Evropska komisija (EK) je, u skladu sa regulacijom Evropske unije o spajanjima, odobrila preuzimanje HIP-Petrohemije (HIPP) iz Pančeva od strane Naftne industrije Srbije (NIS).
Kako se podseća na sajtu EK, HIPP je petrohemijska kompanija koja se bavi proizvodnjom i distribucijom proizvoda kao što su etilen, polietilen i sintetička guma. NIS je, dodaje se u objavi, vertikalno integrisana energetska kompanija. Njene glavne aktivnosti sastoje se od istraživanja, proizvodnje i prerade nafte i prirodnog gasa, prodaje i distribucije širokog asortimana naftnih derivata, kao i realizacije projekata iz oblasti petrohemije i energetike.
"Komisija je zaključila da predložena akvizicija ne bi izazvala zabrinutosti u smislu konkurencije, imajući u vidu umereno kombinovanu tržišnu poziciju kompanija, kao rezultat predložene transakcije. Operacija je ispitana u okviru pojednostavljenog postupka revizije spajanja", pojašnjava se u saopštenju EK.
Opširnije
NIS širi izveštavanje o emisiji štetnih gasova od 2023.
Praćenje regulative Evropske unije u skladu sa Evropskim zelenim dogovorom zahtevaće neku vrstu podsticaja privredi, rekli su iz NIS-a.
19.09.2022
NIS povećao neto dobit sedam puta u prvoj polovini 2022.
Neto dobit koju je Naftna industrija Srbije (NIS) ostvarila u prvoj polovini 2022. godine iznosila je 43,71 milijardu dinara.
29.07.2022
NIS: Shepelsky podneo ostavku, Vorobev novi član odbora
Vsevolod Vorobev novi je član odbora direktora Naftne industrije Srbije (NIS).
23.05.2022
Komisija za zaštitu konkurencije Srbije nije objavila nikakvo saopštenje ovim povodom. Na upit Bloomberg Adrije, poručili su da im je koncentracija prijavljena 2021. godine, te da je iste godine ona i odobrena.
Podsetimo, NIS je krajem 2021. godine povećao vlasnički udeo u HIPP-u sa tadašnjih 20,86 na 90 odsto akcija, uz obavezu novčane dokapitalizacije u visini od 150 miliona evra i izgradnje postrojenja za proizvodnju polipropilena kapaciteta od najmanje 140.000 tona godišnje u roku od šest godina. Povećanje udela postignuto je kroz potpisivanje ugovora o strateškom partnerstvu, a dokument su potpisali predstavnici dve kompanije i ministarka privrede.
"Na taj način rafinerijsko-petrohemijska prerada će dobiti na konkurentnosti i postati ekonomski održiva na zahtevnom evropskom tržištu. Na boljitku će biti svi, i država Srbija, i NIS i na kraju i Petrohemija", rekao je tom prilikom generalni direktor HIPP-a Velimir Unković.