Svetske zemlje ne treba da popuste pred američkim pretnjama uvođenjem carina, rekao je kineski ministar Wang Yi na sastanku lidera BRICS-a u Rio de Žaneiru, koji je održan u aprilu. Prethodno, Trumpova administracija je nagovestila da razmatra uvođenje novih ograničenja na uvoz kineske robe.
Ako Kina pristane na pregovore, to će samo ohrabriti "nasilnika", rekao je Wang u ponedeljak na sastanku lidera BRICS-a, ekonomskog i političkog saveza koji mnogi vide kao alternativu Evropskoj uniji (EU). Oštre izjave pokazuju da Kina namerava da se odupre pritisku da započne trgovinske pregovore pre nego što carine budu ukinute, dok američki ministar finansija Scott Bessent kaže da bi Vašington mogao da zabrani izvoz određenih proizvoda u Kinu kako bi stekao prednost. Prethodno, Vašington je ograničio izvoz čipova koji mogu da se koriste za superkompjuter.
"Amerika je dugo imala ogromnu korist od slobodne trgovine, a sada idu tako daleko, da pokušavaju da koriste carine kao pregovarački adut", rekao je Wang na sastanku BRICS-a u Brazilu. "Ako neko odluči da ćuti, pravi kompromise i krije se, to će samo naterati nasilnika da još više iskušava svoju sreću", dodao je.
Opširnije

SAD smanjuje poreze na dohodak zbog uticaja carina
"Kada carine stupe na snagu, porezi na dohodak za mnoge ljude biće znatno smanjeni, možda čak i potpuno ukinuti. Fokus će biti na osobama koje zarađuju manje od 200.000 dolara godišnje", rekao je američki predsednik u nedelju na svojoj mreži Truth Social.
28.04.2025

Euforija u Kini - pomama za zlatom, dok trgovinski rat diže tenzije
Analitičari navode da će zlatni bum dugo trajati jer Kinezi žele da se zaštite od geopolitičkih tenzija.
25.04.2025

Recesija već kuca na vrata, a ovi grafikoni su dokaz za to
Kada menadžeri velikih fondova postanu zabrinuti, to može izazvati rasprodaju na berzi, jer će težiti da preusmere svoj kapital na sigurnije opcije.
23.04.2025

Bessent očekuje pad tenzija između Vašingtona i Pekinga
Ministar finansija Sjedinjenih Država kaže da bi kratkoročni dogovor uskoro mogao da bude postignut, dok će za obimniji sporazum biti potrebne godine.
23.04.2025

MMF smanjuje prognozu globalnog rasta, projekcije niže i za Srbiju
Projekcije privrednog rasta za Srbiju smanjene sa 4,2 odsto na 3,5 odsto, a u padu je i industrijska proizvodnja. Uzroci su kako slabija potražnja, tako i nedovoljna investiciona dinamika.
22.04.2025

Američke carine ubijaju apetit investitora da ulažu u SAD
Ulaganja u najveću svetsku ekonomiju padaju zbog straha od recesije, prilika za rast ulaganja u azijske ekonomije.
22.04.2025
Kinesko ministarstvo spoljnih poslova je u utorak objavilo video na kineskom i engleskom, u kojem se poručuje da Peking neće popustiti, uz tvrdnju da je to za dobrobit čitavog sveta. "Kina neće pokleknuti", kaže narator u videu. "Znamo da zalaganje za naše interese ostavlja nadu za saradnju, dok bi je pristajanje na kompromis ugasilo".
Ofšor juan je porastao za 0,2 odsto, dostigavši najviši nivo za više od tri nedelje, nakon što je kineska centralna banka u utorak ojačala fiksing. Kineske akcije u Hong Kongu su porasle za čak 1,1 odsto, dok su akcije na kopnu trgovale po nešto nižim cenama. Wangov apel međunarodnoj zajednici pokazuje da Kina pokušava da se u trgovinskom ratu predstavi kao bastion slobodne trgovine, dok američke carine prete da preoblikuju globalnu ekonomiju. Peking je više puta pozivao saveznike da brane multilateralizam i poručio drugim vladama da ne sklapaju dogovore sa američkim predsednikom na račun Kine.
Kinezi "žele da pokažu odlučnost, jer će slabost biti protumačena kao gubitnički potez", kaže Dylan Loh,vaanredni profesor na Tehnološkom univerzitetu Nanyang u Singapuru. "Međutim, to ne znači da Kina želi da opstruira pregovore, niti da ne želi dogovor", dodaje.
Vašington je insistirao da je lopta na strani Pekinga da deeskalira. Besent je u ponedeljak rekao da SAD imaju "lestnice za eskalaciju" i tvrdio da su "zabrinute da ih ne moraju koristiti", što odražava rastuću hitnost administracije da dovede Kinu za pregovarački sto. Bessent je u intervjuu za CNBC u ponedeljak naglasio da je lopta u kineskom dvorištu, kao i da Kina navodno razmatra da suspenduje carine na uvoz iz SAD za određene vrste robe, među kojom su medicinska oprema, avioni i najmanje osam tehnoloških proizvoda. "Mi još uvek imamo prostor za eskalaciju, jer možemo da uvedemo embargo na izvoz te robe, što bismo uradili ako bude potrebno da ostvarimo prednost", rekao je Bessent.
Kina je više puta negirala da otpočela pregovore sa Vašingtonom, zahtevajući "međusobno poštovanje i ukidanje svih carina pre početka pregovora". Peking se trudi da zaštiti kinesku privredu kroz podršku izvoznicima i stimulisanje potrošnje. Američke carine mogu da dovedu do gubitka 15,8 miliona radnih mesta u Kini, saopštili su u utorak ekonomisti kompanije Nomura Holdings Inc.U posebnom riziku su proizvođači telekomunikacione opreme, odeće i hemijskih proizvoda, posebno ranjivi zbog količina koje isporučuju u Ameriku, navodi Goldman Sachs Inc.
Kineski zvaničnici su se u ponedeljak zavetovali da će pružiti veću podršku izvoznicima pogođenim američkim carinama, tako što će im pomoći da dobiju povoljne kredite. Takođe su se zavetovali da će smanjiti kamatne stope da bi podstakli rast privede, koji se u velikoj meri oslanja na izvoz.
U pisanju pomogli Jing Li, Wenjin Lv