Stiglo je proleće, a sa prolećem stiže toplije vreme i manja potražnja za energentima, kao i pad njihovih cena. Mada, čitava zima u Srbiji i većem delu Evrope bila je sa gotovo prolećnim temperaturama, čak i toplija od prošle koja je takođe bila blaga, što je jedan od razloga pada cene gasa na holandskoj TTF berzi i manjeg trošenja zaliha iz skladišta.
Trenutna cena gasa na ovoj evropskoj berzi iznosi oko 28 evra po megavat-satu ili oko 320 dolara za 1.000 kubnih metara. Evropska skladišta završila su zimu sa čak 60 odsto popunjenosti. Tome je doprinela, kao što smo već naveli, blaga zima, a drugi glavni razlog je povećani uvoz LNG-ja, uglavnom iz Sjedinjenih Američkih Država (SAD), koji je zamenio ruski prirodni gas.
Cena gasa na holandskoj berzi od početka godine kretala se u razmaku od 23 do 35 evra po megavat-satu, odnosno od 260 do 400 dolara za 1.000 kubnih metara. Srbija je sa Rusijom novi trogodišnji ugovor potpisala u maju 2022. godine, a koji je stupio na snagu u junu iste godine, i prema tom ugovoru, kako su govorili zvaničnici, cena ruskog gasa za Srbiju iznosi između 310 i 420 dolara za 1.000 kubnih metara.
Opširnije
Šta nam sve otkrivaju podaci o robnoj razmeni Srbije i Rusije
Srbija i Rusija su 2022. godine ostvarile rekordnu trgovinsku saradnju od čak 4,2 milijarde dolara.
06.03.2024
Sankcije desetkovale trgovinu EU i Rusije, uz blagi rast krajem 2023.
Podaci za poslednje tromesečje 2023. pokazuju da je EU, uprkos svim sankcijama, ipak blago povećala trgovinsku saradnju sa Rusijom.
28.02.2024
Srbija ide u susret gasu koji bi mogao biti jeftiniji od ruskog - rumunskom
Samo što je završena gasna interkonekcija sa Bugarskom, srpski zvaničnici već najavljuju izgradnju novog gasovoda sa Rumunijom.
05.02.2024
Čijim dizelom je Evropa zamenila ruski?
Ruski dizel je do februara ove godine bio dominantan na evropskom tržištu.
04.12.2023
Čijom naftom i gasom EU zamenjuje ruske?
Rat Rusije protiv Ukrajine naveo je EU da primeni nekoliko paketa sankcija protiv Moskve, što je direktno i indirektno uticalo na trgovinu naftom i prirodnim gasom.
29.09.2023
Geopolitika će diktirati kretanje cena gasa i nafte u 2024.
Činjenica je da je kretanje cena gasa i nafte teško predvideti. Teško ih je predvideti zbog teškog predviđanja događaja u geopolitici koji su ključni faktor u kreiranju cena sirovina.
02.01.2024
Analiza BBA: Energetske kompanije u Adria regionu uložile dve milijarde evra u modernizaciju
Energetske kompanije u Adria regionu i danas uglavnom posluju na temeljima onoga što je izgrađeno pre više od pola veka.
06.11.2023
To znači da je od početka ove godine cena gasa na berzi bila ista ili jeftinija od one po kojoj Rusija gas prodaje Srbije. S druge strane, Srbija je cenu gasa ugovorom sa Rusijom vezala za naftnu formulu, a cena nafte je ove godine porasla.
Cena referentne nafte brent godinu je počela sa 78 dolara po barelu, a trenutna cena iznosi oko 86 dolara po barelu.
Postavlja se pitanje da li se Srbiji za ove skoro dve godine od potpisivanja ugovora isplatio dogovor sa Rusijom i vezivanje cene gasa za naftnu formulu.
Dugoročno gledano – DA
Iako je cena gasa od početka godine i u pojedinim mesecima prošle godine bila ista ili niža na berzi u odnosu na onu po kojoj Rusija gas prodaje Srbiji, sagovornik Bloomberg Adrije kaže da je, dugoročno gledano, odnosno od sklapanja novog ugovora, to jest od juna 2022, ruski gas za Srbiju bio povoljniji od onog na berzi.
Predsednik T-Group Holdinga Aleksandar Kovačević navodi da je trenutna ekstremno niska cena gasa privremena, jer predstavlja rezultat delovanja nekoliko faktora koji su se istovremeno naslagali jedan na drugi. Kao razloge navodi:
1. Povećana efikasnost američkih proizvođača gasa iz škriljaca, kojima je prirodni gas prateći proizvod u proizvodnji nafte;
2. Smanjenje potražnje za gasom zbog blage zime u SAD i Evropi;
3. Vanredno visoka popunjenost evropskih podzemnih skladišta gasa, izazvana strahom Evrope od energetske krize;
4. Nepredvidljivost globalnog tržišta zbog nedavne pauze američke administracije u pogledu realizacije novih LNG projekata.
S tim u vezi, dodaje da tekuća spot cena gasa u ključnom evropskom habu nije dugoročno održiva.
"Posmatrajući period od zaključivanja ugovora sa Rusijom o snabdevanju gasa, cenu koju je vezala za naftnu formulu, pa do danas, Srbija je imala cenovnu prednost nabavljajući prosečno jeftiniji prirodni gas. Kao i svaki drugi derivat, cena je volatilna, ali prosečno Srbija je plaćala jeftiniji gas nego da je isti kupovala na berzi", rekao je Kovačević za Bloomberg Adriju.
