Cena nafte je pala nakon što je u utorak zabeležila rast za više od dva odsto zbog smanjenja proizvodnje u Saudijskoj Arabiji i Rusiji. Trgovci čekaju da čuju komentare saudijskog ministra energetike princa Abdulaziza bin Salmana.
Globalni referentni brent pao je ispod 76 dolara po barelu nakon povećanja na prethodnoj trgovačkoj sesiji, na kojoj se trgovalo smanjenim obimom zbog praznika u SAD. Dve ključne zemlje članice OPEC+ objavile su u ponedeljak svoju najnoviju seriju ograničenja, odnosno smanjenje proizvodnje od strane Rijada i novo smanjenje koje je najavila Moskva.
Saudijski princ će u sredu održati govor na osmom Međunarodnom seminaru OPEC-a u Beču. Kada je najavljeno jednostrano smanjenje prošlog meseca, ministar je obećao da će uraditi "šta god bude neophodno" kako bi stabilizovao tržište.
Opširnije
Cene nafte rastu nakon što su Saudijska Arabija i Rusija smanjile snabdevanje
Cene nafte su porasle pošto su investitori procenjivali najnoviji potez ključnih članica OPEC+.
04.07.2023
Pet stvari za početak dana: Uzburkano na tržištu nafte
Tržište nafte se uzburkalo nakon najave Saudijske Arabije da će smanjiti proizvodnju i za avgust, dok je Rusija najavila da će smanjiti izvoz.
04.07.2023
Saudijska Arabija smanjuje proizvodnju, a Rusija izvoz nafte
Saudijska Arabija će produžiti jednostrano smanjenje proizvodnje za mesec dana.
03.07.2023
Nakon rekordnih gubitaka, cena nafte se stabilizuje
Treći kvartal mnogi posmatrači tržišta smatraju kritičnim periodom.
03.07.2023
Cena sirove nafte pala je ove godine nakon što je ekonomski oporavak Kine izgubio zamah, a centralne banke u SAD i Evropi podigle kamatne stope kako bi obuzdale inflaciju, ugrožavajući tako potražnju za energentima. Pad cena podstakao je niz intervencija koje je sprovela Organizacija zemalja izvoznica nafte i njihovih saveznika, iako cena nafte nakon tih poteza nije uspela da se zadrži na uzlaznoj putanji.
"Čitav fokus bio je usmeren na smanjenja proizvodnje koja je uvodio OPEC", kaže Daniel Hynes iz ANZ Group Holdings Ltd. za Bloomberg televiziju. Ipak, uzimajući u obzir da su zalihe iz drugih zemalja bile na višim nivoima od očekivanih, zatezanje na glavnom tržištu je ublaženo, što je dovelo do toga da nema naznaka da će biti novih stezanja, kaže on.
Ipak, ključni pokazatelji sada jačaju. Brentov brzi rast - jaz između dva najbliža ugovora - vratio se u bikovsku, nazadnu strukturu nakon pada u suprotan obrazac tokom većeg dela prethodne dve nedelje.
Trgovci će biti na oprezu ove nedelje zbog objavljivanja zvaničnih prodajnih cena kompanije Saudi Aramco, uključujući i njenu vodeću klasu Arab Light. Kretanje cena saudijske nafte se često podudara sa susednim proizvođačima i mogu biti ključni u uticaju na fizičku potražnju iz različitih regiona. U anketi Bloomberga pre poteza Rijada da produži smanjenje snabdevanja nije se očekivala promena.
Cene:
- Ugovori za brent sa dospećem u septembru zabeležili su pad od 0,7 odsto na 75,74 dolara po barelu u 11.27 pre podne u Singapuru
- Ugovori za WTI sa dospećem u avgustu porasli su od ponedeljka za 1,5 odsto na blizu 70,81 dolar po barelu.
- Fjučers ugovorima se nije trgovalo zbog praznika u SAD
- U pisanju pomogli Haidi Lun, Rishaad Salamat i Sharon Cho.