Kina je obećala da će uzvratiti na poslednju pretnju Donalda Trumpa u vezi sa carinama i pojačala napore da podrži tržište, čime je povećan rizik od produžene trgovinske borbe između dve najveće svetske privrede.
"Pretnja SAD da će eskalirati u pogledu carina za Kinu je greška na grešci", saopštilo je kinesko ministarstvo trgovine u utorak. "Ako SAD budu insistirale na svom putu, Kina će se boriti do kraja."
Kineski odgovor došao je nekoliko sati nakon što je Trump zapretio uvođenjem dodatnih 50 odsto nameta na uvoz iz Kine, osim ako zemlja ne odustane od svoje odmazde protiv njegovih prethodnih carina. Takva oštra reakcija sugeriše da Peking namerava da se odupre pritiscima američkog predsednika, smanjujući tako šanse za dogovor u kratkom roku.
Opširnije

Ukratko iz sveta - Trump potopio berze, zbrisano 10 biliona dolara
Strah od usporavanja američke privrede doveo je i do oštrih kolebanja na američkim tržištima.
08.04.2025

Trump preti Kini dodatnim carinama od 50 odsto
Američke akcije su poništile pad od četiri odsto i porasle više od tri odsto pre nego što su ponovo prešle u crveno, jer su investitori reagovali na talas vesti u vezi sa Trumpovim carinskim planovima.
07.04.2025

Analitičar koji je preporučivao akcije Tesle sada promenio pesmu
Jedan od najpozitivnijih analitičara u pogledu rezultata Tesle na Wall Streetu smanjio je svoju ciljanu cenu akcija ove kompanije za 43 odsto.
07.04.2025

Trump kaže da će dogovor oko TikToka biti postignut
SAD je blizu predstavljanja plana za spasavanje TikTok od zabrane u SAD.
04.04.2025
"Retorika Kine je vrlo snažna", rekla je Michelle Lam, ekonomista za Kinu u Societe Generale SA. "Bez Trumpovog popuštanja, investitori bi mogli da se pripreme za trgovinsko razdvajanje dve zemlje."
Kineska vlast je nagovestila svoju odlučnost da podrži tržišta. Centralna banka je popustila kontrolu nad juanom kako bi poboljšala konkurentnost izvoza, a grupa državnih fondova poznatih kao nacionalni tim kupovala je imovinu. Zvaničnici su takođe obećali zajmove kako bi pomogli stabilizaciji tržišta i navodi se da su razmatrali ubrzano primenjivanje nekih stimulativnih mera.
Juan je pao na najslabiji nivo od septembra 2023. godine u trgovini na domaćem tržištu i dostigao dvomesečni minimum na inostranim tržištima u utorak. Indeks Hang Seng China Enterprises porastao je za čak 3,7 odsto nakon što je zabeležio najgori gubitak od finansijske krize u prethodnoj sesiji.
Poslednja Trumpova pretnja bi došla kao nastavak na recipročne carine od 34 odsto koje stupaju na snagu 9. aprila, kao i na povećanje od 20 odsto koje je primenjeno početkom ove godine, prema rečima zvaničnika iz Bele kuće. To bi ukupnu carinsku stopu najavljenu ove godine podiglo na 104 odsto - što praktično udvostručava uvozne cene bilo kojih dobara koja se šalju iz Kine u SAD.
Kinesko ministarstvo trgovine takođe je pozvalo na dijalog kako bi se rešili sporovi, uprkos Trumpovoj opasci da će "svi razgovori sa Kinom" o sastanku biti prekinuti ako Peking ne preduzme akciju, bez navođenja šta bi tačno bilo potrebno.
Povećanje napetosti čini svaki neposredni poziv između dva svetska lidera manje verovatnim. Trump nije razgovarao sa kineskim predsednikom Xi Jinpingom otkako se vratio u Belu kuću, što je najduži period u poslednjih 20 godina da američki predsednik nije razgovarao sa svojim kineskim kolegom nakon inauguracije.
Šta kaže Bloomberg Economics...
"Perspektiva težeg spoljnog udarca na rast povećava hitnost da se ubrza monetarna i fiskalna stimulacija - i smatramo da će to doći brže nego što smo očekivali."
- Chang Shu, David Qu i Eric Zhu
Zvanični list Komunističke partije ove nedelje je objavio uredbu u kojoj se navodi da Peking više nije "vezan za iluzije" o postizanju dogovora. Umesto toga, zvaničnici se fokusiraju na zaštitu privrede. Xi je obećao da će povećati domaću potrošnju jer se očekuje da će carine negativno uticati na izvoz, što je sektor koji je bio odgovoran za trećinu privrednog rasta Kine prošle godine.
Ističući napore Pekinga da zaustavi pad na tržištu akcija, korpa od osam fondova kojima se trguje na berzi, a koje favorizuje takozvani nacionalni tim, zabeležila je rekordni neto priliv od 42 milijarde juana (5,7 milijardi dolara) u ponedeljak.
Slabiji juan takođe bi mogao da ublaži efekat viših carina. Zvanična vrednost kursa kineske centralne banke u utorak - pri čemu je valuta prešla pažljivo praćeni nivo od 7,20 za dolar - nagoveštava veću toleranciju za devalvaciju. Opklade na monetarnu stimulaciju podržale su potražnju za kineskim obveznicama, dok je prinos na desetogodišnje državne obveznice bio blizu rekordno niskog nivoa postignutog početkom februara.
Kina će odgovoriti na nove američke carine odgovarajućim merama, jer će bilo koje nove američke dažbine izazvati ograničenu štetu za ovu azijsku zemlju, prema rečima Dinga Shuanga, glavnog ekonomiste za Kinu i severnu Aziju u Standard Charteredu.
"Marginalni efekat daljeg povećanja carina sa postojećeg nivoa od oko 65 odsto će se smanjiti", rekao je o dodatnim američkim carinama. "Većina kineskog izvoza u SAD je već pogođena. Za robu koja nije cenovno osetljiva, carine neće imati efekta, bez obzira na to koliko visoke bile."
U odgovoru na poslednji američki potez, kineska ambasada u Vašingtonu nazvala je američke pretnje "pogrešnim načinom angažovanja" sa Kinom.
"Američki hegemonistički potez pod nazivom reciprocitet služi njegovim sebičnim interesima na štetu legitimnih interesa drugih zemalja i stavlja 'Ameriku na prvo mesto' na račun međunarodnih pravila", rekao je portparol ambasade Liu Pengyu.
(Ažurirano dodatnim detaljima i komentarima.)