Ove godine očekuje se dolazak novih kineskih brendova automobila na srpsko tržište, dok rastuća proizvodnja vozila konkurentskih cena i kvaliteta u azijskoj zemlji postaje sve teži izazov za velike zapadne igrače u tom sektoru.
"Verujem da će se u 2025. pojaviti potpuno novi igrači iz Kine na srpskom tržištu, najavljen je dolazak nekih novih imena. Pregovori su u toku, te ne mogu da preciziram o kojim kompanijama je reč, ali njihovo interesovanje za Srbiju definitivno postoji", rekao je za Bloomberg Adriju generalni sekretar Srpske asocijacije uvoznika vozila i delova Boris Ćorović.
Kineski proizvođači u značajnijoj meri prisutni su na ovdašnjem tržištu od pre par godina, a trenutno kupci u Srbiji na raspolaganju imaju više brendova, uključujući Lynk & Co, MG Motor, Chery, Great Wall i Geely. "Sada imamo i Farizon sa lakim dostavnim, komercijalnim vozilima."
Opširnije
![2024. već je bila teška za auto-industriju, a onda je došao Trump](/data/images/2025-02-07/76911_automobili-bloomberg-adria_kf.jpg)
2024. već je bila teška za auto-industriju, a onda je došao Trump
Početak 2025. čini se da je samo zakomplikovao ionako izazovnu situaciju na svetskom tržištu automobila.
07.02.2025
![Kriza pod nazivom 'Proizvedeno u Kini' očekuje velike proizvođače automobila](/data/images/2025-02-04/76724_china4_kf.jpg)
Kriza pod nazivom 'Proizvedeno u Kini' očekuje velike proizvođače automobila
Vreme je za radikalne poteze u automobilskoj industriji.
06.02.2025
![Spajanje Honde i Nissana formira novi front u borbi protiv kineskih proizvođača](/data/images/2024-12-18/74573_1400x933-ezgifcom-webp-to-jpg-converter_kf.jpg)
Spajanje Honde i Nissana formira novi front u borbi protiv kineskih proizvođača
Može se reći da ovo spajanje savršeno ilustruje rastuću potrebu brze adaptacije na agresivnu kinesku konkurenciju i radikalne promene u potrošačkim potrebama.
30.01.2025
![Srbija lane uvezla automobile vredne 50 miliona evra - Ferrari SF90 Spider odneo pobedu](/data/images/2023-08-03/37716_ferrari-2_kf.jpg)
Srbija lane uvezla automobile vredne 50 miliona evra - Ferrari SF90 Spider odneo pobedu
Ferrari Spider je pri uvozu koštao 570.000 evra.
24.01.2025
![Automobili su postali kompjuteri - neki ipak žele povratak staromodnih menjača](/data/images/2025-01-06/75440_1724-pursuits-opener-01-1_kf.jpg)
Automobili su postali kompjuteri - neki ipak žele povratak staromodnih menjača
Glasna (i uglavnom bogata) grupa vozača vraća u modu vožnju s ručnim menjačem.
10.01.2025
Podsetimo, ministarka privrede Adrijana Mesarović nedavno je posetila kompaniju Geely u kineskom gradu Hangdžou i predstavnike te firme pozvala da u martu ove godine dođu u Srbiju kako bi sa domaćim zvaničnicima razgovarali o mogućim ulaganjima i zapošljavanju srpske radne snage. Geely drži vlasničke udele u Volvu i Lotusu, a njihov osnivač Li Shufu poseduje skoro 10 odsto vlasništva u Mercedes-Benzu kroz Tenaciou3 Prospect Investment. Geely sa Mercedes-Benzom deli vlasništvo u Smartu, a skoro je sklopio partnerstvo i sa Renaultom.
Za rukovodstvo Geelyja to nije bio prvi put da su razgovarali sa srpskim držanim vrhom - u junu 2024. oni su već bili u poseti zemlji i imali sastanak sa predsednikom Aleksandrom Vučićem. Treba reći i da je mogućnost izgradnje kineske fabrike električnih automobila u Srbiji najavljivana kao tema razgovora u okviru prošlogodišnje posete predsednika Kine Xi Jinpinga Beogradu, ali kasnije se nije spominjala u javnosti.
Farizon - koji posluje u okviru grupacije Geely - najnoviji je u nizu brendova koji su postali dostupni u Srbiji, a ovde je stigao u novembru 2024, kada je Delta Auto grupa saopštila da je postala zvanični uvoznik, distributer i ovlašćeni serviser njihovih električnih vozila.
