Saudi Aramco planira da do 2025. pokrene dve fabrike za proizvodnju sintetičkog goriva koje pri sagorevanju emituje manje ugljen-dioksida.
Najveći izvoznik nafte proizvešće određenu količinu sintetičkog benzina i mlaznog goriva za testiranje, nakon čega će proizvod biti ponuđen regularnim kupcima, navodi Ahmad Al Khowaiter, direktor sektora za tehnologiju i inovacije. Ukoliko kupci prihvate goriva, Aramco će izgraditi komercijalne rafinerije za sintetička goriva, naveo je on u intervjuu na konferenciji o investicijama u Rijadu.
Al Khowaiter je rekao da će Aramco uložiti nekoliko hiljada miliona dolara u fabriku za proizvodnju benzina i sintetičkog mlaznog goriva, koje razvija zajedno sa kompanijom Repsol SA iz Španije. Nije naveo vremenski okvir u kom bi Aramco mogao da izgradi komercijalne zgrade.
Opširnije
Aramco povećava dividendu na 29,4 milijarde dolara
Saudi Aramco, najveći svetski izvoznik nafte, povećao je svoju dividendu na 29,4 milijarde dolara, uključujući deo isplate vezan za učinak.
07.08.2023
Cena nafte pada kako trgovci prihvataju ograničenja OPEC+
Cena nafte je pala, iako je u utorak zabeležila rast od dva odsto.
05.07.2023
Saudijska Arabija korak bliže novoj ponudi za akcije Aramca
Planovi Saudijske Arabije u vezi sa ponudom za akcije Aramca ponovo dobijaju na značaju.
16.05.2023
Saudi Aramco tvrdi da ulaganje u ESG ugrožava energetsku bezbednost
Direktor Saudi Aramcoa upozorio je u nedelju da povećan fokus na klimu potkopava ulaganja u naftu i gas do te mere da ugrožava globalnu energetsku bezbednost.
13.02.2023
Aramco je ove nedelje najavio planove za izgradnju postrojenja za testiranje u arapskom gradu Neom, čija se gradnja planira na obali Crvenog mora. Kompanija će proizvoditi sintetički benzin kombinujući metanol iz zelenog vodonika sa ugljen-dioksidom, koji će potom biti pretvoren u gorivo. Postrojenje za testiranje će dnevno proizvoditi 35 barela benzina čije će emisije biti manje za 70 odsto u odnosu na postojeća goriva, a komercijalna rafinerija bi mogla da proizvede i 35.000 barela, naveo je Al Khowaiter.
Podrška države za potrošače koji koriste takve tehnologije neophodna je kako bi ih učinila komercijalno održivim, rekao je Al Khowaiter.
Ovaj državni proizvođač već je jedna od najvećih rafinerija na svetu, sa udelom u postrojenjima za obradu sirovina od obala američkog zaliva do Kine, kao i na domaćem tržištu. Aramco planira da u toku ove decenije udvostruči kapacitete za preradu u kojima ima udele, na oko 10 miliona barela dnevno, pri čemu će postrojenja za planiranu proizvodnju sintetičkih goriva činiti samo mali deo toga.
Al Khowaiter rekao je da Aramco planira da do 2030. godine uskladišti devet miliona tona ugljeničnih emisija, te da u budućnosti premaši tu količinu.