Narodna banka Srbije (NBS) više od pola godine drži referentnu kamatnu stopu na 5,75 odsto, a sva je prilika da će istu vrednost zadržati i posle sastanka izvršnog odbora u četvrtak, kažu ekonomisti. Odluka dolazi u periodu kada se inflacija u zemlji nalazi na samom gornjem rubu ciljanog okvira, dok svetski trgovinski odnosi nastavljaju da se komplikuju, podstičući zabrinutost u pogledu daljeg rasta globalnih cena.
"Očekujemo da na predstojećoj sednici NBS zadrži kamatnu stopu na postojećem nivou od 5,75 odsto", navodi viša analitičarka za makroekonomiju i tržišta kapitala Bloomberg Adrije Marina Petrov Savić. Takva predviđanja izneli su i stručnjaci koji su učestvovali u Bloombergovoj anketi, sprovedenoj od 2. do 7. aprila.
Petrov Savić podseća da je stopa inflacije i dalje povišena - prema poslednjim podacima za februar iznosila je 4,5 odsto na godišnjem nivou, što je granična vrednost ciljanog okvira centralne banke od tri ± 1,5 odsto. Mesečna inflacija bila je 0,5 odsto.
Rastuća svetska nestabilnost, protesti koji se mesecima održavaju u Srbiji i potencijalne sankcije NIS-u nametnuli su pitanje kako sniziti inflaciju i kamatne stope i održati očekivani rast domaće privrede.
27.03.2025
Autor: Ana Ristović
Pod pretpostavkom da poljoprivredna sezona i spoljni faktori ne poremete značajno stvari, NBS do kraja godine projektuje da će se inflacija kretati silaznom putanjom, a nove podatke o potrošačkim cenama Republički zavod za statistiku objaviće u petak.
"Martovsko očitavanje očekujemo blizu gornje granice cilja, kako efekti visoke baze slabe, a inflatorni pritisci su prisutni", dodaju analitičari Bloomberg Adrije. "Proizvođačke cene su u plusu, i to u martu za 3,3 odsto međugodišnje kod netrajnih proizvoda za finalnu potrošnju i za 0,3 odsto kod trajnih proizvoda za finalnu potrošnju."
Tražnja u zemlji je, kako dodaju, dobra i podržana rastućim zaradama (skok od sedam odsto međugodišnje u januaru, posmatrano realno) i rastom gotovinskih kredita (skok od 44 odsto međugodišnje u toku prva dva meseca 2025. u domenu novoodobrenih kredita), što se vidi u perzistentnoj baznoj inflaciji i inflaciji usluga.
Vašu prijavu nije moguće sačuvati. Molimo vas, pokušajte ponovo.
Uspešno ste se prijavili.
"Domaći uslovi idu u prilog centralnoj banci da sačeka s daljim spuštanjem kamatnih stopa, ali i trenutni svetski uslovi. Uvođenje carina od strane američke administracije dovelo je do burne reakcije finansijskih tržišta, što zahteva dodatnu opreznost centralnih banaka, pogotovo centralnih banaka zemalja u razvoju", kaže Petrov Savić.
Kako je Bloomberg Adria već pisala, izveštaji srpskih i američkih državnih agencija o robnoj razmeni dve zemlje poprilično odudaraju, pa se u javnosti povelo pitanje da li je visina carina za Srbiju od 37 odsto pogrešno sračunata. Usled toga, srpska vlast nagovestila je da bi carine mogle biti revidirane.
"Kada uzmemo sve relevantne faktore, očekujemo da NBS sačeka sa daljim smanjenjima, barem u prvoj polovini godine", zaključila je Petrov Savić. Analitičari koje je anketirao Bloomberg predviđaju da će u junu doći do reza kamata za 25 baznih poena, pa bi referentna stopa tada mogla pasti na 5,5 odsto, što bi bilo prvo smanjenje od septembra, kada je centralna banka spustila troškove zaduživanja sa avgustovskih šest na trenutnih 5,75 odsto.
Dok studenti traže pravdu biciklirajući do Strazbura i blokiraju RTS, u Skupštini se raspravlja o novoj vladi. Domaća privreda ostaje bez radne snage, a svet spekuliše – da li bitcoin postaje novo zlato?
Unesite svoju imejl adresu na koju ćemo Vam poslati link za obnovu lozinke.
Premašen je maksimalan broj uređaja. Ako ste vlasnik naloga, kliknite na "Pošalji prijavu putem e-pošte" da biste primili e-poštu s linkom za prijavu. Pratite link i moći ćete da upravljate uređajima povezanim s vašim nalogom.