Cena gasa na holandskoj TTF berzi u četvrtak se spustila na oko 26 evra po megavat-satu i trenutno je niža od cene po kojoj Srbija nabavlja ruski gas.
Srbija je prošle godine potpisala trogodišnji ugovor sa Rusijom, a kako taj ugovor nije bio transparentan, o ceni gasa javnost je saznala iz izjava srpskih zvaničnika. Prema njihovim ranijim izjavama, Srbija je tim ugovorom vezala cenu gasa za naftnu formulu i rečeno je da će se ona kretati između 310 i 420 dolara za 1.000 kubnih metara.
Kada se 26 evra po megavat-satu, koliko sada iznosi cena gasa na TTF berzi, prebaci u dolare dobija se iznos nešto niži od 300 dolara za 1.000 kubnih metara.
Opširnije
Cena gasa u Evropi pala na 30 evra, tražnja i dalje niska
Cena prirodnog gasa na holandskoj TTF berzi spustila se na 30 evra po megavat-satu zbog veoma niske potražnje za ovim gorivom.
19.05.2023
Za zajedničku evropsku kupovinu gasa prijavilo se 77 kompanija
Ukupan obim potražnje za gasom iznosi 11,625 milijardi kubnih metara.
17.05.2023
EU gradi previše kapaciteta za uvoz LNG-ja
Evropa je požurila da obezbedi kapacitete za nabavku LNG-ja kako bi ublažila energetsku krizu zbog sukoba sa Rusijom.
15.05.2023
Amerikanci grade LNG terminal i gasnu elektranu u Crnoj Gori
Američke kompanije Enerflex Energy Systems i Wethington Energy Innovation odabrane su da u Crnoj Gori izgrade terminal za uvoz i izvoz tečnog prirodnog gasa.
12.05.2023
Zelena energija za pet godina može da zameni ruski gas u EU
EU može da zameni ruski prirodni gas zelenim tehnologijama do 2028. godine, a veliki deo troškova te tranzicije može da se nadoknadi uštedom goriva.
11.05.2023
Počeli pregovori Srbije sa Azerbejdžanom o nabavci gasa
Srbija je zvanično započela razgovore sa Azerbejdžanom u vezi sa nabavkom gasa iz Kaspijskog regiona, potvrdila je u utorak ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović.
09.05.2023
Izgradnja novih gasovoda na Zapadnom Balkanu višestruki rizik
Planovi za izgradnju novih gasnih projekata za LNG na Zapadnom Balkanu predstavlja rizik za ekonomsku i energetsku bezbednost, navodi se u istraživanju Global Energy Monitora i Bankwatcha.
31.03.2023
U trenutku sklapanja ugovora o snabdevanju gasom između Srbije i Rusije, u maju prošle godine, cena gasa na holandskoj TTF berzi iznosila je oko 70 evra po megavat-satu. Kasnije, tokom leta, cena gasa dostigla je više od 300 evra po megavat-satu, a počela je naglo da pada krajem prošle godine.
Ugovorom sa Rusijom Srbija je u proteklih godinu dana imala jednu od najnižih cena gasa u Evropi, dok su se druge evropske zemlje udaljavale od jeftinog ruskog gasa i tražile zamenu u skupljem američkom tečnom prirodnom gasu (LNG). Povoljnim ugovorom, Srbija je ostvarila velike uštede nego da je gas kupovala po berzanskim cenama.
S druge strane, cena nafte, za koju je Srbija vezala cenu gasa, nije doživela takvu sudbinu. Dok je cena gasa 11 puta niža u odnosu na prošlogodišnji rekord, cena nafte se i dalje dobro drži. Prema poslednjim procenama, cena nafte je ove godine u odnosu na prošlu niža između sedam i 10 odsto.
Najviša cena nafte brent, koja se uzima kao reper za određivanje ostalih cena sirove nafte, prošle godine najviše je iznosila oko 120 dolara po barelu, a trenutno iznosi oko 80 dolara po barelu. Postoje predviđanja da bi cena nafte u drugoj polovini godine mogla ponovo da pređe 100 dolara po barelu.
Ukoliko cena gasa nastavi da pada, a predviđanja o porastu cene nafte se obistine, to neće odgovarati Srbiji jer će u tom slučaju ruski gas plaćati skuplje od cene na berzi.
Srbija oko 90 odsto gasa koji troši dobija iz Rusije, a do naše zemlje transportuje se Turskim tokom. Ova gasna ruta jedna je od dve preostale kojom ruski gas stiže u Evropu. Kako u drugim evropskim zemljama, tako i u Srbiji postoji bojazan od totalnog prekida proticanja ruskog gasa.
Zbog toga je Srbija poslednjih meseci ubrzala radove na izgradnji gasne interkonekcije sa Bugarskom (Niš-Dimitrovgrad), a prema poslednjim izjavama srpskih zvaničnika on će biti završen do kraja godine. Preko te rute Srbija bi gas mogla da dobija i iz Azerbejdžana. Nedavno je iz resornog ministarstva potvrđeno da je Srbija već započela pregovore o nabavci gasa iz te zemlje.
Kapacitet gasovoda između Niša i Dimitrovgrada omogućiće prenos 1,8 milijardi kubnih metara prirodnog gasa godišnje, a to je ekvivalentno 60 odsto ukupne godišnje potrošnje Srbije.
Srbija godišnje troši oko tri milijarde kubnih metara gasa, od toga 2,2 milijarde kubnih metara dobija iz Rusije, a preostalih 800 miliona kubnih metara kupuje na tržištu po tržišnim cenama.
Ostaje nepoznato da li bi Srbija mogla da raskine ugovor sa Rusijom pre isteka roka od tri godine ukoliko ruska cena gasa postane nepovoljna za našu zemlju, kao i to da li bi ruska strana učinila izvesne korekcije cene za našu zemlju.