Apetit za akcijama Naftne industrije Srbije u dobroj meri zasniva se na isplati izdašne dividende, što su potvrdila kretanja na Beogradskoj berzi prošle nedelje.
U prvoj nedelji gde se akcijama NIS-a trguje bez prava na učešće u prošlogodišnjoj dobiti vrednost ovih deonica pala je za skoro 13 odsto, što je povuklo i indeks Belex15, u kom energetski gigant ima veliki udeo.
"Domaće tržište akcija pretrpelo je najveći sedmični pad u tekućoj godini, ali pre svega usled činjenice da se akcijama Naftne industrije Srbije (NIIS) od petka trguje bez prava na dividendu iz prošlogodišnje dobiti", rekli su iz brokersko-dilerskog društva Momentum Securities.
Opširnije
NIS-ova dividenda rekordna, a manjinski akcionari razočarani
NIS će na ime dividende isplatiti 25 odsto dobiti, a akcionari će dobiti oko 120 dinara po akciji neto.
27.05.2023
Profit NIS-a u 2022. skoro dvostruko veći od prodajne cene
Neto dobit NIS-a dostigla je 92,4 milijarde dinara (787,5 miliona evra) u 2022. godini, navodi se u finansijskom izveštaju.
21.02.2023
Beogradsku berzu napušta 19. kompanija od početka 2023.
Od početka godine Beogradsku berzu napustilo 18 kompanija, a sprema se još jedno.
13.06.2023
Oni dodaju da je tražnja dobrim delom bila vođena očekivanjem isplaćene dividende jer je godina za NIS, kao i za druge energetske kompanije iz regiona, bila rekordno uspešna.
"Skupština akcionara, koja će biti održana 29. juna, trebalo bi da odobri predloženu dividendu od 143,29 dinara po akciji. Sudeći po slaboj tražnji u petak, ne bi trebalo isključiti nastavak silaznog trenda akcija NIS-a koji je ovogodišnji maksimum dostizao krajem maja na nivou od 870 dinara", navode brokeri.
Pored važnosti dividende na nerazvijenim tržištima, ovaj pad se mora posmatrati iz još dva ugla, rekao je Nikola Stakić, profesor na Univerzitetu Singidunum.
"Pad akcija je povezan i sa teorijskim i empirijskim konceptom 'efekta dividende' koji govori o padu vrednosti akcija nakon dividendnog datuma, a rastu u periodu koji prethodi danu dividende", rekao je Stakić u odgovorima na pitanja naše redakcije.
Treći aspekt se tiče očekivanja da će peformanse NIS-a iz prethodne, rekordne, godine biti teško ponovljive, pa je samim tim manja i zainteresovanost za akcije kompanije.
NIS povukao ceo Belex15
Pad vrednosti akcija NIS-a doveo je i do pada celog indeksa Belex15, koji je na nedeljnom nivou nazadovao za više od tri odsto. Najveći promet među dobitnicima ostvarile su akcije Žitopeka iz Niša, koje su na nedeljnom nivou napredovale za 16,5 odsto.
Kako navode finansijski analitičari, tržište akcija do kraja godine biće na udaru više faktora.
"Mišljenja sam da će druga polovina godine teško ponoviti rezultate iz prvog dela, pre svega usled pesimističnijih makroekonomskih predviđanja po pitanju privrednog rasta, ali i nepostojanja najava o kraju monetarnog zatezanja u evrozoni, što se učiniti tržište fiksnih prinosa relativno atraktivnijim u odnosu na tržište akcija", smatra Stakić.
Kretanje zavisi od mnogo faktora pa ga je teško predvideti, ali imajući u vidu visoku koncentrisanost indeksa Belex15, kod koga samo tri kompanije čine 60 odsto korpe, perfomanse će u najvećoj meri zavisiti od individualnih rezultata malog broja kompanija, rekao je finansijski stručnjak.
Veće gubitke od NIS-a su na nedeljnom nivou zabeležile akcije kompanija Tigar iz Pirota (25 odsto) i Impol Seval (oko 15 odsto), uz znatno manje obime trgovanja. Veće obime trgovanja zabeležile su akcije Dunav osiguranja, čija vrednost je na nedeljnom nivou pala za 4,5 odsto, i deonice beogradskog proizvođača i trgovca tehničkim gasovima Messer Tehnogasa, čija cena je na nedeljnom nivou promenjena samo za jedan dinar.
Promet na berzi je ove nedelje iznosio 1,3 miliona evra, a od početka godine je taj iznos porastao na 67,8 miliona. Ovim tempom, Beogradska berza bi mogla da zabeleži najmanji promet od 2000. godine, ali je o tome još uvek rano govoriti. Poređenja radi, najbolja godina za berzu u glavnom gradu Srbije bila je 2007, kada je promet premašio dve milijarde evra.
O problemima same berze smo pisali u više navrata, a samo ove godine ju je napustilo 18 kompanija, uglavnom kroz proces konsolidacije vlasništva.