Farizonova vizija je da postane svetski lider u oblasti komercijalnih vozila sa nultom emisijom gasova staklene bašte, transformišući način na koji svet prevozi robu i putnike. "Naši električni transporteri predstavljaju idealno rešenje za izazove urbanog transporta, smanjujući zagađenje i buku", navode na svom sajtu. Ističu da se svi njihovi transporteri mogu puniti na AC i DC punjačima, kao i da kontinuirano unapređuju softverske algoritme i aplikacije za autonomnu vožnju.
Ne mnogo pre toga - letos je na domaće tržište stigao i pomenuti Lynk & Co, takođe u vlasništvu Geelyja. Dok se proizvodnja njihovih modela odvija u Kini, iz kompanije naglašavaju da su oni dizajnirani i projektovani u Švedskoj. Kao glavnu prednost svojih hibridnih vozila navode niske emisije, tih rad i niže troškove goriva. Sa strategijom da proširi svoje prisustvo u Evropi, Lynk & Co je imenovao partnera SEEAG za uvoznika i distributera za jugoistočnu Evropu.
MG Motor je brend SAIC Motora (za koji je ministarka Mesarović takođe navela da će Srbija učiniti sve da postane njihova nova destinacija, jer bi jedna takva investicija donela dalji napredak domaćoj privredi), kineskog državnog proizvođača automobila sa sedištem u Šangaju, koji je inače sedmi najveći proizvođač automobila u svetu. Izvorno je MG bio britanska firma, osnovana u Oksfordu 1924, a Kinezi su preuzeli kontrolu nad poslovanjem krajem 2007.
"Kompanija MG vodi računa o evropskim vozačima: nudi održiva, inteligentna, funkcionalna i pristupačna vozila. Razvijena su u studijima za dizajn kompanije MG u Šangaju u saradnji sa savremenim studijima za dizajn u Londonu, proizvedena u Kini i već dostupna u mnogim evropskim državama", podsećaju na svojoj veb-stranici.
U Srbiji imaju više zastupnika, uključujući Grand Motors, koji zastupa i Chery - prvi kineski automobilski brend koji je premašio milionsku prodaju na domaćem tržištu i bio pionir u širenju na međunarodna tržišta. Prodaja Cheryjevih vozila u Srbiji zvanično je počela 2023, otvaranjem salona na Novom Beogradu. Za sebe kažu da nisu bogati samo tradicionalnim osnovnim tehnologijama u automobilskoj industriji, već i ubrzavaju svoje osvajanje ere pametnih vozila.
Depositphotos
Kada je u pitanju Great Wall, iz te kompanije na sajtu navode da je Srbija jedna od prvih zemalja u Evropi (posle Italije, Ujedinjenog Kraljevstva, Rusije i Bugarske) na čijem je tržištu dostupna ova marka, pri čemu je Centar S njihov ekskluzivni uvoznik i distributer vozila. "Great Wall Motors razvija proizvodnju tri osnovne kategorije automobila – Hover SUV (serija H), Steed (lako komercijalni) i Great Wall (putnički automobili)", precizira se na njihovoj veb-stranici. Osnovna strategija kompanije je zauzimanje dominantne pozicije u segmentima u kojima su vozila sa 4×4 pogonom.
Prodaja kineskih vozila u Srbiji raste, ali brojevi i dalje niski
Za ovih nekoliko marki automobila Ćorović je naveo da nemaju podatke o tačnom udelu koji oni zauzimaju na srpskom tržištu, ali da je prema njegovoj oceni taj procenat svakako ispod 10 odsto. Kako je Bloomberg Adria već pisala, broj kineskih vozila koje Srbija uvozi raste - procenjuje se da je u 2023. prodato 340 novih putničkih automobila kineske proizvodnje, a u 2024 (zaključno s 30. novembrom) 828 novih kineskih putničkih automobila i 109 novih lakih komercijalnih vozila.
Boris Ćorović; Foto: Anđelko Vasiljević
"Kada govorimo o kineskim vozilima, ovde se najviše prodaju benzinci, ali, naravno, u ponudi ima i električnih i hibrida. Proporcija odnosa između pravnih i fizičkih lica je slična onoj koja se beleži na tržištu u celini. Dakle, većinom su kupci novih automobila - pa i kineskih brendova - pravna lica", rekao je Ćorović.
Veruje da sa jačanjem prisustva igrača iz Kine na domaćem tržištu postoji šansa da se Srbija uključi u kineske lance proizvodnje kroz dobavljače koji bi se ovde nalazili. "Da bi se ušlo u bilo koji lanac - ne samo kineskog proizvođača vozila - morate da ispunite visoke standarde kvaliteta, menadžmenta, upravljanja proizvodnjom, bezbednošću, ekološkim standardima... Bilo koja naša domaća kompanija koja želi da uđe u taj lanac, mora da se ozbiljno pozabavi time. Komponentaša kod nas ima prilično, tako da verujem da je moguće pronaći zajednički interes, ali se treba fokusirati na ispunjenje svih tih standarda."
