Gubici na prenosnoj mreži prošle godine smanjili su budžet građana Srbije za oko 6,2 milijarde dinara (6.285.189.867,75 dinara), odnosno za oko 52 miliona evra. To je vrednost izgubljene struje koja nije uspela da stigne od elektrana do trafostanica, a pretpostavlja se da je taj iznos i veći ako se uračunaju i gubici na distributivnoj mreži (od trafostanica do potrošača).
Prema izjavi bivše ministarke rudarstva i energetike Zorane Mihajlović iz januara prošle godine, godišnji gubici na mreži dostižu čak i 200 miliona evra.
Vrednost izgubljene struje na prenosnoj mreži u iznosu od oko 52 miliona evra potvrđena je za Bloomberg Adriju iz Elektromreže Srbije (EMS), ali naš medij nije dobio odgovor od Elektrodistribucije Srbije (EDS) koliki su u novčanom iznosu gubici struje na distributivnoj mreži.
Opširnije
MMF traži još dva povećanja cena struje i gasa, privreda na udaru
Iz Međunarodnog monetarnog fonda ukazuju da su dodatna povećanja cena struje i gasa potrebna i dalje, barem još dva – jedno na jesen, a drugo tokom iduće godine.
06.07.2023
Gubici struje i zahtevi za OIE iznudili ulaganja od 180 miliona evra
Kapacitet distributivne mreže u Srbiji iznosi 8,5 gigavata.
19.06.2023
Šta je sve uticalo da EPS u prvom kvartalu ima dobre rezultate
Analitički tim Bloomberg Adrije analizirao je šta je sve doprinelo oporavku EPS-a i šta je uticalo da u prvom kvartalu ostvari neto dobitak od 36,8 milijardi dinara.
15.05.2023
Eurostat: Cena struje u Srbiji bila najniža u Evropi u drugoj polovini 2022.
Cena struje za domaćinstva u Srbiji bila je najniža u Evropi u drugoj polovini 2022. godine, pokazuju podaci Eurostata.
27.04.2023
EPS postao deo crnogorske berze struje - regionalno udruženi do Evrope?
Elektroprivreda Srbije (EPS) postala je nedavno član crnogorske berze električne energije (BELEN).
27.04.2023
EPS izvezao struje za više od 100 miliona evra na početku godine
EPS je izvezao u prvom kvartalu ove godine za 103 miliona evra više struje u odnosu na isti period prošle godine.
21.04.2023
EPS za 130 godina preživeo ratove i bombardovanje, ali ne i politiku
Elektroprivreda Srbije (EPS) 6. oktobra ove godine proslaviće 130. rođendan.
07.04.2023
Cena struje u Srbiji najniža na mostu, ali ne i na ćupriji
Trenutna najjeftinija struja u Srbiji može se opisati i poznatom narodnom izrekom: "Ko ne plati na mostu, platiće na ćupriji".
29.03.2023
Iz EDS-a su za naveli da su prošle godine ostvarili gubitke struje od 11,22 odsto, kao i da taj rezultat predstavlja značajno smanjenje gubitaka u odnosu na prethodne godine. Dodali su da su gubici ostvareni prošle godine za 0,51 odsto manji od gubitaka ostvarenih u 2021. godini, kada su bili 11,73 odsto. Međutim, iz Ministarstva rudarstva i energetike rekli su za Bloomberg Adriju da su gubici na nivou od 11,2 odsto i dalje visoki.
Iako iznose čak 52 miliona evra, iz EMS-a za naš medij kažu da su gubici u prenosnom sistemu minimalni i da procenutalno iznose oko dva odsto.
"Želimo da napomenemo da, zbog karakteristika svakog sistema, gubici u prenosnoj mreži jesu neminovni i da oni za naš prenosni sistem, procentulano izraženo, iznose oko dva odsto, što predstavlja odličan pokazatelj, odnosno minimalne gubitke u prenosnom sistemu. Ovo EMS AD stavlja u ravan sa savremenim evropskim operatorima prenosnih sistema."
200 miliona evra veliki gubitak
Ako su tačne tvrdnje bivše ministarke da gubici na mreži dostižu i do 200 miliona evra godišnje, onda bi to trebalo da bude ozbiljan alarm za državu da poveća ulaganja u prenosnu i distributivnu mrežu.
