Najviši zvaničnik kompanije Saudi Aramco upozorio je u nedelju da povećan fokus na klimu potkopava ulaganja u naftu i gas do te mere da ugrožava globalnu energetsku bezbednost.
Prema analizi BloombergNEF-a, globalna ulaganja u tranziciju čiste energije dostići će 1,1 bilion dolara 2022. godine, što će prvi put biti jednako ulaganjima u proizvodnju fosilnih goriva.
Taj iznos predstavlja povećanje od 31 odsto u investicijama u čistu energiju u odnosu na 2021. godinu, ali još uvek nije dovoljan da se smanji emisija gasova staklene bašte da bi se sprečilo katastrofalno globalno zagrevanje.
Međutim, čak i trenutne investicije izazivaju debatu među rukovodiocima naftnih kompanija koji su poslednjih nedelja komentarisali da bi trebalo više ulagati u fosilna goriva jer će ona biti potrebna u godinama koje dolaze.
Izvršni direktor kompanije Saudi Aramcoa Amin Nasser rekao je da je sve veći pritisak da se obuzda nova ulaganja u naftu i gas zasnovan na "pogrešnim pretpostavkama".
"Zagovornici popularne priče o energetskoj tranziciji slikaju utopijski svet u kome su alternative spremne da zamene naftu i gas skoro preko noći", rekao je on na Saudijskom forumu tržišta kapitala u Rijadu. "Ako se politike vođene ESG sprovode sa automatskom pristrasnošću u odnosu na sve konvencionalne energetske projekte, rezultat će biti nedovoljno ulaganje u njih i to će imati ozbiljne posledice po globalnu ekonomiju, po pristupačnost energije i po energetsku bezbednost."
Fokus na ekološke, socijalne i upravljačke kriterijume u investicijama, istakao je, doprinosi povećanju cene naftnih i gasnih projekata za koje se sada smatra da nose veći rizik.
Njegovi komentari su u suštini bili ponavljanje onoga što je pred njim u nedelju rekao Haitham Al-Ghais, generalni sekretar OPEC-a, koji je rekao da je sektor nafte i gasa mučen "godinama hroničnog nedovoljnog ulaganja" i da mu je do 2045. godine potrebno 500 milijardi dolara ulaganja godišnje.
To je suprotno onome što većina klimatskih aktivista i neke vodeće energetske organizacije tvrde da je neophodno za usporavanje zagrevanja planete.
Međunarodna agencija za energetiku, koja savetuje bogate zemlje, pozvala je na prekid novih ulaganja u fosilna goriva ako svet želi da neutrališe emisije ugljenika do 2050. godine.
Na stranu ESG, investicije u naftu i gas imaju tendenciju da budu ciklične: one padaju kada cene padaju, i bile su prigušene od pada cena nafte 2014.
Ruska invazija na Ukrajinu podigla je cene prošle godine dok su se zemlje borile za nove izvore snabdevanja. Međutim, rukovodioci nafte i gasa se sada takmiče za kapital sa obnovljivim izvorima energije kao što je solarna, koja je, uprkos klimatskim prednostima, sada jeftinija od konvencionalne energije u SAD i ulaganja u nju će rasti.