIS, poput nekih regionalnih rivala, isplati i veći deo profita akcionarima. Kompanija je ipak odlučila da deoničari dobiju standardnih 25 odsto profita. Država je, kao najveći manjinski akcionar, ipak prošla nešto bolje jer je NIS državi na ime donacije isplatio 60 miliona evra.
INA, koja se nalazi u rukama hrvatske države i mađarskog MOL-a, 2022. godine je akcionarima podelila oko 82 odsto ostvarene dobiti, dok su austrijski OMV i mađarski MOL podelili oko polovinu ostvarenog profita.
Kao dan dividende za 2023. godinu utvrđen je 17. jun, pa će novac od dividende dobiti akcionari koji su tada imali deonice.
Nakon rasta od oko 10 odsto, cena akcija NIS-a se posle dividendnog preseka vratila tamo gde je bila početkom godine.
Lošije poslovanje i u 2024.
NIS je u prvoj polovini godine uspeo da uveća prihode od prodaje, ali su ključni pokazatelj profitabilnosti (EBITDA) i sama neto dobit pali.
Profit energetske kompanije u prvih šest meseci pao je za 61 odsto, uprkos rastu neto dobiti od 75 procenata (međugodišnje) u drugom kvartalu.
NIS-u je u prvih šest meseci, kao što su i predviđali analitičari Bloomberg Adrije, u prilog išla viša cena nafte, a Brent je u prvih šest meseci rastao za oko pet odsto, dok je skok u drugom kvartalu iznosio osam procenata.
Kompanija je tako prihode od prodaje u drugom kvartalu uvećala za 23 odsto, a u prvih šest meseci za šest odsto (na 198,4 milijarde dinara - 1,69 milijardi evra).
EBITDA je u drugom kvartalu rasla za 49 odsto, dok je u prvom polugodištu bila za petinu manja u odnosu na isti period prošle godine (22,8 milijardi dinara - 194,8 miliona evra).
Profit je u drugom kvartalu uvećan za 75 odsto, ali je, ako posmatramo celo polugodište, pao za 61 procenat (na 5,3 milijarde dinara - 45,3 miliona evra).
Proizvodnja nafte i gasa je u kvartalu pala za jedan odsto, a u polugodištu je rasla za isto toliko, ali su veće promene zbog remonta zabeležene na nivou prerade sirove nafte i poluproizvoda.
Obim je u drugom kvartalu pao za 25 odsto, a u prvih šest meseci za 29 odsto. Kapitalna ulaganja su u kvartalu rasla za 175, a u polugodištu za 111 odsto i iznosila su 24,4 milijarde dinara (208,4 miliona evra).