Tržište osiguranja u prethodnom periodu trpelo je udare sa dve strane. Dok je pandemija dovela do nužno viših iznosa isplaćenih šteta, inflacija je nagrizala kupovnu moć klijenata osiguravajućih kuća.
Uprkos tome, predstavnici ovih kompanija ostaju optimistični, i u 2023. godini očekuju rast profitabilnosti.
Premija rasla i u trećem kvartalu, sektorom dominiraju iste kompanije
Prema podacima Narodne banke Srbije, premija u sektoru osiguranja je u trećem kvartalu 2022. godine na godišnjem nivou porasla za 12,2 odsto i dostigla je oko 846 miliona evra.
Opširnije
Najbolji poklon koji možete dati svojoj deci je u dosadnoj koverti
Dobar finansijski početak za decu.
20.12.2022
Pet društava i dalje dominira osiguranjem u Srbiji, premija rasla
Najveći udeo u ukupnoj premiji, kao i prošle godine, imalo je osiguranje od odgovornosti zbog upotrebe motornog vozila.
02.11.2022
Za više od tri četvrtine ovog iznosa, kao i u prethodnom tromesečju, zaslužno je pet kompanija. Tako su Dunav osiguranje, Generali osiguranje Srbija, DDOR Novi Sad, Wiener Stadtische i Triglav osiguranje u ukupnoj premiji učestvovali sa 75,5 odsto, u premiji životnih osiguranja sa 83,2 odsto, a u premiji neživotnih osiguranja sa 76,3 odsto.
Upravo ove kompanije smo upitali šta očekuju od 2023. godine.
Dunav osiguranje: Inflacija i pandemija ključni faktor
Iz kompanije Dunav osiguranje, koja u ukupnoj premiji učestvuje sa 26,1 odsto, navode da su optimistični po pitanju poslovanja u 2023. godini, ali upozoravaju da će eksterni faktori imati veliki značaj za profitabilnost čitavog sektora.
"Moramo biti optimisti i poželeti da poslovni ambijent bude povoljniji nego u 2022. godini, čiju je prvu polovinu obeležila pandemija, a drugu inflatorni pritisak kao posledica globalne ekonomske krize", rekli su iz Dunava za Bloomberg Adriju.
U odgovorima na pitanja naše redakcije, iz kompanije su rekli da su preduzeli niz mera kako bi poslovanje prilagodili otežavajućim okolnostima, i dodali da bi visoka inflacija ili ponovni rast broja obolelih mogli da dovedu do potrebe za novim merama.
"Zbog osetljivosti na uticaje inflacije i pandemije, ali i presudnog značaja za sliku celokupnog portfelja, pod našim budnim okom biće usluge osiguranja motornih vozila, imovinskih osiguranja, dobrovoljnih zdravstvenih osiguranja i životnih osiguranja", rekli su iz kompanije.
Bitan izazov biće to što je "prostor za prilagođavanje inflatornom pritisku sužen i ograničen manjim brojem usluga osiguranja čiji su materijalni efekti značajni i utiču na opštu sliku, a ograničavajući faktori su i stečena prava osiguranika kroz višegodišnje ugovore, ograničeni budžeti ugovarača, kao i socijalna komponenta", navode iz Dunava.
Triglav osiguranje: Neživotna osiguranja će doživeti procvat
Iz Triglav osiguranja takođe očekuju da će premija osiguranja nastaviti da raste, ali iz te kompanije upozoravaju da će se situacija razlikovati od sektora do sektora.
"Očekuje se dvocifreni rast premije osiguranja, prevashodno u segmentima neživotnih osiguranja", napisali su iz kompanije u odgovoru na pitanja Bloomberg Adrije, dodavši da će "životna osiguranja beležiti usporeniji rast od neživotnih osiguranja i rasti na nivou prosečne višegodišnje stope rasta od oko tri odsto, odnosno približno očekivanoj stopi rasta BDP".
Predstavnici Triglava takođe očekuju da će 2023. biti uspešnija od godine koja joj je prethodila, jer se očekuje da će inflatorni pritisci početi da slabe.
"Može da se očekuje oporavak profitabilnosti društava za osiguranje u 2023. u odnosu na 2022. godinu, usled značajnijih inflatornih pritisaka u 2022. i pored prilagođavanja poslovnih modela društava za osiguranje u skladu sa izmenjenim poslovnim okruženjem, koji bi trebalo da amortizuju srednjeročne posledice promena makroekonomskih pokazatelja", zaključuju iz kompanije.
