HIP Petrohemija, najveći proizvođač petrohemijskih proizvoda u Srbiji i značajna kompanija hemijske industrije u Jugoistočnoj Evropi, trebalo bi 30. juna i zvanično da pređe u ruke Naftne industrije Srbije (NIS). Ugovor o strateškom partnerstvu potpisan je pre godinu i po, ali je njegovo finiširanje nekoliko puta odlagano. Razlog za to su najverovatnije sankcije ruskim kompanijama, jer Petrohemija većinu svojih proizvoda izvozi u Evropsku uniju. To ipak ne sprečava NIS da učestvuje u odlučivanju oko zarada zaposlenih, koji najavljuju štrajk za 5. jun.
Zbog malih plata, odlaska stručnog kadra, ali i verovatno povedeni NIS-ovim poslovnim uspehom, budući da je zabeležio profit od 780 miliona evra prošle godine, radnici traže da osnovna zarada bude povećana za 10 odsto i da im kovid dodatak bude isplaćivan linearno. Tim povodom su se u ponedeljak sastali sa ministrom privrede Radetom Bastom, a danas ih je on posetio u Pančevu. Petrohemijom trenutno upravljaju država, kao većinski vlasnik sa nešto manje od 80 odsto kapitala, i NIS, koji ima udeo od 20,86 odsto.
Radnici su zamolili ministra da prenese čelnicima NIS-a da ne odustaju od svojih zahteva i traže da im se izađe u susret.
Opširnije
Profit Gazproma u 2022. potonuo 40 odsto
Iz Gazproma su saopštili da je njihova neto dobit u 2022. smanjena zbog većih poreskih obaveza i prepolovljenog izvoza.
24.05.2023
NIS-ova dividenda rekordna, a manjinski akcionari razočarani
NIS će na ime dividende isplatiti 25 odsto dobiti, a akcionari će dobiti oko 120 dinara po akciji neto.
27.05.2023
Srbija je dividendna pustinja, a ni NIS-ov oblak nije doneo pljusak
Na Beogradskoj berzi je likvidnost niska, pa je dividenda često jedini mamac.
30.05.2023
NIS do kraja maja isplaćuje donaciju, akcije pale na 800 dinara
Deonice NIS-a, koje su u maju u očekivanju više dividende dostigle vrednost od 855 dinara, pale su na 801 dinar po akciji.
24.05.2023
Evropska komisija odobrila pripajanje Petrohemije NIS-u
Evropska komisija je, u skladu sa regulacijom EU o spajanjima, odobrila preuzimanje HIP-Petrohemije od strane NIS-a.
20.09.2022
Ministar se založio za rešavanje problema zaposlenih u Petrohemiji i u više navrata ukazao je na neophodnost očuvanja radnih mesta, posebno u sadašnjim teškim i izazovnim vremenima. Pregovori se nastavljaju, a ministar Basta je izrazio nadu da će radnici i njihove porodice uskoro doći do adekvatnog rešenja, nededeno je u saopštenju Ministarstva privrede.
Novica Kocić, predsednik Samostalnog sindikata Petrohemije, kaže za Bloomberg Adriju da pregovori sa poslovodstvom nisu uspeli i sada razgovaraju sa Ministarstvom privrede, a tim razgovorima juče su prisustvovali i predstavnici NIS-a. On navodi da osnovna zarada u ovom preduzeću koje prozvodi etilen, polietilen, propilen i kaučuk iznosi 46.000 dinara.
"Tražimo da nam od prvog juna plata bude povećana za 10 odsto da bismo zadržali viskoobrazovane i stručne ljude. Kao i da kovid dodatak od oko 17.500 dinara koji od države dobijamo uz platu od pandemije svi linearno primamo do prvog oktobra. Potom da se formira radna grupa kako bi se analizirao kovid dodatak u smislu utvrđivanja tačne vrednosti boda nominalnog iznosa, jer svaka zarada nosi određeni broj bodova. Ministarstvo privrede se složilo, ali NIS nije za to da kovid dodatak primaju svi zaposleni", kaže Kocić.
Ističe da Petrohemija trenutno zapošljava 1.128 radnika, od čega je 180 visokoobrazovanih.
Naš sagovornik kaže da je zatvaranje ugovora sa NIS-om više puta odlagano. Novi rok je 30. juna, posle čega bi trebalo da uplate 50 miliona evra, ali on smatra da će opet biti prolongirano.
Ministarstvo privrede, NIS i Petrohemija potpisali su u decembru 2021. ugovor o strateškom partnerstvu kojim će NIS postati vlasnik 90 odsto akcija Petrohemije, izvršiti dokapitalizaciju u visini od 150 miliona evra i izgraditi postrojenje za proizvodnju polipropilena kapaciteta od najmanje 140.000 tona godišnje. U međuvremenu je promenjena pravna forma preduzeća i Petrohemija je iz akcionarskog društva prešla u d.o.o., što je bio deo tog ugovora. U Predlogu odluke o promeni pravne forme navodi se da Petrohemija ima 55,4 milijarde dinara osnovnog kapitala, u 66,8 miliona akcija, čija je pojedinačna nominalna vrednost 830 dinara. Promenom pravne forme akcionari Petrohemije postaju udeličari.
Država je više od deceniju pokušavala da privatizuje Petrohemiju, koja je prošla kroz proces restrukturiranja i u poslednjih nekoliko godina se čak nalazila na listi 15 najvećih izvoznika. Pronalaženje novog vlasnika je bila obaveza i prema Međunardonom monetarnom fondu, ali nijedan kupac nije bio zainteresovan.
Petrohemija ima tražene proizvode, ali joj je bio neophodan svež kapital, jer nije imala novca da sama proširi prozvodnju. NIS, kao dugogdišnji poslovni partner, uvek je bio rado viđen kupac pošto su obe firme povezane i funkcionalno, i tehnološki i predstavljaju celinu.
Ono što je NIS-ovoj Rafineriji nafte u Pančevu nusproizvod - primarni benzin, Petrohemiji predstavlja osnovnu sirovinu. Takođe, Rafinerija daje mazut. S druge strane, Petrohemija Rafineriji daje vodenu paru, kao i usluge obrade otpadnih voda. Petrohemija je od 2015. godine počela pozitivno da posluje. Tome je doprinela činjenica da je primarni benzin, kao produkt prerade nafte, od NIS-a dobijala po najpovoljnijim tržišnim uslovima.
Od sredine 2017. godine je praktično postala firma bez dugova. Usvajanjem unapred pripremljenog plana reorganizacije, država je 47,7 odsto ili 36,9 miliona dinara potraživanja poverilaca otpisala, a deo konvertovala u kapital Petrohemije, čime je promenjena njena vlasnička struktura. Tako se 76 odsto akcija pančevačke fabrike našlo u vlasništvu države povezanih lica, preostalih 21 odsto je postalo vlasnički kapital NIS-a, a tri odsto Lukoila. Međutim, na javni poziv za prikupljanje pisama o zainteresovanosti, koji je Ministarstvo privrede raspisalo 2018, nijedna kompanija nije odgovorila. NIS je uvek spominjan, ali se nikada nije izjašnjvao, dok pre dve godine nije upućen javni poziv za strateškog partnera na koji se samo on odazvao.
Petrohemija je imala neto dobitak od 405 miliona dinara u 2022. dok je u 2021. godini ostvarila neto dobit od pet milijardi dinara, a 2020. imala je gubitak od 2,2 milijarde dinara.
- Tekst ažuriran preciznim podacima o iznosu osnovne zarade u Petrohemiji