Ukupna premija osiguravajućih društava u Srbiji porasla je za 11,8 odsto na međugodišnjem nivou u drugom tromesečju godine, a najveći igrači su ostali isti kao i u prethodnom periodu, pokazuju najnoviji podaci.
Najveći udeo u ukupnoj premiji, kao i prošle godine, imalo je osiguranje od odgovornosti zbog upotrebe motornog vozila, mada se udeo ovog vida osiguranja smanjio za 2,2 procentna poena na 27,9 odsto, navodi se u izveštaju Narodne banke Srbije objavljenom u utorak.
Pet kompanija zaslužno za tri četvrtine ukupne premije
Kao i prošle godine, u sektoru osiguranja i reosiguranja u Srbiji poslovalo je 20 kompanija, a njih pet zaslužno je za više od tri četvrtine ostvarene premije u drugom kvartalu.
Opširnije
NBS naložila smanjenje previsokih cena osiguranja vozila
Pojedina osiguravajuća društva su bez osnova podigla premiju obaveznog osiguranja od autoodgovornosti, naveli su iz NBS.
25.08.2022
Dunav slabiji rezultat objašnjava kovidom i inflacijom, očekuju rast
Kompanija očekuje da će se uticaj inflacije i pandemije virusa korona smanjiti u predstojećem periodu.
24.08.2022
Generali osiguranje
Generali osiguranje pruža sve vrste životnih i neživotnih osiguranja.
11.06.2022
Tako su Dunav osiguranje, Generali osiguranje Srbija, DDOR Novi Sad, Wiener Stadtische i Triglav osiguranje u ukupnoj premiji učestvovali sa 75,9 odsto, u premiji životnih osiguranja sa 83 odsto, a u premiji neživotnih osiguranja sa 76,8 odsto.
Bilansna suma svih kompanija iz ovog sektora na godišnjem nivou uvećana je za četiri odsto na 346,6 milijardi dinara, dok je kapital dostigao 73,2 milijarde dinara nakon rasta od 6,4 na godišnjem nivou.
Ključna reč inflacija
Faktor koji je najnegativnije delovao na poslovanje osiguravajućih društava je ubrzani rast cena, čije negativne posledice se vide u više faktora poslovanja kompanija, rekli su za Bloomberg Adriju iz Dunav osiguranja.
"Rast inflacije u tekućoj godini odražava se višestruko negativno na poslovanje osiguravajućih društava. Primarni efekti rastuće inflacije su se odrazili na povećanje likvidiranih šteta i troškova poslovanja", navodi se u odgovoru na pitanja poslata mejlom.
Na profitabilnost kompanija inflacija je posredno uticala i preko promena koja je izazvala na tržištu hartija od vrednosti.
"Sekundarni uticaj rastuće inflacije se odražava kroz rast prinosa na domaćem finansijskom tržištu i posledičnom smanjenju vrednosti, pre svega državnih hartija od vrednosti koje predstavljaju dominantan oblik imovine koja se koristi za pokriće tehničkih rezervi", dodali su iz kompanije.
Sukob u Ukrajini ključni faktor za budućnost
Profitabilnost osiguravajućeg sektora u periodu pred nama teško je predvideti, za šta je primarni razlog neizvesnost koju izaziva sukob u Ukrajini.
Zbog promenljivosti tržišta i makroekonomskih faktora, možemo očekivati da će se projekcije poslovanja menjati iz meseca u mesec, navode iz Dunav osiguranja, dodajući da je moguće da će sam model poslovanja učesnika na tržištu biti preispitan.
"Osiguravajuća industrija pod pritiskom rasta šteta imaće zadatak da pronađe nove izvore premije osiguranja uz pažljiv monitoring preuzetih rizika. U svakom pogledu čeka nas izazovna godina dodatno opterećena pritiscima na ispunjenje regulatornih standarda u uslovima rastuće inflacije i pada kamatnih stopa", navode iz kompanija.
Osiguranje automobila i dalje pretežno obavljaju tri kompanije
Obavezno osiguranje od autoodgovornosti je u drugom kvartalu u ukupnoj premiji učestvovalo sa oko 28 odsto.
U odnosu na drugi kvartal 2021. godine premije ostvarene u ovom sektoru porasle su za 3,8 odsto, a nešto manje od dve trećine tržišta pokrivaju samo tri kompanije, navodi se u izveštaju.
"Usled rasta cene rezervnih auto-delova, rasta troškova usluga dolazi do i povećanih rashoda naknada šteta i ugovorenih iznosa. Takođe, značajnijem padu profitabilnosti doprinosi i rast troškova u vidu povećanja cena usluga i dobara koji u strukturi cene koštanja imaju energente kao značajnu komponentu", pojašnjavaju iz Dunav osiguranja.
Udeo kasko osiguranja u ukupnoj premiji se uvećao za pola procentnog poena na 10,2 odsto.
Udeo ostalih sektora bez većih promena
U ostalim oblastima osiguranja nije došlo do značajnijih promena, pa nakon auto-osiguranja slede imovinska osiguranja sa 22,5 odsto, životna osiguranja sa 20,2 odsto, ostala neživotna osiguranja sa 19,2 odsto i kasko sa 10,2 odsto učešća u ukupnoj premiji, pokazuju podaci izveštaja NBS.
"Premija neživotnih osiguranja u T2 2022. beleži rast od 14,0 odsto u odnosu na isti period 2021. godine. Premija osiguranja od odgovornosti zbog upotrebe motornih vozila porasla je za 3,9 odsto, premija imovinskih osiguranja 14,6 odsto, premija osiguranja motornih vozila – kasko 16,6 odsto, a premija dobrovoljnog zdravstvenog osiguranja čak 35,1 odsto", navodi se u izveštaju NBS.