Generali osiguranje Srbija: Promene u strukturi premije se stidljivo pojavljuju
Iz druge najveće kompanije po udelu u ukupnoj premiji i prve po pitanju bilansne sume, Generali osiguranja, rast premije u 2022. ocenjuju kao značajan, ali upozoravaju da je inflacija negirala dobar deo tog napretka.
"Premija osiguranja imala je i u 2022. uzlaznu putanju i prilično lepu ukupnu stopu rasta, ali je uticaj inflacije od preko 15 odsto na strani rashoda šteta bio mnogo značajniji, što je trenutno najvažniji i najveći direktan uticaj krize na tržište osiguranja, a za nas novi izazov u borbi za profitabilan rast na domaćem tržištu", rekla je za Bloomberg Adriju Gordana Rašić, direktor agencije za finansije i kontroling.
Rašić navodi da tržište osiguranja u Srbiji već duže vreme karatkeriše slična struktura u kojoj dominiraju neživotna osiguranja, dok životno osiguranje u ukupnoj premiji učestvuje sa oko 25 odsto. Kako stvari stoje, taj odnos se neće promeniti u skorije vreme, predviđa Rašić.
S druge strane, dolazi do blagih promena u strukturi samog neživotnog osiguranja.
"I dalje je najveća premija obaveznog osiguranja od autoodgovornosti i imovinskih osiguranja, dok je oblast privatnog zdravstvenog osiguranja, i segment osiguranja kredita i finansijskih gubitaka počeo da značajnije raste u poslednje vreme. Verujem da će se u narednim godinama najviše razvijati osiguranja namenjena malim i srednjim preduzećima, koja pokrivaju i imovinu ali i odgovornost i zdravlje zaposlenih, a izvesno je da se fokus stavi i na novije, a sve prisutnije sajber-rizike, ali to neće još dugo uticati na samu strukturu ukupne premije industrije osiguranja", zaključila je naša sagovornica.
NBS: Sektor dobro podnosi krizu
Nakon objavljivanja izveštaja, iz NBS su za Bloomberg Adriju rekli da se sektor osiguranja relativno uspešno borio protiv nepovoljnih okolnosti u okviru kojih je morao da posluje u periodu iza nas.
"Iz uporednih pokazatelja o stanju tržišta osiguranja u Srbiji u prvih devet meseci 2022. godine i istog perioda prethodne godine može se zaključiti da je, u uslovima povećane globalne neizvesnosti, zadržana stabilnost sektora osiguranja, da je sektor dobro kapitalizovan i likvidan, ali sa znakovima pada pokazatelja profitabilnosti", navode iz centralne banke.
Oni dodaju da je sektor uprkos poteškoćama izazvanih inflacijom i pandemijom "uspeo da ostvari značajne pozitivne rezultate".
Iz centralne monetarne institucije takođe očekuju da će se nastaviti rast popularnosti neživotnih osiguranja u odnosu na životna.
"Očekujemo da se takav trend nastavi i tokom 2023. godine, pri čemu treba imati u vidu da će realizacija osiguranja u vezi sa putovanjima, odnosno transportom u velikoj meri zavisiti od eventualnog postojanja zdravstvenih ili drugih restrikcija koje utiču na slobodno kretanje ljudi i robe", zaključuju iz NBS.
Rasla i bilansna suma
Prema podacima iz poslednjeg tromesečnog izveštaja NBS-a, pored rasta ukupne premije (12,2 odsto) i premije neživotnih osiguranja (14,3 odsto), zabeležen je i rast bilansne sume sektora koja je nakon uvećanja od 2,7 odsto iznosila 343,2 milijarde dinara.
Broj zaposlenih u sektoru osiguranja u istom periodu je smanjen za 0,2 odsto, pa ova oblast u Srbiji trenutno upošljava oko 11.300 ljudi.
Tehničke rezerve, namenjene zaštiti interesa osiguranika i drugih oštećenih lica obuhvaćenih uslugom, na godišnjem nivou su rasle za 5,7 odsto, navodi se u izveštaju NBS.
Ako posmatramo celokupan sektor, u analiziranom periodu nije došlo do promene broja kompanija na tržištu, pa se poslovima osiguranja bavilo 16 društava.