Carinski rat sa Kinom je neodrživ, a dve najveće svetske ekonomije moraju da pronađu put ka deeskalaciji, rekao je američki ministar finansija Scott Bessent u utorak, na sastanku održanom iza zatvorenih vrata, saznaje Bloomberg.
Pad tenzija se očekuje u bliskoj budućnosti, dodao je Bessent tokom sastanka na samitu investitora u Vašingtonu, koji je organizovao JP Morgan Chase & Co. Američki ministar finansija je trenutnu situaciju opisao kao "ekonomski embargo", preneli su ljudi koji su prisustvovali sednici.
Bessent kaže da cilj Amerike nije da održi trenutni status kvo, sa carinama na kinesku robu od 145 odsto, kao ni uzvratne carine od 125 odsto na američku robu. Bessent očekuje smirivanje tenzija u narednim mesecima, što bi donelo olakšanje tržištima, ali je upozorio da bi postizanje trajnijeg sporazuma moglo da potraje.
Opširnije

MMF smanjuje prognozu globalnog rasta, projekcije niže i za Srbiju
Projekcije privrednog rasta za Srbiju smanjene sa 4,2 odsto na 3,5 odsto, a u padu je i industrijska proizvodnja. Uzroci su kako slabija potražnja, tako i nedovoljna investiciona dinamika.
pre 21 sat

Američke carine ubijaju apetit investitora da ulažu u SAD
Ulaganja u najveću svetsku ekonomiju padaju zbog straha od recesije, prilika za rast ulaganja u azijske ekonomije.
22.04.2025

Bela kuća traži hitno smanjenje kamata, Powell pod pritiskom
Pojedini analitičari, ali i predsednik Donald Trump, obnovili su pozive Fedu da unapred reaguje i smanji kamate kako bi sprečio usporavanje privrede.
22.04.2025

Trgovci naftom se molili za volatilnost, a sada se u njoj dave
Donedavno su se trgovci naftom žalili da je gotovo nemoguće izvući profit iz beživotnog i široko ograničenog tržišta nafte.
20.04.2025

Prvi udari američkih carina uskoro će pogoditi svetsku privredu
U narednim danima očekuje se pregršt novih ekonomskih podataka i susreti svetskih zvaničnika.
20.04.2025
Predsednik Donald Trump je u utorak rekao da ne očekuje tvrde pregovarače, a obećao je i da će biti "veoma dobar" prema Kini. Finalne carine na kinesku robu neće biti ni blizu trenutnih, dodao je. "Bićemo veoma fini. Oni će takođe biti veoma fini, pa ćemo da vidimo", izjavio je Trump.
Ministar finansija kaže da bi sveobuhvatan dogovor između dve zemlje mogao da bude postignut za dve do tri godine. On je takođe ponovio tvrdnju da je Kina ugušila svoju potrošačku ekonomiju i favorizovala proizvodnju na račun SAD. Kako je dodao, postizanje bilo kakvog sporazuma zahtevaće rebalans trgovine, što bi omogućilo Americi da poveća proizvodnju.
Američke akcije su nakon Bessontovih komentara porasle, a indeks S&P 500 je dobio čak 2,9 odsto, dolar je takođe porastao, a trezori su se stabilizovali.
Želja da se demonstrira napredak u trgovinskim sporazumima bila je očigledna u Beloj kući u utorak, čak i kada su zvaničnici prestali da signaliziraju da je došlo do istinskog pomeranja u pogledu sporazuma. Sekretar za štampu Karoline Leavitt je rekla da je 18 različitih nacija donelo trgovinske ponude Beloj kući i da se predsednikov trgovinski tim ove nedelje sastao sa 34 zemlje kako bi razgovarao o mogućim sporazumima.
Politico je izvestio da je Bela kuća blizu postizanja sporazuma na visokom nivou sa Japanom i Indijom, iako se očekuje da će se detalji razrađivati mesecima, ili čak godinama. Leavitt je odbila da kaže da li će takav dogovor biti dovoljan da se odustane od uvođenja carina, koje su zasad odložene na period od 90 dana.