Saudi Aramco želi da prikupi najmanje tri milijarde dolara od svoje prve prodaje obveznica u poslednje tri godine, rekli su za Bloomberg izvori upoznati sa planom.
Najveći svetski izvoznik nafte nudi dug sa rokom dospeća od 10, 30 i 40 godina, rekao je izvor. Očekuje se da će sastanci sa investitorima početi u utorak, dodao je.
Naftni gigant je angažovao banke među kojima su Citigroup Inc., Goldman Sachs Group Inc., HSBC Holdings Plc, JPMorgan Chase & Co., Morgan Stanley i SNB Capital da upravljaju prodajom, rekli su ljudi koji su upoznati sa tim.
Opširnije
Slabi potražnja za naftom u Aziji, Aramco snizio cene za jul
Saudi Aramco je snizio cene za sve tipove sirove nafte koje proizvodi, kada je reč o julskim isporukama za Aziju.
05.06.2024
Pompezna prodaja akcija Aramcoa mogla bi doneti 12 milijardi dolara
Saudijska Arabija će prikupiti čak 12 milijardi dolara kroz ponudu akcija Aramcoa.
31.05.2024
Akcije Aramcoa pale na najniži nivo u više od godinu dana
Akcije kompanije Saudi Aramco pale su na najniži nivo u više od godinu dana.
29.05.2024
Aramco isplaćuje dividendu od 31 milijardu dolara, dok se Kraljevina bori sa deficitom
Energetska kompanija Saudi Aramco je zadržala isplatu dividende od 31 milijarde dolara saudijskoj vladi i drugim investitorima uprkos nižem profitu.
07.05.2024
Krajnji obim emisije mogao bi biti veći u zavisnosti od potražnje. Portparol kompanije Aramco nije želeo da komentariše.
Saudijska vlada je pre par nedelja prodala udeo u Aramcou vredan 11,2 milijarde dolara. Firma će koristiti sredstva za refinansiranje postojećih zajmova i nove investicije.
Finansijski direktor kompanije Ziad Al-Murshed rekao je u februaru da bi kompanija ove godine mogla da prodaje dug ročnosti od 15 do 50 godina kako se stvari na finansijskim tržištima budu popravljale.
Aramco je započeo veliki investicioni ciklus za razvoj proizvodnje prirodnog gasa, jer želi da poveća proizvodnju. Na polju Džafura gradiće se infrastruktura vredna 25 milijardi dolara.
Svoje prve obveznice je prodao 2019. godine, zatim 50-godišnji dug 2020, a 2021. godine su emitovali i takozvane islamske obveznice, poznate i pod imenom "sukuk", denominovane u dolarima.
U maju je Aramco odlučio da vladi i drugim investitorima isplati kvartalnu dividendu od 31 milijarde dolara uprkos nižem profitu. Njegov slobodni novčani tok (sredstva iz poslovanja po odbitku kapitalnih izdataka) od 22,8 milijardi dolara u tom periodu bio je manji od ukupne isplate.
Kompanija će nastaviti da plaća ono što može da priušti i neće morati da izda dug za isplatu dividendi, rekao je Al-Murshed u februaru. Osnovna dividenda će biti "održiva i progresivna", što znači da kompanija namerava da je poveća u narednim godinama, dodao je.