Energetska kompanija Saudi Aramco je zadržala isplatu dividende od 31 milijardu dolara saudijskoj vladi i drugim investitorima uprkos nižem profitu, što je u ovom trenutku blagodat za privredu Saudijske Arabije koja se bori sa budžetskim deficitom.
Velikodušne isplate najvećeg svetskog izvoznika nafte postaju sve važnije za Saudijsku Arabiju jer cene sirove nafte ostaju ispod nivoa potrebnih za balansiranje njenog budžeta. Prestolonaslednik Mohammed bin Salman sprovodi skupe projekte kao što je futuristički grad Neom, kladeći se na turizam i tražeći udeo u sportskim ligama dok pokušava da transformiše ekonomiju.
Opširnije
Aramco odustaje od povećanja proizvodnje nafte, znak da tražnja usporava
Naftna kompanija Saudi Aramco odustala je od plana da poveća svoj kapacitet proizvodnje nafte.
30.01.2024
Profit Saudi Aramcoa u trećem kvartalu pao za čak 23 odsto
Proft saudijskog naftnog giganta Saudi Armacoa smanjio se u trećem kvartalu ove godine za čak 23 odsto u odnosu na isti kvartal prošle godine.
07.11.2023
Saudi Aramco najavio početak proizvodnje sintetičkih goriva do 2025.
Saudi Aramco planira da do 2025. pokrene dve fabrike za proizvodnju sintetičkog goriva.
29.10.2023
Nafta poskupljuje kako pregovori o primirju na Bliskom istoku slabe
Nafta je ojačala drugi dan zaredom, usled tenzija na Bliskom istoku i uz povećan apetit investitora za rizikom, što je pomoglo i u rastu širih finansijskih tržišta.
07.05.2024
Saudijska Arabija podiže cene nafte
Cena nafte porasla je nakon nedeljnog pada jer je Saudijska Arabija povećala cene za prodaju različitih klasa nafte.
06.05.2024
NIS-u skuplja nafta ide u prilog, ali će godina ipak biti nešto lošija
Očekujemo lošiju poslovnu godinu, niže prihode i profitabilnost, pre svega kao rezultat niže prerade, visoke baze prošle godine kao i nižeg obima prodaje ove godine.
01.05.2024
Dividenda NIS-a za 2023. pala sa profitom, akcionarima 90 miliona evra
Ovakvu odluku očekivala je većina analitičara, a akcionari će, ako odluka bude usvojena, dobiti oko 64 dinara po akciji.
30.04.2024
Aramco je saopštio da će podela dividende ove godine biti veće nego 2023, što će pomoći u finansiranju nekih od ogromnih planova potrošnje toj kraljevini. Globalne naftne kompanije kao što su Shell i BP takođe su zadržale fokus na vraćanju gotovine akcionarima.
Državi je potrebna nafta po ceni od oko 108 dolara po barelu da bi uravnotežila budžet, uključujući domaću potrošnju njenog državnog fonda, navodi Bloomberg Economics. Referentne cene sirove nafte u Londonu trgovale su se u utorak ispod 84 dolara za barel.
Saudijska Arabija je već odložila neke projekte koji su deo njenog plana ekonomske transformacije posle 2030. i smanjila svoje ambicije za Neom. Njena privreda je u padu tri kvartala zaredom, dok je budžet u deficitu šest uzastopnih kvartala.
Neto prihod kompanije Aramco pao je za 14 odsto na 27,3 milijarde dolara u prvom kvartalu u poređenju sa godinom ranije, navodi se u saopštenju od utorka. Njegov slobodni novčani tok - gotovina iz operacija minus kapitalni izdaci - od 22,8 milijardi dolara u tom periodu bio je manji od ukupne isplate dividende.
Ogromna isplata kompanije dolazi čak i kada je Saudijska Arabija oživela plan za naknadnu ponudu akcija kompanije koja bi pomogla da se prikupe milijarde dolara. Ali globalni investitori, od kojih su se neki protivili očekivanjima vrednovanja te kraljevine i niskom prinosu u poređenju sa kolegama iz industrije tokom IPO kompanije 2019. godine, držaće na oku saudijsku ekonomiju i nivoe proizvodnje nafte u zemlji.
Saudijska Arabija predvodi napore Organizacije zemalja izvoznica nafte i njenih saveznika u ograničavanju proizvodnje u nastojanju da spreči višak snabdevanja i podigne cene. Grupa će se okupiti 1. juna da razmotri da li da produži sadašnja ograničenja ponude na drugu polovinu godine. Većina trgovaca i analitičara koje je anketirao Bloomberg očekuje da će grupa produžiti ograničenja, možda do kraja 2024.