Rat Rusije protiv Ukrajine naveo je Evropsku uniju (EU) da primeni nekoliko paketa sankcija protiv Moskve, što je direktno i indirektno uticalo na trgovinu naftom i prirodnim gasom. Uticaj uvođenja ovih sankcija je sada vidljiv u tome što EU uveliko diverzifikuje svoje izvore snabdevanja.
Podsetimo, što se tiče nafte, zabrana EU na uvoz ruske sirove nafte preko mora stupila je na snagu 5. decembra 2022. godine, nakon čega je usledio embargo na uvoz naftnih derivata od 5. februara 2023. Ove sankcije uticale su na to da uvoz nafte iz Rusije drastično padne u prvom i drugom kvartalu ove godine.
Kako pokazuje analiza Eurostata, u drugom kvartalu prošle godine Rusija je bila vodeći dobavljač nafte i naftnih proizvoda sa učešćem od 15,9 odsto ukupnog uvoza EU. U drugom tromesečju 2023. Rusija je zauzela tek 12. mesto, sa udelom od 2,7 odsto. Nasuprot tome, udeo Norveške, Kazahstana, SAD i Saudijske Arabije u uvozu je povećan u istom dom periodu, dok Libija je postala važan partner, čineći 8,1 odsto uvoza nafte u EU.
Opširnije
Rusija ponovo povećava carinu na izvoz nafte zbog skoka cena
Rusija će ponovo povećati porez na izvoz nafte koji plaćaju proizvođači u zemlji.
15.09.2023
Evropske cene gasa osciliraju usred slabe potražnje i poremećaja u snabdevanju
Evropske cene prirodnog gasa fluktuirale su dok su trgovci vagali između slabe potražnje i poremećaja u snabdevanju.
14.09.2023
OPEC: Manjak na tržištu nafte od tri miliona barela zbog odluke Saudijske Arabije
Globalna tržišta nafte suočiće se sa nedostatkom ponude od više od tri miliona barela dnevno u sledećem kvartalu.
12.09.2023
Kina pravi zalihe LNG-ja za zimu, pretnja za svetsko tržište
Kina želi da napravi zalihe tečnog prirodnog gasa (LNG) za zimu, vraćajući se na spot-tržište, a taj potez rizikuje da smanji snabdevanje drugim uvoznicima.
13.09.2023
Da li gasna kriza u Evropi može da se ponovi?
U avgustovskoj mrtvoj sezoni, evropsko tržište prirodnog gasa je ponovo oživelo.
03.09.2023
Skuplji dizel je upozorenje pred rast zimske tražnje
Smanjenje proizvodnje sirove nafte u Saudijskoj Arabiji se oseća i na tržištu dizela.
21.08.2023
Slična situacija je bila i sa prirodnim gasom, gde je udeo Rusije pao na 13,8 odsto ukupnog uvoza EU, dok su udeli Alžira i Norveške značajno porasli. U drugom tromesečju 2023. godine, Norveška je bila najveći snabdevač EU sa udelom od 44,3 odsto ukupnog uvoza EU, a slede Velika Britanija (17,8 odsto) i Alžir (16,5 odsto).
Što se tiče tečnog prirodnog gasa (LNG), SAD ostaje daleko vodeći snabdevač EU u drugom kvartalu 2023. sa učešćem od 46,4 odsto u ukupnom uvozu EU, a slede Rusija (12,4 odsto), Katar (10,9 odsto), Alžir (9,9 odsto) i Nigerija (5,1 odsto). Među ovim dobavljačima, samo su Alžir i Nigerija zabeležili povećanje udela u poređenju sa drugim kvartalom 2022. Nasuprot tome, udeo SAD, Rusije i Katara je pao, dok su Norveška i Oman postali važni dobavljači, sa udelom od 3,3 odsto i 2,9 odsto.