Kina je tiho počela da oslobađa određene američke proizvode od carina kako bi ublažila negativne efekte trgovinskog rata na sopstvenu ekonomiju. Izuzeci bi mogli da pokriju robu vrednu oko 40 milijardi dolara. Spisak američkih proizvoda bez carina, koji sadrži 131 artikal, uključujući farmaceutske proizvode i industrijske hemikalije, prosleđen je kineskim trgovcima i preduzećima prošle nedelje.
Još uvek nije jasno odakle je spisak, niti je zvanično potvrđen, ali je najmanje šest kineskih kompanija već uspelo da uveze robu sa spiska bez plaćanja carine, navode upućeni izvori koji su želeli da ostanu anonimni zbog poverljivosti informacija.
Prema proračunima Bloomberga na osnovu podataka kineskim carinama, vrednost 131 proizvoda je oko 40 milijardi dolara, ili približno 24 odsto ukupnog kineskog uvoza iz SAD 2024. godine.
Opširnije

Kina spremna na pregovore oko carina s SAD-om
. Kinesko Ministarstvo trgovine pozvalo je SAD da pokaže “iskrenost” i ukine jednostrane carine kao uslov za početak dijaloga.
pre 20 sati

Kina se zaklinje na istrajnost protiv "nasilnika" Trumpa
Dok Vašington kaže da je spreman za pregovore sa Pekingom, Kina kaže da neće sesti za pregovarački sto dok carine ne budu ukinute.
29.04.2025

Euforija u Kini - pomama za zlatom, dok trgovinski rat diže tenzije
Analitičari navode da će zlatni bum dugo trajati jer Kinezi žele da se zaštite od geopolitičkih tenzija.
25.04.2025

Ko će prvi da trepne – Trump ili Xi
Kina želi da vidi niz koraka od Trumpove administracije pre nego što pristane na trgovinske pregovore sa SAD.
17.04.2025
Ovaj potez odražava korake koje je preduzela administracija Donalda Trumpa kada je izuzela pametne telefone i drugu elektroniku iz sopstvenih "recipročnih" carina, uključujući namete od 145 odsto na kinesku robu. Američka izuzeća pokrivaju robu u vrednosti od oko 102 milijarde dolara, ili otprilike 22 odsto američkog uvoza iz Kine prošle godine, prema procenama Gerarda DiPippa, zamenika direktora RAND-ovog Kineskog istraživačkog centra.
Činjenica da kineski izuzeci u velikoj meri odražavaju one u SAD sugeriše da je ovo strateški potez koji ima za cilj usklađivanje sa akcijama Vašingtona, a ne samo gest dobre volje. Ovo takođe ukazuje na prioritet Pekinga da zaštiti sopstvenu ekonomiju od posledica trgovinskog sukoba.
"Kina verovatno pokušava da ublaži štetu po svoju ekonomiju izbegavanjem poremećaja u ključnom uvozu", rekao je Dipipo. "Izuzeća ne treba tumačiti kao signal SAD, jer je Kina veoma diskretna po ovom pitanju, delujući putem poslovnih kanala i bez javnih izjava."
Šta kažu iz Bloomberg Analyticsa?
"Naše gledište je da bi izuzimanje ključnih američkih proizvoda koje je teško zameniti od carina bio pragmatičan potez koji bi mogao da smanji tenzije sa SAD i istovremeno koristi kineskoj industriji. Sve što pomaže u smirivanju trgovinskog rata takođe je korisno u smislu izbegavanja šireg sukoba sa SAD."
— Chang Shu, glavni ekonomist za Aziju
Postoje indicije da bi trgovinski zastoj između SAD i Kine mogao biti na prekretnici. Kinesko ministarstvo trgovine saopštilo je u petak da razmatra mogućnost pokretanja trgovinskih pregovora sa Sjedinjenim Državama, što je podstaklo rast na tržištima kapitala.
"SAD su nedavno poslale poruke Kini putem relevantnih kanala, izražavajući želju da započnu pregovore", navodi se u saopštenju Ministarstva objavljenom tokom praznika u kontinentalnoj Kini. "Kina trenutno procenjuje ovu mogućnost."
Prema obaveštenim izvorima, kineski zvaničnici su početkom aprila počeli da ispituju strane kompanije o američkim proizvodima koji su ključni za njihovo poslovanje i teško zamenjivi. Od tada su neki od tih proizvoda izuzeti od kineskih carina od 125 odsto na američku robu.
Lista će se menjati
Lista izuzetih proizvoda smatra se dinamičnom i stalno će se prilagođavati u zavisnosti od potreba Kine, rekli su izvori. Novi proizvodi se mogu dodati, dok bi neki mogli biti uklonjeni ako Kina uspe da pronađe zamene, rekao je jedan od izvora.
Kineska Generalna uprava carina nije odgovorila na Bloombergov zahtev za komentar tokom nacionalnog praznika. Bloomberg je prošle nedelje izvestio da kineska vlada razmatra ukidanje carina na određene medicinske uređaje i industrijske hemikalije poput etana. Zvaničnici razmatraju i mogućnost oslobađanja od carina na lizing aviona.
Iako SAD uvozi znatno više iz Kine nego što Kina uvozi iz SAD, izuzeci ukazuju na oblasti u kojima Peking ostaje zavisan od američkih proizvoda.
Na primer, iako je Kina najveći svetski proizvođač plastike, neke od njenih fabrika zavise od etana, sirovine koja se uglavnom uvozi iz SAD. Prema analitičkoj kompaniji Vortexa, Kina je već odobrila izuzeće za dva domaća proizvođača plastike koji su u velikoj meri zavisni od američkog etana.
Trgovinski rat je teško pogodio obe ekonomije. Aktivnost u kineskim fabrikama pala je na najniži nivo od decembra 2023. godine, što je rani znak pritiska od strane carina. Glavne banke poput UBS-a i Goldman Sachsa smanjile su svoje prognoze za celogodišnji rast kineskog BDP-a na oko četiri odsto ili manje, što je znatno ispod zvaničnog cilja Pekinga od oko pet odsto.
Wu Xinbo, direktor Centra za američke studije na Univerzitetu Fudan u Šangaju, rekao je da ne može da potvrdi postojanje izuzeća, ali da ga to ne bi iznenadilo. "Carine su na neki način samonametnuta mera", rekao je on. "I želimo da kontrolišemo štetu što je više moguće."