Predsednik Donald Trump sugerisao je u nedelju da bi njegove sveobuhvatne carine mogle da pomognu u smanjenju poreza na dohodak za osobe koje zarađuju manje od 200.000 dolara godišnje. Ova odluka stiže u trenutku kad raste zabrinutost javnosti oko njegove ekonomske politike.
Trump je ranije tvrdio da bi prihodi od carina mogli da zamene poreze na dohodak, iako su ekonomisti doveli te tvrdnje u pitanje.
"Kada carine stupe na snagu, porezi na dohodak za mnoge ljude biće znatno smanjeni, možda čak i potpuno ukinuti. Fokus će biti na osobama koje zarađuju manje od 200.000 dolara godišnje", rekao je u nedelju na svojoj mreži Truth Social.
Opširnije

Šojgu: Rusija spremna za razgovore o novom nuklearnom sporazumu sa SAD
Rusija je spremna da nastavi razgovore o kontroli nuklearnog naoružanja sa SAD, dve godine nakon što je suspendovan poslednji sporazum koji je ograničavao njihove nuklearne arsenale.
24.04.2025

Bela kuća traži hitno smanjenje kamata, Powell pod pritiskom
Pojedini analitičari, ali i predsednik Donald Trump, obnovili su pozive Fedu da unapred reaguje i smanji kamate kako bi sprečio usporavanje privrede.
22.04.2025

Prvi udari američkih carina uskoro će pogoditi svetsku privredu
U narednim danima očekuje se pregršt novih ekonomskih podataka i susreti svetskih zvaničnika.
20.04.2025

Nike i Adidas se neće sakriti od američkih carina
Tokom prvog Trumpovog mandata, mnogi su svoju proizvodnju premestili iz Kine.
19.04.2025
Trumpovi stavovi o carinama uzdrmali su tržišta, izazvali strah od rasta cena za Amerikance, podstakli upozorenja o recesiji i podstakli zabrinutost oko statusa SAD kao finansijskog utočišta — zabrinutost koju je državni sekretar Scott Bessent osporio u intervjuu u nedelju.
"Ne mislim da se ovde radi o gubitku poverenja," rekao je Bessent u emisiji 'This Week' na ABC-u. "Sve što se dogodi u roku od dve nedelje ili mesec dana može biti statistički šum ili tržišni šum."
Bessent je rekao da Trumpova administracija "postavlja temelje" kako bi investitori znali da je američko tržište državnih obveznica "najsigurnije i najstabilnije na svetu".
"Zaradićemo mnogo novca i smanjićemo poreze za ljude u ovoj zemlji" kroz prihode od carina, rekao je Trump na povratku u Vašington iz svog golf kluba u Nju Džerziju. "Biće potrebno malo vremena pre nego što to ostvarimo," dodao je.
Za sada, prema anketi CBS Newsa objavljenoj u nedelju, 69 odsto Amerikanaca smatra da Trumpova administracija nije dovoljno fokusirana na snižavanje cena. Odobravanje Trumpovog vođenja ekonomije u anketi palo je na 42 odsto, u poređenju sa 51 odsto početkom marta.
Trump želi da produbi smanjenje poreza na dohodak koji je odobren 2017. godine, tokom njegovog prvog predsedničkog mandata, od kojih mnoga ističu krajem 2025. godine.
Takođe je predložio proširenje poreznih olakšica — uključujući izuzeće napojnica radnika i zarada od socijalnog osiguranja od oporezivanja - to umanjenje poreza na dobit za korporacije s 21 odsto na 15 odsto.
Pregovori s Kinom
Bessent je rekao da administracija radi na bilateralnim trgovinskim sporazumima, nakon što je Trump u početku aprila uveo tzv. recipročna carinska opterećenja mnogim zemljama, koja je potom na 90 dana pauzirao za sve pogođene zemlje osim Kine.
Taj napor uključuje 17 ključnih trgovinskih partnera, ne uključujući Kinu, rekao je Bessent na ABC-u.
"Imamo proces u toku, u roku od sledećih 90 dana, za pregovore s njima," rekao je. "Neki od tih pregovora dobro napreduju, posebno s azijskim zemljama."
Bessent je ponovio tvrdnju administracije da će Peking biti prisiljen da sedne za pregovarački sto, jer Kina ne može izdržati Trumpove nove carine od 145 odsto na kinesku robu.
"Njihov poslovni model temelji se na prodaji jeftinih, subvencioniranih proizvoda u SAD," rekao je Bessent. "Ako se ta prodaja naglo zaustavi, njihova će privreda da se takođe naglo zaustavi, pa će morati da pregovaraju."
Trump je rekao da SAD pregovara s Kinom o trgovini, što je Peking demantovao. Bessent je rekao da ne zna jesu li Trump i Xi razgovarali.
Rekao je da je susreo svoje kineske kolege kada su se prošle nedelje u Vašingtonu okupili svetski finansijski zvaničnici, "ali razgovori su više bili o tradicionalnim temama kao što su finansijska stabilnost i globalna ekonomska upozorenja."
Bessent je rekao da veruje kako postoji put napred za pregovore s Kinom, počevši od "deeskalacije" pa zatim "dogovora u načelu".
"Trgovinski sporazum može potrajati mesecima, ali dogovor u načelu, uz dobro ponašanje i pridržavanje pravila od strane naših trgovinskih partnera, može sprečiti da carine ponovno dosegnu maksimalne razmere," rekao je.
U Kongresu, okvir za zakon o kom su se republikanci dogovorili početkom aprila omogućio bi do 5,3 biliona dolara poreznih olakšica tokom deset godina. Trumpov trgovinski savetnik Peter Navarro sugerisao je da će Trumpove carine generisati više prihoda od toga, dok većina ekonomista predviđa da će doneti znatno manje.