Aramco je zadržao svoju kvartalnu dividendu na 31 milijardu dolara uprkos nižoj dobiti, jer isplata postaje sve važnija za vladu Saudijske Arabije u njenom planu ekonomskog preobražaja koji vredi više biliona dolara.
Isplata od najveće svetske kompanije za izvoz nafte ključna je za Saudijsku Arabiju jer cene sirove nafte ostaju daleko ispod nivoa potrebnih za uravnoteženje budžeta, za koji zvaničnici kažu da će biti u deficitu najmanje nekoliko godina. Prestolonaslednik Mohammed Bin Salman nastavlja sa skupim poduhvatima kao što je futuristički projekat Neom, sport i veštačka inteligencija, ali planovi se povlače zbog problema sa finansiranjem.
Neto prihod kompanije Aramco opao je za 3,4 odsto na 29,1 milijardu dolara u drugom kvartalu u poređenju sa godinom ranije, navodi se u saopštenju od utorka. To se skoro poklapa sa procenama analitičara koje je sastavio Bloomberg. Slobodan novčani tok - novac iz operacija nakon kapitalnih izdataka - od 19 milijardi dolara bio je manji od dividende.
Opširnije
Aramco emituje prvu obveznicu u tri godine, gađa tri milijarde dolara
Krajnji obim emisije mogao bi biti veći u zavisnosti od potražnje.
09.07.2024
Slabi potražnja za naftom u Aziji, Aramco snizio cene za jul
Saudi Aramco je snizio cene za sve tipove sirove nafte koje proizvodi, kada je reč o julskim isporukama za Aziju.
05.06.2024
Pompezna prodaja akcija Aramcoa mogla bi doneti 12 milijardi dolara
Saudijska Arabija će prikupiti čak 12 milijardi dolara kroz ponudu akcija Aramcoa.
31.05.2024
Akcije Aramcoa pale na najniži nivo u više od godinu dana
Akcije kompanije Saudi Aramco pale su na najniži nivo u više od godinu dana.
29.05.2024
Čak i u Saudijskoj Arabiji obnovljiva energija jeftinija od fosilnih goriva
Saudijska Arabija je potpisala ugovore o kupovini električne energije iz dve velike vetroelektrane koje su jeftinije od elektrana na prirodni gas.
26.05.2024
Aramco isplaćuje dividendu od 31 milijardu dolara, dok se Kraljevina bori sa deficitom
Energetska kompanija Saudi Aramco je zadržala isplatu dividende od 31 milijarde dolara saudijskoj vladi i drugim investitorima uprkos nižem profitu.
07.05.2024
U kompaniji su rekli da će ove godine distribuirati ukupno oko 124 milijarde dolara, uključujući posebnu komponentu. Tempo isplate će verovatno smanjiti neto gotovinu za osam do devet milijardi dolara svakog kvartala, navodi se u belešci Bloomberg Intelligencea objavljenog prošlog meseca.
Deo pritiska dolazi od toga što je proizvodnja saudijske sirove nafte ostala blizu devet miliona barela dnevno u protekloj godini, pošto Saudijska Arabija predvodi napore Organizacije zemalja izvoznica nafte da kroz smanjenje proizvodnje oživi tržište nafte. To je najniži nivo u više od tri godine. Očekuje se da će se proizvodnja povećati kasnije ove godine nakon što Saudijska Arabija ukine neke od svojih dobrovoljnih ograničenja počevši od četvrtog kvartala.
Akcije kompanije su ove godine oslabile 19 odsto, što je lošije od globalnih naftnih kompanija kao što su Exxon Mobil i Shell, koje su takođe zadržale pažnju na vraćanju gotovine akcionarima. Akcije su pale ispod cene ovogodišnje sekundarne prodaje akcija, i najlošije su ove godine u 21-članom indeksu globalnih integrisanih naftnih kompanija koji je sastavio Bloomberg Intelligence.
Pored dividende, saudijska vlada se takođe oslanjala na Aramco ove godine da prikupi više od 12 milijardi dolara u sekundarnoj prodaji akcija. Ekonomija Saudijske Arabije se smanjuje već četiri kvartala zaredom, a Međunarodni monetarni fond je prošlog meseca smanjio svoje projekcije rasta za više od bilo koje druge velike zemlje koju prati.
Arabiji je potrebna nafta blizu 100 dolara po barelu da bi uravnotežila budžet, navodi MMF. Referentne cene sirove nafte u Londonu su se u utorak trgovale blizu 76 dolara za barel. Aramco je prodavao svoju naftu po prosečnoj ceni od 85,70 dolara po barelu u drugom tromesečju, u poređenju sa 78,80 dolara godinu ranije.