Tražnja za akcijama Naftne industrije Srbije (NIS) skočila je u utorak i sredu, a obim trgovanja u utorak bio je najviši od marta prošle godine. Takođe je skočila i cena akcija energetske kompanije, pa su deonice NIS-a u prva tri dana nedelje poskupele za 3,95 odsto i nakon zatvaranja u sredu koštale 894 dinara.
Razlog za skok tražnje i cene nije očigledan, a analitičari navode da bi iza rasta cene mogla da stoji želja da se ostvari povoljan dividendni prinos.
Opširnije
NIS u energetskoj tranziciji: Solari na 'Jazaku', vetropark i elektropunjači
NIS je otvaranjem TE-TO Pančevo i postavljanjem solarnih panela na benzinskim pumpama zvanično zagazila u energetsku tranziciju.
10.04.2024
Šta dividendne teškaše sa Belexa čeka u 2024?
Kako je za Bloomberg Adriju rekao Stefan Majkić, broker Prudence Capitala, Metalac i Philip Morris mogu da očekuju bolju godinu od prethodne.
20.03.2024
Komentar: NIS će zabeležiti lošiju godinu, ali će dividenda ostati ista
U 2023. godini realizovane investicije su bile na 80 odsto plana, što stavlja sumnju na realizaciju ovogodišnjeg, još ambicioznijeg plana.
01.02.2024
"Moja pretpostavka je da je to zato što i na ovim cenama dividenda još uvek može biti ocenjena kao atraktivna. S obzirom na ostvareni rezultat u 2023. godini od 42 milijarde dinara, možemo očekivati da će neto dividenda biti oko 54,5 dinara po akciji, a to daje šest odsto neto prinosa na jučerašnju cenu. Raspodeliće se svakako 25 odsto profita kao i ranijih godina. Ne vidim drugi razlog za rast NIS-a u ovom trenutku", rekao je za Bloomberg Adriju Vladan Pavlović, finansijski analitičar u kompaniji Ipopema Securities.
Aleksandar Zavišić, portfolio menadžer u Ilirika Investmentsu, takođe je NIS uvrstio među kompanije listirane na Beogradskoj berzi od kojih očekuje najveći dividendni prinos.
On očekuje da će NIS ove godine ipak imati nešto lošiji rezultat nego u prethodnoj. "Kada je u pitanju NIS, bez obzira na višu cenu nafte, i dalje je vrlo verovatno da NIS očekuje malo slabija godina nego 2023. Naime, imamo pauzu u radu rafinerije od mesec i po dana zbog kapitalnog remonta i prilično je izvesno i niže rafinerijske marže. Takođe, tu je i konsolidacija Petrohemije koja pravi gubitke i dalji pad u proizvodnji. Na pozitivnoj strani stoje povećanje maloprodajne regulisane marže po litru od nedavno sa 13 na 16 dinara i viša cena nafte na globalnom tržištu", rekao je Zavišić za Bloomberg Adria TV.
Sličnu argumentaciju izneo je i Pavlović, koji je odgovarao na pitanja Bloomberg Adrije poslata mejlom. On je rekao da se cena nafte jeste uvećala u prvom kvartalu ove godine, ali upozorava da će to imati pozitivan efekat samo na "upstream" segment koji beleži pad proizvodnje, dok je u rafineriji zagarantovan lošiji rezultat zbog remonta.
"Ako na to dodamo gubitak iz Petrohemije i relativno stabilan rezultat u maloprodaji, mislim da će rezultat u prvom kvartalu biti značajno lošiji nego što je bio u prvom kvartalu 2023. Moja predviđanja su da bi to moglo biti oko 5-6 milijardi dinara neto profita naspram prošlogodišnjih 12,3 milijarde dinara", kaže analitičar.
Razlozi su loš rezultat iz prerade i gubitak u Petrohemiji koji će neutralisati veći deo dobrog rezultat u "upstreamu" i maloprodaji. Poboljšanje bi moglo uslediti od narednog kvartala, predviđa analitičar.
Na kraju trgovanja u četvrtak, vrednost akcija je pala nazad na 862 dinara po deonici, ali uz gotovo zanemarljiv promet od 328 akcija. Poređenja radi, u utorak i sredu kupljeno je preko 57.000 akcija NIS-a.
(Dopunjeno detaljima o trgovanju u četvrtak u poslednjem pasusu.)