Naftna industrija Srbije (NIS) u petak, 9. juna, zvanično je postala većinski vlasnik pančevačke Petrohemije, objavljeno je na sajtu Agencije za privredne registre (APR). Iako zvanično saopštenje o ovom preuzimanju nije objavljeno ni iz jedne od ove dve kompanije, na sajtu APR-a navodi se da je Petrohemija trenutno 90 odsto u vlasništvu NIS-a, dok preostalih 10 odsto pripada Vladi Srbije.
Na sajtu APR-a vidi se i da je NIS sproveo dogovorenu dokapitalizaciju od 17,6 milijardi dinara, odnosno 150 miliona evra.
Vlada Srbije i Petrohemija su ugovor o strateškom partnerstvu sa NIS-om potpisale još u decembru 2021. godine, a zvanično preuzimanje je prolongirano sve do danas, između ostalog, zbog sankcija kojima je Rusija izložena zbog njenog rata u Ukrajini. O tome čitajte u posebnom tekstu.
Opširnije
NIS pokušava da završi preuzimanje Petrohemije u senci sankcija i štrajka
Sankcije i zahtevi radnika u središtu finiširanja strateškog partnerstva NIS i Petrohemije.
30.05.2023
NIS-ova dividenda rekordna, a manjinski akcionari razočarani
NIS će na ime dividende isplatiti 25 odsto dobiti, a akcionari će dobiti oko 120 dinara po akciji neto.
27.05.2023
NIS će teško ponoviti rekordnu godinu, kažu analitičari BBA
U pogledu 2023. godine, naši analitičari i dalje očekuju da NIS ostvari dobre rezultate, i dodaju da će druga polovina godine doneti još investicija.
05.05.2023
Dobit NIS-a bez ruske nafte manja za četvrtinu
Pokazatelj EBITDA je bio za 22 odsto niži u poređenju sa prvim kvartalom prethodne godine.
27.04.2023
Profit NIS-a u 2022. skoro dvostruko veći od prodajne cene
Neto dobit NIS-a dostigla je 92,4 milijarde dinara (787,5 miliona evra) u 2022. godini, navodi se u finansijskom izveštaju.
21.02.2023
Na sajtu kompanije Momentum, brokeri navode da je vlasnički udeo NIS-a u Petrohemiji uvećan sa 20,9 odsto na 90 odsto, a da će prema ranije potpisanom sporazumu sredstva od dokapitalizacije biće iskorišćena za izgradnju postrojenja za proizvodnju polipropilena kapaciteta od najmanje 140.000 tona godišnje u roku od šest godina.
"Proces preuzimanja Petrohemije odužio se delimično i zbog dobijanja saglasnosti regulatora, a pozitivno rešenje od Evropske komisije je došlo u septembru prošle godine. Evropska komisija je tada zaključila da predloženo spajanje ne bi izazvalo probleme u vezi sa konkurentnošću tržišta s obzirom na umerenu kombinovanu tržišnu poziciju kompanija koja je rezultat predložene transakcije", naveli su brokeri kompanije Momentum.
Podsetimo da su u ovoj kompaniji nedavno bili održani štrajkovi radnika zbog niskih plata, odlaska stručnog kadra, ali i verovatno zbog NIS-ovog poslovnog uspeha, budući da je zabeležio profit od 780 miliona evra prošle godine. Radnici traže da osnovna zarada bude povećana za 10 odsto i da im kovid dodatak bude isplaćivan linearno.
Tim povodom, radnici su se sastali sa ministrom privrede Radetom Bastom i zamolili su ga da prenese čelnicima NIS-a da ne odustaju od svojih zahteva i traže da im se izađe u susret.
HIP Petrohemija je najveći proizvođač petrohemijskih proizvoda u Srbiji i značajna kompanija hemijske industrije u Jugoistočnoj Evropi.
Ministarstvo privrede, NIS i Petrohemija potpisali su u decembru 2021. ugovor o strateškom partnerstvu u čijem tekstu je stajalo da će NIS postati vlasnik 90 odsto akcija Petrohemije, izvršiti dokapitalizaciju od 150 miliona evra i izgraditi postrojenje za proizvodnju polipropilena kapaciteta od najmanje 140.000 tona godišnje.
U međuvremenu je promenjena pravna forma preduzeća i Petrohemija je iz akcionarskog društva prešla u d.o.o., što je bio deo tog ugovora. U Predlogu odluke o promeni pravne forme navodi se da Petrohemija ima 55,4 milijarde dinara osnovnog kapitala, u 66,8 miliona akcija, čija je pojedinačna nominalna vrednost 830 dinara. Promenom pravne forme akcionari Petrohemije postaju udeličari.
Država je više od deceniju pokušavala da privatizuje Petrohemiju, koja je prošla kroz proces restrukturiranja i u poslednjih nekoliko godina se čak nalazila na listi 15 najvećih izvoznika. Pronalaženje novog vlasnika je bila obaveza i prema Međunardonom monetarnom fondu, ali nijedan kupac nije bio zainteresovan.
Petrohemija ima tražene proizvode, ali joj je bio neophodan svež kapital, jer nije imala novca da sama proširi prozvodnju. NIS, kao dugogodišnji poslovni partner, uvek je bio rado viđen kupac pošto su obe firme povezane i funkcionalno, i tehnološki i predstavljaju celinu.
Ono što je NIS-ovoj Rafineriji nafte u Pančevu nusproizvod - primarni benzin, Petrohemiji predstavlja osnovnu sirovinu. Takođe, Rafinerija daje mazut. S druge strane, Petrohemija Rafineriji daje vodenu paru, kao i usluge obrade otpadnih voda. Petrohemija je od 2015. godine počela pozitivno da posluje. Tome je doprinela činjenica da je primarni benzin, kao produkt prerade nafte, od NIS-a dobijala po najpovoljnijim tržišnim uslovima.
Petrohemija je imala neto dobitak od 405 miliona dinara u 2022, dok je u 2021. godini ostvarila neto dobit od pet milijardi dinara, a 2020. imala je gubitak od 2,2 milijarde dinara.
- U pisanju teksta pomogla Marijana Avakumović.