Kompanija Dunav osiguranje a.d.o. Beograd ne može se pohvaliti naročito uspešnim rezultatom poslovanja u prvoj polovini godine.
Međutim, i posle neto dobitka manjeg za dve trećine od onog zabeleženog u prvoj polovini prethodne godine, i neto gubitkom u drugom kvartalu, kompanija očekuje rast, jer rezultate vide kao posledicu inflacije i kovida, koji će se smiriti.
"U narednom periodu očekujemo rast profitabilnosti kompanije", rekli su iz Dunav osiguranja za Bloomberg Adriju, dodajući da "neke godine prođu bez velikih štetnih događaja, dok neke budu značajno opterećene štetama, što je slučaj sa ovom".
Opširnije
Dobit Aerodroma Nikola Tesla dostigla 57 miliona dinara
Ukupni prihodi su porasli za 13 odsto u odnosu na prvih šest meseci 2021. godine.
16.08.2022
Profit NLB Komercijalne posle integracije trostruko veći
Porast neto dobiti je rezultat kako integracije dve banke, tako i uspešnog poslovanja, navode iz kompanije.
16.08.2022
Padovi u građevinarstvu, loš period i za Energoprojekt
Kompanija Energoprojekt Holding je u prvoj polovini godine poslovala sa neto gubitkom od 39,82 miliona dinara.
17.08.2022
Šta kažu brojevi?
Neto dobit kompanije se u prvih šest meseci godine smanjila za 66 odsto u odnosu na prvu polovinu 2021. godine. Neto profit kompanije je tako iznosio 428,7 miliona dinara, nasuprot dobiti od 1,27 milijardi dinara ostvarenoj u prvih šest meseci prethodne godine.
Drugi kvartal je doneo još gori rezultat, pa je tako osiguravajuća kuća Dunav osiguranje, jedno od devet društava u sastavu grupe, zabeležila neto gubitak od 121,4 miliona dinara, dok je u istom tromesečju prethodne godine ostvarila profit od 814,1 miliona dinara, pokazuju podaci iz finansijskog izveštaja.
U odgovoru na pitanja redakcije Bloomberg Adrije, iz Dunav osiguranja kažu da rezultati nisu zadovoljavajući, ali da u predstojećem periodu očekuju poboljšanje.
"Uprkos znatnom povećanju premije, prva dva kvartala obeležio je i izuzetno visok rast likvidiranih šteta osiguranja, koje su dostigle iznos od gotovo 7,8 milijardi dinara, što je za 34,5 odsto više u odnosu na isti period prošle godine", rekli su iz kompanije.
Poslovni prihodi su u drugom kvartalu rasli za 1,4 odsto na međugodišnjem nivou, dostižući 6,97 milijardi dinara, a najveća stavka u okviru poslovnih prihoda, prihodi od premija osiguranja i saosiguranja, porasla je tek za 0,5 odsto.
Poslovni rashodi su u istom periodu povećani za 13,5 odsto, a kategorija koja sačinjava više od polovine ukupnih rashoda, rashodi naknada šteta, dostigla je 3,62 milijarde dinara nakon porasta od 18,3 odsto.
U prvoj polovini godine, poslovni prihodi su na nivou cele kompanije uvećani za 6,6 odsto na 16,47 milijardi dinara, dok su poslovni rashodi bili za 14,4 odsto veći u odnosu na prvu polovinu 2021. i iznosili su 11,44 milijardi dinara.
Kako tvrde iz kompanije, to je, između ostalog, rezultat odluke kompanije da ne menja uslove osiguranja i tokom pandemije, što je "neminovno rezultiralo visokim iznosima za obeštećenje osiguranika".
"Pored toga, kompanija je u prvoj polovini ove godine isplatila nekoliko izuzetno visokih šteta po osnovu osiguranja imovine od požara, što je uobičajeno za delatnost osiguranja", dodaju iz Dunav osiguranja.
Na smanjenje prihoda uticao je i rast šteta u auto-osiguranju, najviše zbog rasta cena rezervnih delova i cena polovnih vozila na tržištu, koje se inače koriste za utvrđivanje naknade štete na motornim vozilima.
Uprkos lošijem poslovanju, u kompaniji ostaju optimistični, najviše zbog "adekvatnih rezervi koje su garancija za ispunjenje njenih budućih obaveza".
"U našem fokusu biće dalji razvoj i unapređenje naših usluga, posebno osiguranja poljoprivrede s obzirom na njen značaj za privredu zemlje, ali i svih drugih, kao što su dobrovoljno zdravstveno osiguranje, putna osiguranja, životna osiguranja, kao i razvoj i ponuda novih", dodali su iz Dunav osiguranja.