Rezultati Naftne industrije Srbije (NIS) tokom prvog kvartala 2024. godine su u skladu sa očekivanjima, obzirom na najavljeni remont rafinerije i prekid u preradi nafte. Ostvareni prihodi od prodaje su za 10 odsto niži nego u prvom kvartalu prošle godine tj. za oko 80 miliona evra.
Upstream segment je povećao proizvodnju u odnosu na prvi kvartal 2023. godine za dva odsto, što je praćeno i rastom EBITDA segmenta (za oko 25 miliona evra). NIS pojačano ulaže u istraživanje i proizvodnju nafte. Prošle godine je čak blizu 200 miliona evra uloženo, a ove godine očekujemo nastavak iste dinamike, što dodatno potvrđuje i ovaj kvartal (u prvom kvartalu je uloženo 44 miliona evra).
Ovo je ujedno i treći uzastopni kvartal u kojem se beleži rast proizvodnje u odnosu na iste periode prethodne godine. Veće očekivane cene sirovine nafte u 2024. godini, koje vidimo na nivou od 90 američkih dolara za Brent, odnosno oko osam odsto više u odnosu na prosek 2023. godine, daju dobru osnovu za dalji rast upstream EBITDA.
Opširnije
Dividenda NIS-a za 2023. pala sa profitom, akcionarima 90 miliona evra
Ovakvu odluku očekivala je većina analitičara, a akcionari će, ako odluka bude usvojena, dobiti oko 64 dinara po akciji.
30.04.2024
Remont i rast troškova oborili profit NIS-a u prvom kvartalu
NIS, kao kompanija listirana na berzi, o svom poslovanju izveštava kvartalno, a ceo (detaljniji) izveštaj za prvi kvartal najavljen je za 29. april.
26.04.2024
NIS podigao promet akcijama na Belexu, Messer skočio na 27.000 dinara
Akcionari Messera se nadaju većoj otkupnoj ceni od one iz ponude većinskog akcionara.
22.04.2024
Tražnja za akcijama NIS-a najveća od marta 2023, dividendni prinos još uvek atraktivan
Razlog za skok tražnje i cene nije očigledan, a analitičari navode da bi iza rasta cene mogla da stoji želja da se ostvari povoljan dividendni prinos.
11.04.2024
NIS u energetskoj tranziciji: Solari na 'Jazaku', vetropark i elektropunjači
NIS je otvaranjem TE-TO Pančevo i postavljanjem solarnih panela na benzinskim pumpama zvanično zagazila u energetsku tranziciju.
10.04.2024
Što se tiče downstream segmenta, rezultati su znatno lošiji u odnosu na prvi kvartal 2023. godine, iako je obustava rada rafinerije trajala svega jedan mesec (planirani remont je od početka marta do kraja aprila). Prerađene količine su bile niže za oko 33 odsto, a količinski obim prodaje bio je niži 18 odsto. Pad prihoda je ipak bio nešto manji, odnosno svega devet odsto zbog većih cena u maloprodaji u odnosu na godinu ranije.
Dodatno, manje ostvarene margine zbog povećanog uvoza derivata (zbog remonta vlastite rafinerije), i devet miliona evra negativne EBITDA konsolidovanog HIP Petrohemijskog biznisa, uticalo je da generisana EBITDA za prva tri meseca 2024. godine bude za oko 110 miliona evra manja u odnosu na isti period prethodne godine.
Ukupne investicije su iznosile blizu 90 miliona evra što je tek na oko 18 odsto plana od preko 500 miliona targetiranih za ovu godinu. Zaključno sa 31.03.2024, NIS raspolaže sa 355 miliona evra gotovine zahvaljajući oslobađanju dugoročnog depozita od 260 miliona evra u prvom kvartalu 2024. godine.
To u kombinaciji sa operativnim novčanim tokom koji će biti generisan po završetku remonta daje optimizam da će kompanija biti u mogućnosti da pokrije kapitalne investicije i planiranu dividendu od 89 miliona evra (očekivanih 25 odsto od generisanog profita iz 2023. godine) bez značajnijih kreditnih zaduženja. Mada, s obzirom na dosadašnju dinamiku izvršenja investicija, kao i činjenice da je prethodne godine realizacija planiranih investicija bila na 80 odsto, realnije je očekivati nešto niži nivo ulaganja u odnosu na planirano.
Očekivanja
Ono što ide u prilog NIS-u je rastuća cena sirove nafte. Projekcije za 2024. godinu su da će cena brenta biti na nivou od oko 90 dolara po barelu što će omogućiti ostvarenje i dalje visokog nivoa profitabilnosti.
Ukupno gledajući, očekujemo lošiju poslovnu godinu za NIS, niže prihode i nižu profitabilnost, pre svega kao rezultat niže prerade, visoke baze prošle godine te nižeg obima prodaje ove godine, kao i dalje negativnih uticaja petrohemijskog dela biznisa.
U drugoj polovini godine očekujemo oporavak trgovačkih margina zbog manjeg uvoza derivata i stabilne rafinerijske margine jer uprkos slabijoj globalnoj tražnji za naftom izazvano recesionim strahovima, sa strane ponude prisutna su ograničenja (zbog zatezanja OPEC-a, nastavka geopolitičkih sukoba i globalno niskog nivoa zaliha) održavajući cenu nafte visokom.