Bloomberg Adria već je pisala o tome da je 2024. u zapadnoj automobilskoj industriji protekla u znaku traženja rešenja za jačanje prodaje, smanjenje troškova i kinesku konkurenciju koja je u ekspanziji. Početak 2025. samo je, čini se, zakomplikovao stvari na svetskom tržištu, sa novim američkim predsednikom Donaldom Trumpom, koji je uneo dodatne tenzije uvođenjem carina od 10 odsto na uvezenu robu iz Kine (koja je brzo potom objavila svoju kontrameru), dok su carine robu iz Meksika i Kanade u poslednji čas odložene za mesec dana.
Predsednica Srpske asocijacije uvoznika vozila i delova Aleksandra Đurđević na nedavno održanoj konferenciji u Beogradu opisala je Kinu kao inkubator novih brendova. "Kina gotovo mesečno izlazi s novim brendovima, neke i povlači, i to njima daje izvesnu fleksibilnost da svoje proizvode i nove tehnologije testiraju u praksi. Neki od njih ne opstaju, ali oni koji opstanu vrlo brzo već mogu da stanu rame uz rame s nekim velikim tradicionalnim brendovima."
Prodaja automobila premašila rezultat iz pretpandemijske 2019.
U Srbiji je tokom 2024, prema Ćorovićevim rečima, ukupno prodato skoro 28.000 novih putničkih automobila, što je skok od deset odsto u odnosu na godinu pre i najbolji rezultat u poslednjih pet godina. Najprodavaniji brendovi su bili Škoda, Toyota i Volkswagen, dok su najprodavaniji modeli bili "škoda octavia", "škoda kamiq" i "toyota yaris cross".
Poređenja radi, u istom periodu tržište Evropske unije zabeležilo je tek neznatan rast - od 0,4 odsto, istakao je predstavnik asocijacije uvoznika na konferenciji.
U Srbiji dominiraju benzinci sa 45,9 odsto. "Ono što je jedna jako pozitivna tendencija i lep podatak jeste da hibrida imamo 31,7 odsto. Dizeli su i dalje na prilično zapaženom nivou od 18,9 odsto i potpuno električna vozila (EV) su negde na nivou od jedan odsto."
Ovih jedan odsto činilo je skoro 290 putničkih automobila i približno 150 lakih komercijalnih vozila, dodao je Ćorović.
Manji broj prodatih električnih automobila u odnosu na 2023. objašnjava se manjim budžetom za subvencije za EV Ministarstva zaštite životne sredine. Sagovornik podseća da je suma koje je izdvojena za subvencionisanje u 2024. pala na 177 miliona dinara, dok je u ovoj godini to 170 miliona.
"Mada je prošle godine bilo predviđeno 177 miliona, potrošeno je, prema informacijama ministarstva, oko 202 miliona. U 2023. taj budžet je bio 444 miliona i odnosio se i na plagin hibridna vozila i na klasične hibride. Za ovu godinu očekujemo da će prodaja EV ostvariti barem isti rezultat kao 2024, ako ne i blagi rast. Imamo neke nove brendove, koji su se pojavili sa EV, tako da verujemo da će i to uticati da ovaj procent bude nešto veći."
Prema njegovim rečima, kupci električnih vozila u Srbiji najčešće su predstavništva stranih kompanija, koja to čine zbog svojih standarda i direktiva koje moraju da ispune.
I dalje veliki problem na ovom polju predstavlja manjak javnih punjača za EV. Njih, prema procenama asocijacije, u Srbiji ima tri na 100.000 stanovnika.
Uvoz zagađivača
U zemlju je prošle godine uvezeno 135.000 polovnih automobila (za oko tri hiljade više nego u 2023), što dovodi do računice da polovnjaci učestvuju sa 83 udela u ukupnom broju prodatih vozila. Pritom, od ovih 135.000, preko 58.000 je onih sa euro-3 i euro-4 standardom, koji su označeni kao najveći zagađivači.
Depositphotos
"To su automobili proizvedeni otprilike od 2000. do 2010. godine. Dvostruko je više uvezeno polovnih vozila s motorima euro-3 i euro-4 standarda nego što je prodati novih automobila. Takav trend obesmišljava pozitivne efekte subvencija za kupovinu elektičnih i hibridnih vozila i to je pitanje kome će asocijacija posvetiti posebnu pažnju", kazao je Ćorović na konferenciji.
Govoreći za Bloomberg Adriju, istakao je da se u ovoj godini nadaju nekoj vrsti ograničenja po pitanju uvoza polovnjaka koji su najveći zagađivači i bezbednosni izazov.