Podsetimo, Srbija se nedavno zadužila kod Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) za dodatnih 200 miliona evra, a i Evropska banka za obnovu i razvoj (EBRD) odobrila je EPS-u kredit od 300 miliona evra. Ovo znači da se Srbija zadužuje gotovo za onoliko koliko godišnje troši na gubitke na mreži.
Napomenimo i da vrednost izgradnje novog naftovoda do Mađarske kojim bi Srbija bila povezana na rusku "Družbu" iznosi manje nego godišnji gubici na mreži, 157 miliona evra.
Nedavno je objavljeno i da će energetska sanacija VMA koštati 200 miliona evra, a koja će, kako je najavljeno, doneti velike uštede energije, smanjiti emisije štetnih gasova i poboljšati kvalitet usluga za pacijente. Energija koju godišnje potroši VMA jednaka je potrošnji grada od 20.000 stanovnika.
Vrednost izgradnje nove reverzibilne hidroelektrane Bistrica procenjuje se na između 600 i 700 miliona evra, što je trećina novca koja se troši na gubitke na mreži.
Smanjenje gubitaka na mreži značilo bi Srbiji i da se manje zadužuje na finansijskom tržištu, ali i da ima više novca za druge važne investicije u energetskom i drugim sektorima.
Zašto se dešavaju gubici na mreži?
Gubici na mreži se dele na tehničke i netehničke gubitke, objasnili su iz Ministarstva rudarstva i energetike za naš medij.
Tehnički gubici zbog prirode prenosa električne energije uvek postoje i ne mogu se nikad svesti na nulu, ali se primenom moderne opreme mogu smanjiti na prihvatljiv minimum.
Netehnički gubici su u realnosti posledica zloupotreba i krađe električne energije. Savremenim tehnologijama se i ovi gubici mogu smanjiti, boljim monitoringom sistema i instaliranjem novih softvera.
To znači da gubici na mreži većinom nastaju zbog zastarele infrastrukture, a iz Ministarstva najavljuju nekoliko velikih projekata.
Kako do sigurnije mreže?
Za sigurniji rad prenosne mreže iz EMS-a kažu da redovno održavaju elemente prenosne mreže, poboljšavaju stanje prenosne mreže primenom novih tehnologija, u skladu sa investicionim planovima grade novu infrastrukturu na osnovu prethodno sprovedenih multikriterijumskih analiza i sprovode razvojne sistemske studije za buduće projekte od značaja.
Međutim, EMS nam nije detaljno obrazložio o kakvim projektima je reč i kolika oni ulaganja zahtevaju.
Kada je reč o distributivnoj mreži, Ministarstvo navodi da će za razvoj te mreže biti uloženo 180 miliona evra, a projekti obuhvataju:
-
Zamenu postojećih brojila sa brojilima za daljinsko očitavanje, poznatim kao pametna brojila. Za ovu zamenu izdvojeno je 110 miliona evra;
-
Rekonstrukciju niskonaponske mreže, odnosno zamenu drvenih stubova betonskim sa zamenom provodnika. Za to je izdvojeno 50 miliona evra;
-
Zamenu transformatora radi smanjenja gubitaka na mreži i sigurnijeg rada mreže, a to će koštati 20 miliona evra.
U toku je javna nabavka za brojila i očekuje se da će taj projekat biti uskoro ugovoren, a da bi planirana brojila mogla biti potpuno zamenjena do početka naredne godine. Tender za rekonstrukciju niskonaponske mreže sproveden je prošlog meseca, dok će zamena transformatora biti završena do početka naredne godine.
Kako bi se povećao kapacitet distributivne mreže, iz Ministarstva navode da su u planu i druga ulaganja. Među njima je izgradnja novih transformatorskih stanica i rekonstrukcija velikog broja starih trafostanica. "Praktično će se vršiti rekonstrukcija svih naponskih nivoa, tj. od 10 kV pa do 110 kV, vrednosti veće od 150 miliona evra."
Elektrodistribucija Srbije takođe priprema i realizaciju projekta automatizacije srednjenaponske distributivne mreže, vrednog 140 miliona evra, koji počinje ove godine i trebalo bi da se završi do 2027. godine. Za ovaj projekat EDS je nedavno potpisala ugovor sa kompanijom Schneider Electric Srbija, koja je dobila ovaj posao.