Prema prognozama, kako kaže, očekuje se da potrošnja gasa u svetu poraste po stopi od jedan odsto godišnje, odnosno za sedam odsto do 2030. godine. Dodatni faktor je, ističe, to što će prirodni gas biti jedino fosilno gorivo koje će povećati svoj udeo u globalnoj potrošnji primarne energije sa tekućih 24 odsto na 26 odsto do 2035. godine.
"Razlog ovome je što gas predstavlja najčistiji energent među fosilnim gorivima i kao takav se najbolje uklapa u predstojeći period globalnog prelaska na obnovljive izvore energije, pri tome je prirodni gas efikasniji od drugih energenata po indeksu cena/energetska vrednost i logistički je dostupan svima, bilo u obliku suvog cevovodnog gasa, bilo u tečnom obliku (LNG)", objašnjava Kovačević.
Analizirajući trenutne uslove i parametre koji su nam sada poznati, Kovačević smatra da će prosečna cena gasa u predstojećim godinama da poraste najmanje za 70 odsto do 80 odsto, ali pri ravnomernom rastu, bez naglih cenovnih kolebanja.
Ugovor bio najveća zaštita 2022.
U trenutku potpisivanja novog trogodišnjeg ugovora, a nakon isteka desetogodišnjeg ugovora po kojem je cena ruskog gasa za Srbiju iznosila 270 dolara za 1.000 kubnih metara i produžetka tog ugovora za još šest meseci koji je istekao u maju 2022, cena gasa na TTF berzi iznosila je 90 evra po megavat-času, odnosno više od 1.000 dolara za 1.000 kubnih metara. Podsetimo, prema dogovoru sa Rusijom, gas za Srbiju iznosio je između 310 i 420 dolara za 1.000 kubnih metara.
To znači da je u trenutku sklapanja ugovora cena gasa na berzi bila i do tri puta skuplja od one po kojoj je Rusija odlučila da prodaje Srbiji.
Od tog trenutka cena gasa na berzi počela je drastično da skače, da bi u avgustu 2022. dostigla rekord od oko 340 evra po megavat-satu, što je oko 3.500 dolara za 1.000 kubnih metara. Cena gasa na berzi je u tom trenutku bila 10 puta skuplja u odnosu na cenu ruskog gasa za Srbiju.
Nakon toga cena gasa na berzi je počela da popušta, ali je i dalje iznosila više od 100 i 200 evra po megavat-satu. U oktobru je cena privremeno pala ispod 100 evra po megavat-satu, a onda ponovo premašila taj iznos.
Do pravog popuštanja cene gasa na berzi došlo je početkom 2023. godine, zahvaljujući blagoj zimi, ali i je i ta cena bila iznad 60 evra po megava-času, odnosno viša od cene ruskog gasa za Srbiju.
Tek je u maju prošle godine došlo do izjednačavanja cene na berzi sa cenom ruskog gasa za Srbiju, a onda je u jednom trenutku cena na berzi bila i niža, o čemu je Bloomberg Adria tada pisala. I tokom letnjih meseci 2023. cene gasa bile su niže i kretale su se od 30 do 40 evra po megavat-satu, da bi sa početkom zime ponovo blago porasle.
Početkom ove godine cena gasa na berzi je drastično pala do mere da se izjednačila sa cenom ruskog gasa za Srbijom, a u nekim momentima bila i niža od te cene.
Možemo zaključiti da je ugovor sa Rusijom bio Srbiji najveća zaštita od visokih cena od juna do kraja 2022. godine, ali i u prvoj polovini 2023.
S druge strane, i cena nafte je drastično pala u odnosu na rekordne vrednosti iz 2022. kada je cena brenta u martu te godine dostigla 120 dolara po barelu i do kraja godine se držala na iznad 100 dolara. U poslednjih godinu i po dana cena nafte kreće se od 75 do 85 dolara po barelu. Cena nafte važna je kada govorimo o gasu jer je Srbija cenu ruskog gasa vezala za naftnu formulu.
Trogodišnji ugovor sa Rusijom ističe u junu 2025. godine, i od kretanja cena gasa i nafte na berzi zavisiće da li se ovakav ugovor sa Rusijom isplatio.
Ruski gas Srbiju sada košta milijardu dolara godišnje
Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku (RZS), Srbija je 2021. Rusiji za gas platila oko 460 miliona dolara, a zatim je taj trošak 2022. iznosio 998 miliona dolara, da bi prošle godine skočio na 1,1 milijardu dolara.
Količina uvoza gasa iz Rusije u odnosu na prethodnih nekoliko godina nije se drastično menjala, i prema trogodišnjem ugovoru Srbija uvozi 2,2 milijarde kubnih metara gasa iz ove zemlje. Važno je naglasiti da se u Srbiji godišnje troši oko tri milijarde kubnih metara gasa. Srbija preostalih 800 miliona kubnih metara nabavlja na tržištu po berzanskim cenama, a taj gas je takođe ruski. To znači da je za povećanje vrednosti uvoza gasa glavni uzrok povećana cena i prema ugovoru i skok cene na berzi.
Za Srbiju je važan pad cene gasa na berzi zbog preostalih 800 miliona kubnih metara gasa koji nabavlja mimo ugovora sa Rusijom.